Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2023

Fosil yakıtları kullanmak ne yazık ki gezegene onarılamaz biçimde zarar veriyor ve artan akaryakıt fiyatları da insanların cebini yakıyor. Elbette günümüz dünyasında, kısa vadede akaryakıt kullanımını sıfırlamak pek gerçekçi bir hedef değil. Fakat çeşitli yollarla akaryakıttan tasarruf etmek mümkün! 

Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin Ne Yapmak Gerekir?

Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Fotoğraf: Public Domain Pictures

Benzin ve mazot fiyatları yükseldikçe yakıt tasarrufu için atılan adımların önemi fazlalaşıyor. Siz de aşağıdaki önerileri uygulayarak araçlarınızın daha az yakıt tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Özel Araç Kullanımınızı Azaltın

Akaryakıt satın almaktan kaçınmak en sürdürülebilir çözümlerden biridir. Dolayısıyla özel araç kullanmaktan imtina edebilir ve bunun yerine toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Diğer yandan kısa mesafe yolculuklar için bisiklet tercih etmek de oldukça iyi bir fikirdir. Özel araç kullanımı hayatınızın vazgeçilmezi ise bu noktada elektrikli araç çözümü düşünülebilir. 

Hedefinize Giden En Kısa Rotayı Tercih Edin

Yolculuk için en kısa rotayı seçmek akaryakıttan tasarruf etmenin en pratik yollarından biridir ve bu zamandan da kazandırır. Bunun için de Google Haritalar’dan yardım alabilirsiniz. Yakın zamanda ‘’Çevre dostu rota bulma’’ özelliği kazanan uygulama, gideceğiniz yer için en kısa rotayı bulur. Bu özellikten faydalanmak için uygulamada ‘’Rota seçenekleri’’ kısmına gidip ‘’Çevre dostu rota bulma’’ özelliğini aktifleştirmelisiniz.

Klima Kullanmayın

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Fotoğraf: Darwin Vegher

Yaz aylarında araç içinde klima açmak serinlemek için akla gelen ilk çözümlerden biri olabilir. Fakat yakıt tüketiminden tasarruf etmek için klima yerine camları açmalısınız. Yapılan araştırmalara göre klimayı kapatmak yakıt tüketiminizi ve karbon emisyonlarınızı yüzde 20’ye kadar azaltır.

Lastiklerinizi İdeal Seviyede Şişirin

Araçların akaryakıt tüketimini etkileyen pek çok unsur vardır. Lastiklerin uygun hava basıncında olması da akaryakıt sarfiyatından tasarruf etmeye yarar. Sürtünmenin azalmasından dolayı hem daha az yakıt tüketilir hem de lastiklerin ömrü daha uzun olur.

Motor Yağını Düzenli Olarak Değiştirin

Motor Yağı Değiştirme

Fotoğraf: Eduardo Buscariolli

Yakıt tasarrufu yapmak için aracın tüm bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Bu kapsamda motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi oldukça önemlidir. Düzenli değiştirilen motor yağı sayesinde motordaki sürtünme miktarı azalır ve verimlilik artar. Araştırmalara göre bu sayede yüzde 2’ye kadar akaryakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Hava Filtresini Düzenli Olarak Değiştirin

Motor yağında olduğu gibi hava filtresini düzenli değiştirmek de yakıttan tasarruf etmenizi sağlar. Araştırmalara göre temiz bir hava filtresi yakıt tüketimini yüzde 0,6 oranında azaltabilir. Bu oran pek etkili görünmese de bir yılda yaklaşık 100 kilometre mesafeye denk gelir.

Agresif Sürüşten Kaçının

Yakıttan Tasarruf Nasıl Yapılır?

Fotoğraf: Vlad Grebenyev

Güvenli sürüş yapmak, trafik kurallarının gereği olduğu kadar size benzin tasarrufu imkanı da sunar. Kırmızı ışığa geldiğinizde ani frenden kaçınıp yavaş durmanız ve aynı şekilde kalkış yaparken agresif hızlanmak yerine orantılı şekilde hızlanmak yakıt tüketiminizi doğrudan etkiler.

Hız Sabitleyici Kullanın

Şehir içinde trafikten dolayı pek mümkün olmasa da uzun yoldayken hız sabitleyici kullanabilirsiniz. Özellikle sabit olarak 90 km/s hızında seyretmeyi tercih edebilirsiniz. Araştırmalara göre 90 km/s hızda sürmek, 120 km/s hıza kıyasla yüzde 8 daha verimli yakıt tüketimi sağlar.

Kapak Fotoğrafı: Juan Fernandez