Dekorasyonda Kış Renkleri

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

“İşin rengi değişti” diye bir tabir vardır dilimizde. Beklenenin dışında olaylar olduğunda ve bu olanlar hoşumuza gitmediğinde kullanırız. Şöyle bir dönüp baktığımızda 2020’ye girerken kim bilir ne hayaller kurmuştunuz? Ancak tüm dünya için 2020 baharında işin rengi değişti. Bahar ayı evlerimizde kapalı kaldığımız, yaz ayları ise kendimizi evlerin dışına attığımız bir dönem oldu.

Tabiat ana; güneşle el ele tutuşmuş, sonbahar yapraklarının bakır ve turuncu tonlarını en güzel ışığıyla bize umut olarak sunuyor. Yaşanan her şey bize gösteriyor ki hayat en değerli hediye, huzur ve sağlık ise en büyük lüks… 

Hepimiz yavaş yavaş kabuğumuza yani evlerimize çekiliyoruz. Bahar ve yaz aylarında yeniden keşfettiğimiz yaşam alanlarımızla olan ilişkimizi daha da derinleştireceğimiz bir döneme giriyoruz.

Peki evlerimizi hem kış boyunca rahat yaşayacağımız, hem de içinde bulunmaktan büyük keyif alacağımız sıcacık, huzur dolu ve estetik algısı yüksek alanlara çevirmek için neler yapabiliriz? Bunun birçok yolu var ama en temel öge yazının girişinde vurgu yaptığım renkler…

Kış Renklerinin Dekorasyona Kattığı Anlam

Fotoğraf / Anna Popovic

Zamanın ruhu var derler ya, mevsimlerin de renkleri var… Bunlar biz fark etmeden bilinçaltımıza işleniyor. Kış deyince hemen ekose desenler, bordolar, kırmızılar ve turuncular geliyor insanın aklına. 

Pantone de 2020-21 sonbahar kış sezonu için çok da farklı bir öneri sunmuyor. Dünyada renk trendlerine öncülük eden Pantone’nin sunduğu renklerin içinden bir seçkiyi ve renkler üzerinden dekorasyon önerileri derlememi sizlerle paylaşıyorum. İşte 2020 kış renkleri…

Bordonun En Kırmızı Hali: Samba

Pantone’nin Samba adını verdiği rengi çok canlı bir bordo olarak tarif edebiliriz. Samba, halı ve aksesuarlarda kullanıldığında çok dingin ve şık yaşam alanları ortaya çıkıyor. Kadifeyle büyük bir uyum sağlayan bu rengi, yaşam alanınıza koltuk ya da kanepe olarak sokmak size iddialı geliyorsa yastık ve masa örtüsü gibi aksesuarları da deneyebilirsiniz. Bu sezonun pantone önerileri arasında yer alan Amberglow ve Rose Tan de bu renkle güçlü bir uyum yakalayarak bordonun güçlü algısını zarif bir şekilde yumuşatacaktır. 

Turuncunun Enerjisi: Amberglow

Fotoğraf / Erica Marsland

Sonbahar aylarında yere düşen yaprakların yeniden yeşereceği günün umudunu taşıyan Amberglow’u canlı bir turuncu olarak ifade edebiliriz. Bu renk, toprak tonların enerjisini yükseltirken, yeşil renklerle bir araya geldiğinde mücevher gibi parlar. Renk tanımlarında da enerjinin rengi olan turuncuyu, alternatif malzemelerle denemenin yanı sıra canlı çiçeklerinizde tercih ederek yaşama sevinci yüksek mekanlara imza atabilirsiniz.

Şeftali Tadında: Peach Nougat

Fotoğraf / Beyza Nur Kocaosmanoğlu

Pantone’nin Pecah Nougat ismini verdiği rengi görünce aklıma küçükken kullandığımız yorganlar geldi. Bu rengi evinizde kış mevsiminde kullanmak için nostaljik yorganlara geri dönüş yapmaya ne dersiniz? Geçmişe olan özlemimizi gidermek için bundan daha sıcak bir öneri düşünemiyorum. Pecah Nougat’nın aynı zamanda sezonun öne çıkan yeşil ve turuncu renkleriyle de harika bir uyum sağladığını söylemeye gerek yok herhalde… 

Tangier Sokaklarına Yolculuk: Classic Blue

Pantone bu renge Classic Blue demiş olabilir ama bu renk benim için dağ mersini ve Tangier mavisi arasında. Bu rengi duvarda denemenizi kesinlikle öneririm. İçinde biraz da mor olan bu Classic Blue, yaşam alanına büyük bir sıcaklık yaymasının yanı sıra diğer tüm renkleri kucaklayıcı tarafıyla da sonsuz desen ve rengi bir arada kullanabileceğiniz eşsiz bir yaşam alanı oluşturmanıza fırsat tanıyor. Kışın bordolar, yeşiller ve turuncularla kullanacağınız duvarınız, yazın da fuşyalar, pembeler, mint yeşilleri için harika alternatiflere hazır bir şekilde sizi bekliyor olacak.

Yeşilin En Derin Tonu: Ultramarine Green

Pantone’nin bu sezon da Ultramarine Green ismiyle önerdiği bu yeşille mavi arasında kalan renk, duvar, mobilya ya da aksesuar, nerede nasıl kullanırsanız kullanın, neredeyse her mekana ve her tarza uyum sağlayabiliyor. Turuncu ve pembe ile çok yakışan bu Ultramarine Green, yılbaşı döneminde kırmızılarla da güçlü bir uyum yakalayacaktır.

Masumiyet Çağı: Fired Brick

Fotoğraf / Annie Spratt

Pantone’nin Fired Brick ismini verdiği renk aslında kiremit renginin biraz pembeye kaçtığı bir ton. Verdiği sıcaklık duygusunun yanı sıra nostaljik bir havası da var. Özellikle yemek odakları ve mutfaklar için çok romantik bir seçim. Günlük yaşam alanlarınıza ‘’Masumiyet Çağı’’ havası katmak ve biraz da zamanda yolculuk yapmayı düşünürseniz Fired Brick’i de yaşam alanlarınızda tercih edebilirsiniz.