21 yuzyil seyehat trendleri neler olacak

21. Yüzyılın Seyahat Trendleri Neler Olacak?

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020

Başlarken….

Her seyahat aynı zamanda kendinize yaptığınız bir yolculuktur. Ben bu sözü çok severim ve her eve dönüşte bir başka kültürü daha tanımış olmanın hazzını hissederim. Sadece gördüklerimin değil, bazen tesadüfen öğrendiklerim de bana yepyeni kapılar açar…

Seyahat insanın 5 duyusunun birden aktif olduğu müthiş bir deneyim. Günümüz insanı çok şanslı çok özel kısıtlı dönemler hariç, seyahat artık daha yaygın, ulaşım araçları daha fazla, bilgi kaynağı ise sonsuz. Böylesi bir dünyada gezmek önemli bir öğrenme aracı haline geldi, adeta atalarımızın “çok okuyan mı bilir çok gezen mi?’’ deyişini doğrularcasına ….

Gezmek kitlesel bir eylem haline gelirken, kültürel deneyimler, yerel ile tanışma, kendi habitatında doğal güzellikleri izleme, yerinde tadım ise lüks seyahatin yeni tanımı…

Çağdaş gezginler, artık gittikleri kültürün seyircisi değil katılımcısı olmayı ve şehirlere, denizlere ve çöllere kulak vermeyi tercih ediyorlar. Gezerken de çevreye olan duyarlılık, iklim farkındalığı ve yerel kültüre sosyal fayda içeren faaliyetlerin mutlak programlarında olmasına dikkat ediyorlar.

Bulunduğu coğrafi bölgeye en uygun mimari, gösterişten uzak zarafet artık pek çoğumuzun tercihi. Ben de bu köşemde bu tür destinasyonlar, keyifli konaklamalar, sıra dışı ulaşım araçları ve gezegenimizin muhteşem varlıklarını konu alan öyküler ve önerilerimle sizlerle olacağım …
Keyifli Okumalar….

Korona Sonrası Seyahat

Korona Sonrası Seyahat

Tek gündemimizin Korona olduğu bugünlerde, bildiğimiz her şey değişiyor. Hem de aniden ve radikal biçimde… Bu dönemi kim atlatır derseniz, sadece uyum kabiliyeti olanlar…
Yüzyıllar boyu hep böyle olmuş, doğa koşulları canlılar arasında iyiler ve kötüler diye ayrım yapmamış, yeni koşullara uyanlar benimle devam eder demiş.
Geçen haftaya kadar kim tahmin edebilirdi Dior, Givenchy, Guerlain ve LHVM’ nin parfüm bantlarında dezenfektan üreteceğini …
Evde oturduğumuz ve seyahat edemediğimiz bugünlerde, birdenbire sanal gezi kavramı hayatımıza girdi. Korona sayesinde, gezme fırsatı bulamadığımız veya önceden gezmiş ve hoşlanmış olduğumuz pek çok müze kullanıcıya açıldı. Kültürel olgular ile ilgili canlı yayınlar başladı… Ben kendi adıma her gün bugün kim ne yapıyor? hangi canlı yayına baksam diye program yapıyorum.

2020 sonrası seyahat trendleri ne olacak?

2020 sonrası seyahat trendleri ne olacak?

Bu geçici durum bittiğinde, dünya ve seyahat koşulları oldukça değişmiş olacak. İşte benim tahminlerim:

  • Artan maliyetler nedeniyle kısa geziler öncelik kazanacak. Turizm sektöründeki iyileşme önce yurtiçi ve bölgesel hareketle başlayacaktır.
  • İş seyahatlerinde hem konaklama hem de ulaşım olarak ekonomik tercihlere yönelim olacak.
  • İnsansız süreçte, doğada meydana gelen iyileşme nedeniyle, havayolu ve kara taşımacılığının yükünün tren ve gemi seyahatlerine kayması söz konusu olabilir.
  • Dünyada başka canlıların da olduğunu kabul ederek seyahat etmek, doğal ortama saygı ve özen göstererek deneyimlemek, dünya üzerindeki yaşam hakkının eşitliği kabul etmek. Hayvanlarla yapılan seyahat deneyimlerine zaten bir kısıtlama getirilmişti, bunun daha da yaygınlaşması beklenebilir.

Lüks seyahatin tanımı değişecek

Lüks seyahatin tanımı değişecek

  • Lüks seyahat ise yeniden tanımlanacak. Kişisel konforun değil, doğaya uyumun ön planda olacağı bir yapılanma olacak. 21.yüzyılın mottosu “gezegeni deneyimlemek en büyük lükstür “olabilir.
  • Sanal gezi gelişerek yayılacak. Bugün sadece mekan gezebiliyoruz ama yakın gelecekte sanal gerçeklik gözlükleri ile istediğimiz şehrin sokaklarında gezebileceğiz. Bu seyahat şekli, yaş, ekonomik durum veya meşguliyet nedeniyle seyahat edemeyen pek çok kişiye yepyeni kapılar açacak.
  • İstediğiniz dilde ve istediğiniz bölge için mobil rehberlik hizmetleri ulaşılabilir olacak.
    Bütün bunları düşününce kötünün içindeki fırsatları görmek mümkün. Bize düşen geçmişle karşılaştırma yapmadan yeni koşullara uyum sağlamaya çalışmak. Çünkü değişim kaçınılmaz …

Oya Mumcuoğlu

PS : Tüm illüstrasyonlar Yiğit Özçakmak imzalıdır ve izinsiz kullanılamaz.