Dünyanın En Büyük Milli Parkları

Dünyanın En Büyük Milli Parkları

Yaşadığımız gezegen pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Pek çok insan da bu doğa harikalarını görmek, fotoğraflamak ve incelemek istiyor. Fakat bazı durumlarda insanların ilgisi ne yazık ki bu doğal güzelliklerin deforme olmasına yol açabiliyor. Ulusal ve uluslararası çapta korunmaya değer bulunan bölgeler ise ‘’milli park’’ adı altında muhafaza ediliyor. Peki, dünyanın en büyük milli parkları hangileri? Bu soruya yazımızda yanıt veriyoruz ancak öncesinde ‘’milli park’’ kavramını detaylandırmakta fayda var.

Milli Park Nedir?

Ulusal veya milli park kavramı, bozulma tehlikesi bulunan doğal alanların korunması amacıyla ortaya çıktı. Ulusal ya da uluslararası düzeyde az bulunan, bilimsel ve estetik bakımdan öne çıkan değerler ‘’milli park’’ adı altında korunur. Bir alanın milli park ilan edilebilmesi için kültürel, turistik, tarihi veya bilimsel açıdan değer taşıması gerekir. 

Ülkeye bağlı olarak bir bölgenin milli park ilan edilme süreci belli ölçüde farklılık gösterir. Türkiye’de bir alanın milli park ilan edilmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tespit yapar, akabinde rapor hazırlayıp Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletir. Bu rapor, sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığına gider. Son olarak rapor Cumhurbaşkanlığı tarafından incelenir ve onaylanması durumunda belirlenen alan, milli park ilan edilir.

Dünyanın En Popüler ve Büyük Milli Parkları

Dünyanın En Büyük Milli Parkları
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Dünyanın çeşitli bölgelerin pek çok doğal güzellik yer alır. Bunlar arasında en büyükleri ise diğerlerine kıyasla daha fazla ilgi çeker. İşte dünyanın en büyük milli parkları…

Papahānaumokuākea Deniz Ulusal Anıtı | ABD, Hawaii

Dünyanın En Büyük Milli Parkları
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Pasifik Okyanusu’nda 1.5 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsayan Papahānaumokuākea Deniz Ulusal Anıtı, dünyanın en büyük milli parkı unvanına sahip. 1.5 milyon kilometrekareye, ABD’nin tüm milli parklarının kapladığı alanı toplayarak bile erişmek mümkün değil.

Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı | Grönland

Dünyanın En Büyük Milli Parkları
Fotoğraf: Unsplash | Annie Spratt

1974’te kurulan ve 1988’de sınırları genişletilen Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı özellikle çeşitli canlılara ev sahipliği yapmasıyla önemlidir. Parktaki sularda çeşitli fok balıkları ve balina türleri yaşarken dünyadaki misk öküzlerinin büyük kısmı da bu bölgede yaşar. Kutup tilkisi, kutup tavşanı gibi canlılar da parkta bulunur.

Kavango – Zambezi Sınır Ötesi Koruma Alanı | Zambiya, Botsvana, Namibya, Zimbabve ve Angola

Dünyanın En Büyük Milli Parkları
Fotoğraf: Instagram | @voice4africa

Beş Güney Afrika ülkesine yayılan Kavango Zambezi Sınır Ötesi Koruma Alanı, Birleşik Krallık’ın sahip olduğu alanı ikiye katlar. Parkın en önemli özelliği ise Okavango isimli dünyanın en büyük iç deltasına sahip olmasıdır. Ayrıca Victoria Şelaleleri parkın kıymetli olmasında büyük pay sahibidir. Diğer yandan pek çok vahşi canlı türü bu alanda yaşar.

Phoenix Adaları Koruma Alanı | Kiribati Cumhuriyeti

Dünyanın En Büyük Milli Parkları
Fotoğraf: Wikimedia Commons

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Phoenix Adaları Koruma Alanı, Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alır. Bölgede; yaklaşık 200 mercan türü, 500 balık türü, 18 deniz memelisi ve 44 kuş türü bulunur. Bu alanda bilinen 800’e yakın canlı formu vardır.

Büyük Bariyer Resifi Deniz Parkı | Avustralya

Dünyanın En Büyük Milli Parkları
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Dünyanın en büyük milli parkları arasında yer alan Büyük Bariyer Resifi Deniz Parkı, dünyanın en büyük mercan resif sistemidir. Alanda 900 adada ve 2 bin kilometreye yayılmış durumda yaklaşık 3 bin bireysel resif yer alır. Bu büyüklük sayesinde bölgede inanılmaz bir deniz yaşamı vardır. Parkta; 1.500’den fazla balık türü, 125 köpekbalığı türü, 30 balina türü 17 deniz yılanı türü ve 6 kaplumbağa türü yaşar.

Kapak Fotoğrafı:  Jeremy Bishop