Dünya Orangutan Günü Kutlu Olsun!

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Oldukça heybetli görünüşlerinin yanında son derece hassas canlılar olan orangutanlar için takvimlerde bir gün ayrıldığını biliyor muydunuz? 19 Ağustos tarihi, her yıl Dünya Orangutan Günü olarak kutlanıyor. Dünyanın sayısız bölgesinde faaliyet gösteren doğa koruma kuruluşu WWF tarafından belirlenen bu gün, orangutan türünün devamlılığına dikkat çekebilmeyi amaçlıyor.

Orangutan Türü Tehlike Altında!

Orangutan Türü Tehlike Altında!
Fotoğraf: Dimitry B.

WWF tarafından Asya kıtasının kızıl kürklü devleri olarak tanımlanan orangutanlar, uzun yıllardır tehlike altındaki canlı türleri arasında yer alıyor. 1970 yılından bu yana orangutanları ve bu canlıların yaşam alanlarını korumak üzerine çalışmalar yapan WWF’in raporlarına göre günümüzde yalnızca 100 bin civarında orangutan yaşıyor. Geçtiğimiz yüzyılda ormancılık başta olmak üzere çok sayıda insan faaliyeti nedeniyle türlerinin %90’ı yok olan orangutanlar, hızla önlemler alınmazsa soyu tükenmiş canlılar arasına katılma tehlikesiyle karşı karşıya. 

Ormansızlaşma Orangutanların Sonu Olabilir

Ormansızlaşma Orangutanların Sonu Olabilir
Fotoğraf: Justin Bland

Üretim faaliyetlerinde kereste kullanımının son derece artması tüm dünyada ormansızlaşma durumuna yol açıyor. Orangutanların yaşam alanı olan ormanlar azaldıkça türlerinin devamlılığında oluşan tehlike de giderek büyüyor. Ayrıca Asya kıtasındaki palm yağı arama faaliyetleri ve tarım arazilerini genişletme işlemleri de bu sevimli canlıların evlerinin hızla yok olmasına neden oluyor. Dünyanın önde gelen sivil toplum örgütleri ve çevre koruma kuruluşları, her yıl 19 Ağustos’ta bu tehlikeye dikkat çekiyor. 

Orangutanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Orangutanlar Hakkında İlginç Bilgiler
Fotoğraf: Dan Dennis

Orangutanlar, yalnızca görünüşleriyle değil davranış şekilleriyle de oldukça ilginç canlılar. Evrim teorisine göre insanların kuzeni olarak da değerlendirilebilecek olan orangutanlar, ilgi çekici özellikleriyle doğaya bir kez daha hayran olmamızı sağlıyor. İşte orangutanların ilginç özellikleri:

  • Orangutan ismi, Malay dilindeki iki sözcükten oluşturulmuş. İnsan anlamına gelen “Orang” sözcüğü ile orman anlamına gelen “Hutan” kelimelerinin birleşimi olan bu isim, aslında “Ormanın insanları” tamlamasını meydana getiriyor.
  • Orangutanlar ve insanların DNA’ları %97 oranında benzerlik gösteriyor. Bu bilgi ışığında bilim insanları, orangutanları insanlara en yakın özelliklere sahip canlılardan biri olarak belirtiyor.
  • Orangutanlar için “Ormanın Bahçıvanları” deyimi de kullanılıyor. Beslenme şekilleri ve orman içerisindeki hareketleri sayesinde çok sayıda tohumun farklı noktalara yayılmasını sağlayan orangutanlar, orman ekosistemlerinin devamlılığı adına oldukça kritik bir rolde. 
  • Günümüzde orangutanlar yalnızca iki adet ada üzerine yaşamlarını sürdürüyor. Orangutanların ellerinde kalan son yaşam alanları; Güneydoğu Asya’da yer alan Borneo ve Sumatra adaları.
  • Ormancılık faaliyetleri ve palm yağı arama çalışmaları sonucunda her gün en az 25 orangutanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Akrabalık ilişkilerine bu denli önem veren bir canlı türü olan insanın, doğadaki en yakın akrabalarından birinin karşı karşıya olduğu tehlikeye sessiz kalmaması gerekiyor. Türleri büyük bir tehlike altında olan orangutanlar için sürdürülen çalışmalar arasında WWF’in “Orangutan Evlat Edinin” kampanyası da yer alıyor. Eğer siz de bu sevimli canlıların yaşam alanlarını korumak adına destek vermek isterseniz buradaki linkten detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.