Dil Öğrenmek İçin Uygulamalar

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Uygulamalar

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Yabancı dil bilmenin önemi her geçen gün daha da artıyor. Herkesin dil öğrenmek için farklı sebepleri olduğu gibi dil öğrenmenin bireye kattıkları da oldukça fazla. Yeni bir dil öğrenmek, bambaşka bir gezegende yaşamaya başlamak gibi. Aynı zamanda kültürel gelişimi de beraberinde getiriyor. Bir dili öğrenirken o kültürün diğer öğeleri de işin içine dahil oluyor. Bu yazımızda “Bir lisan, bir insan” sözünden yola çıkarak dil öğrenmek için faydalı olacak mobil uygulamaları sizler için listeledik.

Cambly

dil öğrenmek için uygulamalar Cambly

İngilizce öğrenmek için aplikasyon arıyorsanız Cambly tam size göre. Dil öğrenmek için uygulamalar denildiğinde ilk akla gelen uygulama olan Cambly, yeni bir dil öğrenmek isteyenlerle ana dili İngilizce olan eğitmenleri bir araya getiriyor. Online olarak pratik yapmanızı sağlayan Cambly, ücretli abonelik gerektiren bir uygulama. Çeşitli sosyal medya fenomenlerinin paylaştığı kodlarla ücretsiz denemeler yapabilmeniz de mümkün.

Memrise

dil öğrenmek için uygulamalar Memrise

Dil öğrenme uygulamaları arasında en popülerlerinden biri de Memrise. Birçok dili içinde barındıran bu uygulamayı ücretsiz hesap açarak kullanabilirsiniz. Eğlenceli metotları faydalı bulursanız bir miktar abonelik ücreti ödeyerek daha kapsamlı içeriklere de ulaşabilirsiniz.

Duolingo

dil öğrenmek için uygulamalar Duolingo

Dil öğrenmek için uygulamalar denildiğinde ilk akla gelen uygulamalardan biri Duolingo. Birçok dilde sayısız dersin bulunduğu Duolingo’yu, hesap dahi açmadan kullanabiliyorsunuz. Ders çeşitliliği oldukça fazla olan uygulamada daha fazlasını isteyenler için ise ücretli üyelik seçeneği mevcut.

Busuu

dil öğrenmek için uygulamalar busuu

Busuu hem dil öğrenmenizi hem de diğer kullanıcılarla pratik yapmanızı sağlayan bir uygulama. Oldukça eğitici bir uygulama olan Busuu’nun birçok özelliği ücretli. Yine de ücretsiz özelliklerini kullanabilmek için uygulamayı indirip hesap oluşturmanız yeterli.

HiNative

hinative dil uygulaması

Dil öğrenmek isteyenler ile o dili ana dil olarak konuşanları bir araya getiren bir başka uygulama HiNative. Birden fazla dil seçeneği bulunan bu uygulamayla dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurabilir, dil pratiği yapabilirsiniz. Ücretsiz kullanılabilen bu uygulamanın ekstralarından faydalanmak isterseniz ücretli abonelik seçeneği de bulunuyor.

Babbel

babbel

Dil öğrenmek için uygulamalar arasında yer alan ve oldukça geniş bir kapsama sahip bu uygulamayla bir dili sıfırdan öğrenmeye başlayabilir veya bildiğiniz bir dilde pratik yapabilirsiniz. İnteraktif diyaloglarla öğrenmeyi kolaylaştıran Babbel, kısa bir deneme turundan sonra ücretli üyelik gerektiriyor.

Voscreen

voscreen

Dil öğrenmek için mobil uygulamalar arasında en ilgi çekici olanlardan biri Voscreen. Bu uygulama, diğerlerine pek benzemiyor. Film ve dizi kesitlerinden faydalanarak pratiğinizi geliştirmeyi amaçlıyor. Bu uygulamayı kullanırken vakit geçirmek de oldukça keyifli. Tamamen ücretsiz olan Voscreen uygulaması uzun süredir güncellenmediği için videolar tekrara düşebiliyor. Fakat ilk kez kullanacaksanız oldukça faydalı.

Rosetta Stone ile Dil Öğren

Rosette Stone dil uygulaması

Rosetta Stone, kelime bilgisi ve kalıplaşmış cümleler için en faydalı uygulamalardan biri. Birçok farklı dilin, günlük hayatta en çok kullanılan kalıplarını bu uygulama sayesinde öğrenebilirsiniz. Mini derslerle telaffuzunuzu ve imla bilginizi de geliştirebilmeniz mümkün.

FunEasyLearn

funeasylearn

FunEasyLearn, kelime dağarcığınızı geliştirmek için en kapsamlı uygulama. Bu uygulama diğerlerinden çok daha fazla dili içeriyor ve çoğunlukla kelime bilgisine odaklanmış durumda. FunEasyLearn sayesinde günlük hayatta işinize yarayacak kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Cake

dil uygulamaları cake

Tamamen ücretsiz olan Cake, sadece İngilizce öğreten bir uygulama. Youtube’dan seçilen videolarla günlük hayatta kullanılan ifadeler bir araya getirilmiş. Yapay zeka ses tanıma özelliğiyle telaffuzunuzu da kontrol edebiliyor, hatalarınızı düzeltebiliyorsunuz.

Kapak Fotoğrafı: Rawpixel