Thoreau’nun İzinde Natüralist Adımlar: Basitlik Günü

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Minimalizm son dönemin popüler kavramlarından biri ama ne yazık ki sadece eşya azaltma boyutunda kaldığında kişilerde bir tatmin yaratmıyor. Bu tatmini sağlamak içinse basitlik kavramı ön plana çıkıyor. 12 Temmuz tarihi, yazar Henry David Thoreau anısına Basitlik Günü olarak kutlanıyor. Doğayla bütünleşik yaşamak, yerküreye saygı duymak basit yaşamın temellerini oluşturuyor. Peki, basit bir yaşam için ne yapılmalı? Doğaya zarar vermeden, her canlıya saygı duyarak bilinçli bir şekilde yaşamak isteyenlerdenseniz yazımızı mutlaka okuyun. 

Natüralist Bir Yazar: Henry David Thoreau

Henry David

Basitçe Henry David Thoreau’yu anlatarak başlayalım. Kendisi 12 Temmuz 1817 doğumlu Amerikalı bir yazar ve filozof. Basitlik Günü kutlamasının asıl sebebi ise kendisinin bir natüralist, vergi direnişçisi, köle karşıtı ve kalkınma eleştirmeni olması. Sivil itaatsizlik kavramının yaratıcısı olan yazar, “Walden” kitabında moderniteyi geride bırakarak ormanda yaşadığı günlerini benzersiz betimlemelerle anlatırken toplum ve devlete de sert eleştirilerde bulunuyor. Yani kendisi doğaya yönelmeyi, basit yaşamayı ve eşitliği savunuyor. 

Basitlik Günü’nün amacı basit bir yaşama özendirmek ve sade bir bakış açısıyla sorunların kolayca çözülebileceğini göstermek. Barış ve huzur dolu sürdürülebilir bir yaşamın yolunun sadelik ve basitlikten geçtiğine inanan Thoreau’nun anısına, doğum günü olan 12 Temmuz gönüllü ve farkındalıklı bir biçimde basit olmaya adanıyor.

Basitlik ve Sadelikten Beslenen Ruhun Özüne Ulaşmak

Fotoğraf / Scott Webb

Burada ismi geçen basitlik ve sadelik minimal bir yaşamı da kapsasa da bahsedilen hayat tarzı iki tabak, iki tişört, bir pantolonla yaşamak anlamına gelmiyor. Ruhun özü olduğuna inanılan sadelik ve basitlikten kasıt ruhsal bir denge haline ulaşmak. Gözümüze fazla ve abartılı gelen hiçbir şeyi hayatımızda tutmazsak bahsedilen basitliğe ulaşmak için ilk adımı atmış oluruz. 

Basit Bir Yaşama Geçiş Adımları

Fotoğraf / Sarah Dorweiler

Basitlik Günü’nü nasıl geçirmeli, peki? Doğa yürüyüşleri, bisiklet turları ve sahil koşuları basitliğin doğayla bütünleştiği anlar olduğu için sürdürülebilir bir yaşamın kilit noktaları arasında yer alıyor. Bilgisayarı kapatmanın tam vakti…

  • Evdeki eşyalarınızı ve giysilerinizi gözden geçirin. Kullanmadıklarınızla vedalaşma vaktiniz geldi.
  • Şimdiye kadar kafanızda yer etmiş tüm değer yargılarını, doğru ve yanlışları gözden geçirin. Sakin bir ortamda detaylı düşününce ne kadar kesin kalıplarla doğru ve yanlışı ayırdığınızı fark edeceksiniz. Oysa doğru ve yanlış andan ana değişir.
  • Hayvanlarla iletişiminizi arttırın. Onlar da doğanın bir parçası. Onlarla yaşamak, onları gözlemlemek dünyada olup bitenleri izlemekten çok daha keyifli olacaktır.
  • Neyi sevdiğinizi fark edin. Sevmediğiniz veya ileride işinize yaramayacak hiçbir şeye vakit ayırmayın. Hobilerde ve aktivitelerde basitleşmeye gitmek, sevdiğiniz şeyleri daha iyi yapmanızı sağlayacaktır.
  • Korkularınızı gözden geçirin. Korkunuzun sebebini bulana kadar üzerinde yoğunlaşın. 
  • Yürümeye, bisiklet sürmeye ve yüzmeye daha çok zaman ayırın. Vakit geçirdikçe doğaya olan saygınız artacaktır.
Fotoğraf / Lukasz Szmigiel

Kısacası, basitlik dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek ve sürdürülebilirliği sağlamak için ortaya atılmış bir kavram. Dünyanın geleceğini düşünmek ise hepimizin görevi. Siz de bu gezegen, hatta evren için neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız, sürdürülebilir yaşam bölümümüzü takip edebilir, ekolojik denge, minimalizm, tüketim çılgınlığı gibi kavramlara göz atabilirsiniz.