Çevre İçin Adım Atın Arabaya Binmeyin

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Yaşam kalitemizi artırmak için yaptıklarımızı saysak uzun bir liste ile karşılaşırız. Fakat bugün size sağlıklı bir yaşam için ne yapmamanız gerektiğini söyleyeceğiz. Hem kendiniz hem sevdikleriniz hem de gezegenimiz için mümkün olduğunca arabaya binmeyin!

Daha Temiz Hava Daha Uzun Yaşam

Fotoğraf: Getty Images

 

Dünya Sağlık Örgütü, daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için temiz havanın önemli bir koşul olduğunu belirtiyor. Bu nedenle kirlilik değerlerini ele alıyor ve her yıl bununla ilgili bir rapor yayımlıyor. Türkiye’de 2019 yılında ölçüm yapılan 51 ilde kirliliğin belirlenen sınırın üzerinde olduğu görülüyor. Bu durum, yalnızca yaşam kalitesini düşürmekle kalmıyor, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına ve erken ölümlere neden oluyor. 

Pandemi döneminde haberlerde sık sık duyduğumuz bir cümle vardı: “30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi.”

Bu karar verilirken Zonguldak’ın neden önemli olduğunu ve yasaklara dahil edildiğini düşündünüz mü? Evet, tahmin ettiğiniz gibi bunun nedeni hava kirliliği. Akciğerlere saldıran koronavirüs, eğer hayatınız boyunca kirli hava soluduysanız sizi çok daha fazla tehdit ediyor. 

Eğer temiz bir havaya sahip olsaydık 31 bin erken ölümü engelleyebilirdik!

Doğa Kendini Yeniliyor

Her gün yaptığımız ve artık hayatın bir parçası olan şeylerin aslında düşündüğümüzden daha büyük sonuçları var. Belki de bunu en net pandemi döneminde gördük. Biz evlere çekildiğimizde hayvanların yaşam alanları genişledi. Boğaz’da neşeyle oynayan yunusları daha fazla görmeye başladık. Araç trafiği azaldıkça da havanın temizlendiğine şahit olduk. Hatta İstanbul’da sahil kenarında yürüyüş yapanlar Uludağ’ın zirvesini net bir şekilde görebildi. 

Kaynak: ESA

 

Hayatın koşuşturmacası bazen yarattığımız etkileri görmemize engel oluyor. Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayınlanan fotoğraflar ise çeşitli ülkelerde kısa süre içerisinde hava kirliliğinin ne kadar azaldığını gözler önüne seriyor. 

Eylemlerimizin sonucunu bu kadar net görmüşken davranışlarımızı değiştirmek için daha ne bekliyoruz?

Arabaya Binmeme Günü

Fotoğraf: Martin Magnemyr

 

Karbon salınımının hayatımıza etkilerine dikkat çekmek için her yıl 22 Eylül’de dünyada “arabaya binmeme” çağrısı yapılıyor. Siz de bugünü arabasız geçirmeye ve yılın çoğu zamanında bunu tekrarlamaya ne dersiniz? Peki #ArabasızGün için neler yapabilirsiniz.

  • Kısa mesafeleri yürüyün
  • Bisiklete binin
  • Toplu taşıma kullanın 
  • Arabanızı paylaşın

Tüm bunları yaparken fotoğrafınızı çekmeyi, sosyal medyada paylaşmayı ve otomobile binmeme çağrısı yapmayı da unutmayın. Gelecekte havamız daha temiz olsun!