Dünya Animasyon Günü’ne Özel İçinizi Isıtacak 5 Animasyon Filmi

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Sonbaharın sonuna yaklaşırken, hayat koşturmacası yoğunlaştığında mecburiyetleriniz size zevk veren şeylerin yerini almaya başladıysa ve yorulduğunuzu hissediyorsanız bu beş öneriyle durup soluklanabilir ve gittikçe soğuyan bugünlerde bir baba kızın sevgiyle büyüttüğü bir hayali ya da ömrü boyunca çocukluk hayalini gerçekleştirmek için çalışmış ve başarılı olmanın tadına varmış birinin hayattan aldığı keyfi görmenizle içinizin ısındığını hissedebilirsiniz. O zaman bugün kendinize bir iyilik yapın ve hayatta önemli olan şeyin ne olduğunu hatırlayın: Biraz hayal, çokça sevgi…

Father and Daughter

2000 yılında En İyi Kısa Animasyon Filmi Oscar ödülü sahibi Father and Daughter, sahnelerin rengi ve daima kahverengi arka planıyla bize hüznü ilk bakışta hissettiriyor. Film müziği, farklılaşan duygu anlarında yüreğimizde bir yere dokunarak duygu koridorları arasında dolaşıp durmamıza neden oluyor. Filmde mevsimler mevsimleri, günler günleri kovalarken hatta bir noktada küçük kızın bile kim olduğu seçilemez hale geldiğinde hep şu soru düşüyor aklımıza: Bir “bisikletin” yıllar geçse de bırakıldığı yerde durması ve bu duruşun temsil ettiği şeylerin daima sonsuz bir özlemi vurgulaması mümkün mü?

Coin Operated

Gözlerimizi açtığımızda, gerçek olmasını en içten şekilde istediğimiz dilekleri dilerken ya da evrenden bir işaret beklediğimizde neden hep gözlerimizi göğün en uçsuz bucaksız derinliklerine dikeriz? Bizi yıldızların büyülü hülyasına ulaştıran hayallerimiz midir yoksa hedeflerimiz mi? Tüm bu soruların cevaplarını hiçbir zaman bilemeyebiliriz. Fakat bildiğimiz şey; kısacık ama bir o kadar da uzun ömrümüzü, hayattan dilediklerimizi elde etmek uğruna harcamak asla kaybetmek değildir. Nicholas Arioli tarafından yazılan ve yönetilen bu kısa animasyonda hayaller ve hedefler uğrunda yaşamın “büyüleyici” sürprizlerine hazır olmanın önemi vurgulanıyor.

Paperman

Her günün bir diğerinin aynısı olduğu renksiz bir şehirde, hayat her gün olduğu gibi koşuşturma ve bıkkınlık içinde geçerken, gününüzü ya da tüm ömrünüzü bir anda renklendirecek şey aniden can alıcı bir kırmızılıkla gözünüze çarpsa, parladığı an sönen bir yıldız gibi kaybolsa ve tam da umudunuzu yitirmişken tüm bu belirsizlik içinde karşınıza çıksa ne yapardınız? Zorunluluklar ve istekler zıtlaşması içinde geçen bir günün sonunda, tüm çabalarınız sonuçsuz kalmış gibi görünse de hiçbir zaman unutulmaması gereken şey; birbirine ait iki şeyin dünyanın iki ucuna dahi düşmüş olsalar, en sonunda dönüp birbirlerini bulacağıdır.

One Small Step

Hayal kurmaya başladığımız ilk an bir şeye tutkuyla bağlandığımız ilk andır. Bu tutku bir gayeye dönüştüğünde, bazen gözümüz onu gerçekleştirmekten başkasını göremeyecek kadar kör olur. Tutkuyla bağlanmadığımız diğer şeylerde yeterince başarılı olamadığımızda daima yanımızda ellerimizden tutup bizi sıcacık bir sevgiyle saracak birinin olması insana bu hayattaki en büyük hediyedir. Peki ya yıllarca içinde yaşadığımız tutkuyu gerçek yapmakta başarısız olursak? Ve bir de üstüne en güvenli sığınağımızı yitirirsek ne yaparız? Hayata dair en önemli kararların en kritik anlarda alındığını deneyimlediğinizden olsa gerek herkesten daima aynı cevabı duyarız: “Kendine zaman ver, geçmişe teşekkür et ve yoluna devam et.” Hayatın, tam da geçmişe teşekkür edip yönümüzü şimdiye çevirmeye karar verdiğimizde bir anda en güvenli sığınağımıza dönüştüğünü görürüz. Siz istedikçe, hayat sizi daima güvenli kollarla saracak ve tutkunuza doğru harekete geçmeniz için size göz kırpacaktır.

A Single Life

Merak her zaman iyi midir? Bilinmeyenden korktuğumuzdan mı geleceği merak ederiz yoksa şu andan memnun olmadığımızdan mı? Peki, şu an size bir şans verilse ve hayatınızın istediğiniz dönemine gidebileceğinizi fark etseniz gider miydiniz? Önceleri kulağa harika bir fikir gibi gelse de zamanla boy ölçüşmeye kalkışmak hayatınızın en mutlu anlarının kaybolmasına sebep olabilir. Geleceği beklerken bugünün hızla ellerimizden kaydığını fark ettiğimizdeyse istemesek de bir gerçeği kabullenmek zorunda kalırız: Zaman, insandan daima üstündür…