5 Adımda Sürdürülebilir ve Sağlıklı Yaşam Rutini

5 Adımda Sürdürülebilir ve Sağlıklı Yaşam Rutini

Vücudunuzu zinde tutmak için spor yapmak, sadece fiziksel değil mental anlamda sizi yükseltir. Peki, sağlıklı vücut için rutininiz çevre ile ne kadar barışık? Sağlıklı yaşam alışkanlıklarımız büyük ölçüde yenilenemeyen kaynaklara dayalıdır. Bedenimize ve dünyaya iyi davranmayı bir potada eritmek ise mümkün! Sağlıklı yaşam rutininizi daha sürdürülebilir hale getirebilmeniz için 5 ipucu ile karşınızdayız.

Spor Salonu Üyeliğinizi Bırakın

5 Adımda Sürdürülebilir ve Sağlıklı Yaşam Rutini

Fotoğraf: Danielle Cerullo

Egzersiz yapmak için çeşitli sebeplerle spor salonları tercih edilir. Spor salonlarının çevre dostu olduğunu söylemek ise ne yazık ki mümkün değil. Pek çok spor salonunda; klima sistemleri, aydınlatma, buhar odaları, saunalar ve otomatlar yer alır. Ayrıca spor salonlarında yer alan ve yüksek enerji tüketimi yapan egzersiz makinelerini unutmamak gerekir. Bu bağlamda spor salonları ne yazık ki sürdürülebilir olmaktan uzaktır. Evde egzersiz yapmak, açık havada bisiklet sürmek ve koşmak gibi spor aktiviteleri spor salonu üyeliğinizin yerini tutabilir. Antrenör desteğinizi de online dersler sayesinde alabilirsiniz.

Çevre Dostu Protein Tozu Deneyin

Spor rutininizi protein takviyesi ile daha verimli hale getirmek isteyebilirsiniz. Fakat protein tozlarının çevre dostu olmadığını bilmelisiniz. Protein tozunun üretim süreci ne yazık ki sera gazı emisyonunun artmasına neden olur. Bu bağlamda çevre dostu protein tozlarını deneyebilirsiniz. Hatta protein tozu kullanmak yerine farklı alternatiflere yönelmek daha iyi olacaktır. Fındık, baklagil gibi doğal protein kaynakları bu noktada tercih edilebilir.

Daha Fazla Bitki Yiyin

Protein tozu hamlesinden sonra sıradaki adım beslenme alışkanlıklarınızı yeşillendirmek! Paketlenmiş ve hayvansal kaynaklı yiyecekler yerine meyve ve fındık gibi bitkisel gıdalara ağırlık verebilirsiniz. Bitkilerin ana kaynak ve etin destekleyici olmasını sağlayabilirsiniz. 

Spor Sonrası Yemeğinizi Evde Hazırlayın

Sürdürülebilir Spor

Fotoğraf: @danzadelume

Yemeğinizi evde yemek, kahvenizi evde yapmak gibi küçük adımlarla gezegeni ve sağlığınızı olumlu etkilersiniz. Evde yiyecek hazırlayıp yemek, gazdan tasarruf sağladığı gibi daha az kalori tüketmenize de olanak tanır.  Aynı zamanda restoranlarda ve kafelerde daha çok kullan-at eşyalar bulunur. Evde yemeğinizi yiyip kahvenizi içmek kullan-at eşyalardan da kaçınmanızı sağlar.

Bilinçli Alışveriş

Spor yapmak için uygun giysiler almak ihtiyaçtır. Fakat burada ihtiyacı doğru belirlemek ve yeteri kadar alışveriş yapmak oldukça önemlidir. Sadece satın alma sürecinde değil giysiler artık giyilemez hale geldiğinde de dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Artık giyemeyeceğiniz kıyafetleri, fazla yıpranmadıysa ve bedeniniz değiştiği için giyemiyorsanız bağışlamak iyi bir çözümdür. Fazla yıpranmış kıyafetleri de çöpe atmamalısınız. Tekstil geri dönüşüm noktalarına kıyafetlerinizi bırakıp atık oluşturmaktan kaçınabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam rutininizi bu 5 adım ile daha sürdürülebilir hale getirebilirsiniz. Böylece hem vücudunuza hem gezegene daha iyi davranmayı başarabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Emma Simpson