Cartier Saat Stüdyolarından Yeni Bir Mücevher

Cartier Saat Stüdyolarından Yeni Bir Mücevher

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Cartier, Maillon de Cartier ile kreatif saat yapım repertuvarına yepyeni ve bugüne kadar benzeri görülmemiş bir mücevher ekliyor. Çapraz formların örgü şeklinde bir araya geldiği bilekliğin farklı yönlere bakan yüzeyleri ışığı farklı açılarından alarak, yüzeyde dinamik bir ışık hareketi yaratıyor.

Klasik kodlar güne uyarlanıyor

Klasik kodların günün davranış kodlarına göre yeniden yorumlandığı kadran ve farklı grafik katmanlardan oluşan bilekliğin birlikteliği tasarım sınırlarının ötesine geçiyor.
Heykelsi formu ve katmanlı yapısı son derece yenilikçi olan Maillon de Cartier, vintage olarak değerlendirebileceğimiz zincir öğesini büyük bir zarafet ve iddia ile yorumluyor.

Sınırların ötesinde

Kübist akımı andıran çok açılı bir yapıya ve grafik derinliğe sahip bileklik ile fasetli kasanın beklenmedik formundan doğan bu parça Cartier’nin ruhuna radikal bir esinti kazandırıyor.

Cartier Saat Tasarım Direktörü Marie-Laure Cérède tasarımı şu sözlerle ifade ediyor : ‘’Saatin bileklik kısmının yapısını bozarak ve aynı zamanda derinlik kazandırarak tasarım sınırlarının ötesine geçtik. Koleksiyonun yarattığı etki ve duygu, saatin mekanizmasında ve geriliminde de yer alıyor.’’

Grafik derinlik

Bilekliği oluşturan çizgilerin eğimi ve kadranın harmanlandığı perspektifi vurgulayan kıvrımlar, kasanın ve halkaların kendilerini grafik bir hareketle bütünleştirmelerine imkan tanıyor. Dikdörtgen bağlantılar, altıgen kadran ve konik köşeler, Maillon de Cartier’nin tasarım ve ritmik geometrisini tetikliyor.

Değerli taşların etkisi

Koleksiyonda yer alan saatlerdeki kadranlar, halkalarda yer alan taşların dizisini yansıtacak şekilde yerleştirilmiş. Mavi lake ve tsavorit taş seçimi, saatin kinetik salınımına katkıda bulunuyor. Koleksiyonda yer alan siyah lake pahlı halkalarla sarı altın ve pırlanta detaylı modelleriyle Cartier, grafik etkiyi ve kontrastı vurguluyor.