2022’de Google’da Neler Arandı?

2022’de Google’da Neler Arandı?

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2022

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru konumundaki Google, geleneği bozmayarak bu sene de en çok arananlar listesini açıkladı. Google 2022 en çok arananlar listesinde resmen senenin özetini görebiliyoruz. Gelin, hem küresel çapta hem de ülkemizde insanlar ne aramış göz atalım…

Google 2022 Küresel Çapta En Çok Arananlar

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: Maxpixel

Google’ın en dikkate alınması gereken listesi, küresel çapta aramalar olarak görülebilir. Dünyadaki trendlere ve olaylara göre şekillenen bu liste, yılın en önemli olaylarını öğrenmemize yardımcı oluyor. Bu seneye damgasını vuran davalar ve olaylar, tahmin edebileceğiniz üzere en üst sırayı kapmış durumda.

 • Wordle
 • India vs England
 • Ukraine
 • Queen Elizabeth
 • Ind vs SA

2022’nin En Çok Arananı: “Wordle”

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: Wikimedia Commons

2022’nin en çok aranan kelimeleri listesinde en üst sırada Wordle’ın bulunması, kimseyi şaşırtmamıştır. 2021 yılının ekim ayında piyasaya sürülen ancak 2022 yılında patlamasını gerçekleştiren oyun, Place ve The Button for Reddit sosyal deneylerinin yaratıcısı program geliştiricisi Josh Wardle tarafından oluşturuldu. 

Kısa sürede Twitter’da insanların paylaşmasıyla patlama yapan oyun, bildiğiniz üzere basit bir kelime bulmacası. Her gün değişen 5 harften oluşan kelimeleri, 5 hak içerisinde tahmin etmeye çalıştığınız Wordle, kısa sürede insanların günlük rutini haline geldi. Popülerlik kazandıktan sonra ise 2022 yılının ocak ayında tarihinde ünlü basın kuruluşu The New York Times Company tarafından satın alındı. Çeşitli zorluk modlarına sahip olan oyun, ülkemizde Bundle üzerinden oynanabiliyor.

Kriket Spor Aramalarında Zirvede: “India vs England / Ind vs SA”

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Bu senenin en çok arananlarında dünyanın en çok takip edilen sporlarından kriket damgasını vurdu. 16 Ekim – 13 Kasım tarihleri arasında oynanan ICC Erkekler T20 Dünya Kupası hakkındaki aramalar, küresel çapta en çok arananlar listesine girmeyi başardı. Ülkemiz kriket sporuna çok hakim olmasa da başta İngiltere ve Hindistan olmak üzere kriket oldukça yaygın bir spor. İkinci sırada “India vs England” (İngiltere vs Hindistan) araması ve beşinci sırada “Ind vs SA”(İngiltere vs Güney Afrika) araması yer aldı.

Savaş Google Trendlerine Yansıdı: “Ukraine”

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: Public Domain Pictures

2022’nin en önemli olaylarından biri Rusya’nın Ukrayna’yı ilhak etmesi olmuştu. Özellikle Batı dünyasından büyük tepki toplayan bu girişim, Google aramalarına da yansıdı. Haberler sekmesinde en çok aratılan kelime “Ukraine” olurken, küresel çapta en çok aranan üçüncü kelime de olmayı başardı. 

14 Ülkenin Hükümdarı: Queen Elizabeth

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: Flickr | Government of Alberta

Bu yılın en şoke eden gelişmelerinden biri de İngiliz Milletler Topluluğu kraliçesi II. Elizabeth’in vefatı oldu. Toplamda 14 ülkenin resmi hükümdarı olan Kraliçe Elizabeth’in ölümü, Google aramalarına da yansıdı. 8 Eylül 2022 tarihinde vefat eden kraliçe hakkında yapılan “Queen Elizabeth” araması, dünya çapında en çok yapılan dördüncü arama oldu. 

Sosyete Gündemi Google’da: “Johnny Depp / Amber Heard / Will Smith / Chris Rock”

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: Wikimedia Commons

2022’yi yavaş yavaş geride bırakırken sosyal medyanın, dünyaca ünlü isimlerin hayatlarındaki gelişmede ne denli önemli rol oynadığını artık fark etmiş durumdayız. Senenin en büyük davalarından biri olan Johnny Depp / Amber Heard davası, internette canlı bir şekilde yayınlandı ve milyonlarca insan tarafından takip edildi. Dava sonucu Johnny Depp avantajlı çıkarken bu durum aramalara da yansıdı. İnsanlar kategorisinde en çok yapılan birinci arama “Johnny Depp”, ikinci arama ise eski eşi “Amber Heard” oldu.

Milyonlarca kişi tarafından takip edilen 2022 Oscar Ödülleri, akıllarda eşsiz filmlerle değil, sahnede yaşanan bir olayla kaldı. Sunucu Chris Rock’ın Will Smith’in karısı Jada Pinkett Smith’in hastalığı ile dalga geçmesi sonrasında ünlü oyuncunun sahneye çıkarak Chris Rock’a tokat atması, dünya çapında yankı bulmuştu. Daha sonrasında iki taraf da yaptıklarından pişmanlık duyup özür dilese de internet, her şeyde olduğu gibi bunu da unutmayacak! 2022’nin İnsanlar kategorisinde en çok yapılan ikinci arama Will Smith olurken, tokat attığı aktör Chris Rock beşinci sırada yer aldı.

 • Johnny Depp
 • Will Smith
 • Amber Heard
 • Vladimir Putin
 • Chris Rock

Google 2022 Türkiye’de En Çok Arananlar

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: PixeID

Google yalnızca dünya çapında aramalar listesi hazırlamıyor. Aynı zamanda ülkeler çapında da Google’da en çok arananlar listesini görmemiz mümkün. 

Ülke Ekonomisi Aramalara Yansıdı: “Dolar/TL”

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: Pxhere Commons

Bu sene Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunlar, neredeyse tüm halkı etkilemiş durumda. Google aramalarında ilk sırada döviz fiyatlarıyla alakalı bir arama görmemiz şaşırtıcı değil. “Dolar/TL” araması, açık ara farkla Türkiye’de aranan en çok kelime oldu. Öte yandan bu sene öğretmenlere getirilen zorunlu seminer uygulamasının takip edilebildiği Öğretmen Bilişim Ağı ikinci sırayı aldı. Ünlü arabesk-fantezi şarkıcısının acıklı hayatını anlatan Bergen filmi, sinemalarda yüksek başarı elde ettikten sonra Google aramalarında da kendine yer buldu. 

 • Dolar/TL
 • Bayram tatili kaç gün?
 • ÖBA
 • Bergen
 • Kedi

Futbol Dünyasının İkonik İsimleri Türkiye’de: “Icardi / Mertens / Joao Pedro”

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: galatasaray.org

Türkiye’nin her zaman gündemin kalmayı başaran futbol, İnsanlar kategorisinde Google aramalarına da yansıdı. Bu sene Galatasaray Spor Kulübü’nün yaptığı sansasyonel yıldız transferleri Icardi ve Mertens, sırasıyla birinci ve dördüncü sırada yer aldı. Büyük beklentilerle Fenerbahçe Spor Kulübü’ne transfer edilen Joao Pedro ise beşinci sırayı kaptı.

 • Icardi
 • Ece Erken
 • Şinasi Yüzbaşıoğlu
 • Mertens
 • Joao Pedro

2022’de hapis cezası alması sebebiyle en çok konuşulan ünlülerden biri de Ece Erken oldu. Ünlü sunucu Müge Anlı’nın eşi Şinasi Yüzbaşıoğlu da Google aramalarında yerini aldı.

Türkiye Halkı Depresyonda: “Ben Neden…?”

2022’de Google’da Neler Arandı?
Fotoğraf: Flickr | Nils Werner

Gallup isimli analitik ve danışmanlık şirketi tarafından yapılan araştırma sonucunda Türkiye, Dünyanın En Mutlu Ülkeleri listesinde 146 ülke arasında 112. ülke olmuştu. Bu durum, yaptığımız Google aramalarına da yansıdı. Google’da “Ben neden…?” kalıbıyla başlayan tüm aramalar oldukça pesimist bir şekilde devam etti.

 • Ben neden sevilmiyorum?
 • Ben neden bu kadar çirkinim?
 • Ben neden doğdum?
 • Ben neden dışlanıyorum?
 • Ben neden eziğim?