Ankara’ya Yakın Sonbahar Rotaları

Ankara’ya Yakın Sonbahar Rotaları

Sonbaharın sonuna doğru yaklaşıyoruz. Kış soğukları kapımızı çalmaya başladı. Okulların da tatile girmesiyle birlikte çocuklu aileler için tatil fırsatı ortaya çıktı. Biz de sonbaharın tadını çıkarmanız için sizin için bir liste oluşturduk. İşte Ankara’ya yakın sonbahar rotaları…

Sonbahar Bolu’da Yaşanır

Türkiye’deki sonbahar tatil rotaları denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz ki Bolu. Tarihi dokunun eşsiz doğa ile buluştuğu kent, her yıl binlerce turistin odak noktası haline geliyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında muhteşem manzaraları ile sizi karşılayan Bolu, hem Ankara’ya yakın olması hem de sahip olduğu birçok turistik bölgesi sebebiyle kesinlikle tatil rotanızda yer almalı. Ayrıca Bolu yolculuğu sırasında uğrayabileceğiniz pek çok turistik mekan da cabası. Peki Bolu’da nereye gitmeliyiz? 

Beypazarı

Ankara’ya Yakın Sonbahar Rotaları
Ankara’ya yakın sonbahar rotaları: Beypazarı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Ankara’dan Bolu’ya uzanan yolculuğunuzda, uğrayabileceğiniz yegane noktalardan biri de Ankara’nın tarihi ilçesi Beypazarı. Beypazarı, 600 yıl öncesine dayanan tarihi dokusu, iyi korunmuş mimarisi ve yerel halkın eşsiz ürünleri ile yolculuğunuz sırasında muhteşem bir mola durağı olacaktır. 

Bölgeye gittiğinizde Türkiye’nin en ünlü soda markalarından biri olmayı başarmış, bölgeyle aynı adı taşıyan Beypazarı fabrikasını da ziyaret etmeyi unutmayın. 

Abant Gölü

Ankara’ya Yakın Sonbahar Rotaları
Ankara’ya yakın sonbahar rotaları: Abant Gölü

Fotoğraf: Pxfuel Commons

Artık herhalde Abant Gölü’nde çekilmiş kış konulu, kartpostal niteliğinde fotoğrafları aşina olmayan yoktur. Aslında bölge yalnızca kış turizmi ile değil, sonbahar turizmi ile de oldukça ilgi çekici. 

Ana yollar üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz Abant Gölü, sonbaharın getirdiği muhteşem renk cümbüşünü layıkıyla taşıyor. Ayrıca birçok kuş ve canlı türünün de ziyaret noktası olan Abant Gölü, daha sıcak bölgelere göç eden kuşlara sonbahar boyunca ev sahipliği yapıyor. 

Abant’a giderken yanınıza mangalınızı, fotoğraf makinenizi ve sevdiklerinizi almayı unutmayın. Çünkü Abant Gölü, aileyle gezilebilecek yerler içerisinde en uygun lokasyonlardan biri. 

Sünnet Gölü

Ankara’ya Yakın Sonbahar Rotaları
Sonbahar rotaları: Sünnet Gölü

Fotoğraf: geziyourum.com

Abant’a daha önce gittiyseniz ve farklı tatlar arıyorsanız, Bolu’da deneyimleyebileceğiniz diğer güzel bölgelerden biri de Sünnet Gölü. Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı olan göl, daha önce gördüğünüz çoğu göle benzemiyor. 

Heyelan set gölü olarak adlandırılan bir coğrafi oluşum yapısına sahip olan Sünnet Gölü, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında eriyen kar sularının etkisiyle yükseliyor. Her sene döngü şeklinde devam eden bu doğal denge, kış aylarına yakın zamanlarda suların çekilmesiyle birlikte sahil kısımlarında yeniden yeşeren hayata olanak sağlıyor. 

Tuz Gölü’nden Peri Bacalarına

Tuz Gölü 

Sonbahar Rotaları
Ankara’ya yakın sonbahar rotaları: Tuz Gölü

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Ankara’ya yakın sonbahar rotaları arasında Tuz Gölü olmazsa olmazlardan biri. Son dönemlerde yapılan çalışmalarla kaybetmek üzere olduğumuz değerlerden biri olduğu ortaya çıkan bu eşsiz göl, uzmanlara göre gerekli tedbirler alınmazsa 30 yıl içinde yok olacak. 

Sayısız kuş türünün ziyaret noktalarından biri olmayı başaran göl, tuz kaynaklı olarak ortaya çıkan muhteşem yansımalara ev sahipliği yapıyor. Sosyal medya hesaplarınızda büyük ilgi çekecek fotoğraflar için mutlaka Tuz Gölü’ne uğramalısınız. 

Avanos

Ankara’ya Yakın Sonbahar Rotaları
Sonbahar rotaları: Avanos

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Hazır Tuz Gölü tarafından yola çıkmışken Nevşehir’e uğramamak olmazdı. Hititlerden beridir süregelen, Anadolu medeniyetlerinin yerleşim yerlerinden biri olmayı başarmış Avanos, günümüzde tarihi dokusunu çok iyi bir şekilde koruyor. 

Özellikle çömlekçilik, halıcılık ve şarap imalatı ile ünlü olan ilçe, içinden geçen Kızılırmak Nehri sayesinde özgün bir yapıya sahip. Güray Müze gibi bölgelerde tarihi bir gezintiye çıktıktan sonra özgün ve eşsiz dokuya sahip geleneksel Avanos evlerinde konaklayabilir, akşamınızı ise bölgeye has şaraplar ile taçlandırabilirsiniz. 

Kapadokya

Sonbahar Rotaları
Ankara’ya yakın sonbahar rotaları: Kapadokya

Fotoğraf: Mcnino

Tuz Gölü’nden başlayan yolculuğumuzun son noktası Kapadokya. Özellikle yaz turizmi ile ilgi çeken bölge, aslında sonbaharda da ziyaret etmek için elverişli. 

Öncelikle herkesin bildiği gibi Kapadokya’nın eşsiz Peri Bacaları bile bu bölgeyi ziyaret etmek için yeterli bir sebep. Bunun yanı sıra sonbaharın gelmesiyle uykuya dalmak üzere olan doğanın son haykırışı, Kapadokya’nın her zerresinde yankılanıyor. Ünlü balon seyahatleri sırasında çekilen fotoğraflar; kırmızı, sarı, kahverengi gibi renklerin muhteşem harmonisini gözler önüne seriyor. 

Sonbaharda Kapadokya’yı ziyaret etmeniz için pek çok sebepten bir diğeri de uzun ve soğuk bir gezinti günü sonrası sevdiklerinizle şömine başında yürek ısıtan sıcaklığın tadını çıkarmak. Ne yazık ki yaz aylarında bu deneyimi yaşamanız pek mümkün görünmüyor. 

Ankara’dan Uzaklaşmak İstemeyenler İçin Kızılcahamam Tatili

Sonbahar Rotaları
Sonbahar rotaları: Kızılcahamam

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Tatile çıkayım ama Ankara’dan da fazla uzaklaşmayayım diyorsanız Kızılcahamam sizin için en iyi tatil noktalarından biri. Uzun yaz ve sonbahar döneminin bünyenizde bıraktığı yorgunluğu, doğal termal sular ile atabilirsiniz. Kızılcahamam, Türkiye’deki en iyi termal tesislere sahip bölgelerden biri olarak biliniyor. Ayrıca Soğuksu Milli Parkı, Alicin Manastırı ve Abacı Peribacaları gibi bölgeler de kesinlikle görülmeyi hak ediyor. 

Kapak Fotoğrafı: Jill Wellington