Bir Masal Diyarı: Ormanya

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Fantastik filmleri seven ya da sevmeyen herkesin hemfikir olduğu bir konu var: Shire görülebilecek en sevimli yerlerden biri. Yeni Zelanda’da çekilen Yüzüklerin Efendisi, kısa sürede büyük bir hayran kitlesine sahip olmayı başardı. Dünyanın birçok yerinden ve her yaştan insan, filmdeki sahneleri yakından görmek için bu adaya akın etti. Fakat kıtaları aşmaya artık gerek kalmadı, çünkü Türkiye Hobbit Köyü Ormanya İzmit’te ziyaretçilerini bekliyor. 

Doğa ile İç İçe Bir Hafta Sonu

hobbit köyü ormanya

Kartepe, hem kış sporları hem de yaz ayları için uygun mesire yerleri ile dikkat çekiyor. Bu doğal güzellikleri koruma altına alan Kocaeli Belediyesi, çeşitli girişimleriyle bu alanları bir cazibe merkezi haline getiriyor. Uzuntarla mevkiinde yer alan doğal yaşam parkı da bunlardan biri. 

Son dönemlerde Ormanya adı ile anılan bu park, her yaştan insanın ilgisini çekiyor. Çocuklar ve büyükler için farklı alanları bulunan park, ülkemizde yaşayan birçok hayvanı görme imkanı da sağlıyor. “Vahşi Yaşam Alanı” olarak adlandırılan bölgede, hayvanlar esaret altına alınmadan doğal alanlarında yaşıyor. Aynı zamanda park içerisinde “Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi” de yer alıyor ve burada yaralı hayvanların tedavileri yapılıyor. 

Milli park, aynı zamanda çocuklar için bir doğa okuluna da sahip. Doğal alanları tanıma, kuş gözlemi, kompost yapımı, hayvan besleme ve keçi sağma gibi birçok etkinlikle çocukların doğa ile tanışması sağlanıyor. 

Ormanya Gezinizde Hobbit Evlerini Gezmeden Ayrılmayın

ormanya

Her mevsim gezilebilen Ormanya, misafirlerine konaklama imkanı da sağlıyor. Herhangi bir otele sahip olmayan park, yalnızca karavan ve çadırlarla kamp yapmaya izin veriyor. 50 çadır ve 30 karavan kapasitesine sahip olan Ormanya, yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla doğanın yanı sıra sporla da iç içe olmanızı sağlıyor. 

ormanya

Sakin bir tatilin adresi olan doğal yaşam parkı, en çok da minik Hobbit evlerini görmek isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Doğal malzemeler kullanılarak inşa edilen evler, renkli kapı ve pencereleri dışında bulunduğu ortama kusursuz bir uyum sağlıyor. En çok merak ettiğiniz soruya da cevap verelim, evlerin içerisine girmek veya konaklamak yasak. Fakat yine de etrafında istediğiniz kadar gezebilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.