Sosyal Mesaj İçeren Yeşilçam Filmleri

Sosyal Mesaj İçeren Yeşilçam Filmleri

Yeşilçam filmlerinde çoğu zaman derinlik aramayız. Belki de öyle bir beklentimiz olmadığı içindir bu. Zaten birçoğunu da çocukken izleriz ve yetişkinlik döneminde dönüp bakma ihtiyacı hissetmeyiz. Şöyle arayıcı bir gözle tekrar izlediğimizde aslında dönemin toplumsal çarpıklıklarına çok iyi değindiklerini görmemiz mümkün. Parmak bastıkları noktaların çoğu aslında günümüzde de çağa ayak uydurmuş şekilde varlığını sürdüren sorunlar. İşte bu sorunları en çarpıcı şekilde ele almış, sosyal mesaj içeren Yeşilçam filmleri…

Yoksul (1986) | IMDB: 7,3

Yoksul filmi

Ufacık bir iş hanında dönen türlü türlü entrikaları konu alan bu filmi hepimiz “Çay yok b*k için!” repliğiyle hatırlıyoruz. Yoksul filmini özel yapan şey ise ikiyüzlülüğü çok başarılı şekilde anlatması. Filmde Yoksul karakterinin, yakın çevresindeki herkesle ayrı ayrı ilginç ilişkileri var. Özellikle patronuna olan nefreti ve arkasından iş çevirip filmin sonunda aynı patronu gibi birine dönüşmesi çok etkileyici. Onu bu hale getiren pek çok faktör var ki bunlardan biri de sevdiği kadının onu dolandırması. Bu açıdan bakınca film daha çok anlam kazanıyor.

Züğürt Ağa (1989) | IMDB: 8,7

Züğürt Ağa

Köyden kente göçün etkili biçimde işlendiği bir film Züğürt Ağa. Ağanın şehre ayak uyduramaması ve hiçbir işinde başarılı olamaması, köy ile kent arasındaki farkı net biçimde ortaya koyuyor. Köyde ağa ile marabalar arasındaki hiyerarşi, şehre geçince pratikte ortadan kalksa da dilde varlığını sürdürüyor. Bütün bunlarla Züğürt Ağa, kültürel geçişin ve göçmenliğin ne kadar zorlu süreçler olduğunu başarıyla izleyiciye aktarıyor.

Banker Bilo (1980) | IMDB: 7,6

Banker Bilo filmi

Banker Bilo, Almanya’ya kaçak işçi olarak gidip para biriktirme hayaliyle köyünü terk eden Bilo’nun başına gelen belaları konu alıyor. Bilo, Maho’nun yalanlarına her seferinde kanacak kadar saf. Maho da bunun farkında ve sonuna kadar bundan faydalanıyor. İnsanlara olan güveni sorgulatan bu filmde, Bilo’nun başına gelenler abartı gibi görünse de hayatın gerçeklerinden o kadar da uzak değil.

Sarı Mercedes (1993) | IMDB: 7,8

Sarı Mercedes filmi

Adalet Ağaoğlu’nun Fikrimin İnce Gülü romanından uyarlanan bu film, listedeki en az bilinen film olabilir. Sarı Mercedes’te, Almanya’da çalışan bir işçinin yeni aldığı bal rengi Mercedes arabasıyla memleketine yaptığı yolculukta başına gelenler anlatılıyor. Başroldeki İlyas Salman’ın takdire şayan oyunculuğuyla süslenen film, insan ilişkilerindeki bencilliği, çıkarcılığı ve çarpıklığı göz önüne seriyor. 

Kibar Feyzo (1978) | IMDB: 8,7

Kibar Feyzo filmi

Listedeki en geniş kapsamlı ve en çok mesaj içeren film. Yeşilçam’ın birçok yıldızının buluştuğu Kibar Feyzo’da; ağalık düzeni, işçi hakları, gönül ilişkileri ve daha birçok konuya parmak basılıyor. Hem sistemsel hem de toplumsal bozukluklar ince ince işleniyor. Hafızamızda yer eden birçok replik var. Adile Naşit, Müjde Ar, Kemal, Sunal, Şener Şen, İlyas Salman gibi önemli isimler bir araya gelince oyunculuk seviyesi çok yukarı çıkmış. Çok da vurucu bir sahneyle bitiyor film. Yaşadığımız çevreyi sorgulama ihtiyacı hissediyoruz izledikten sonra.

Muhtemelen zaten izlemiş olduğunuz filmleri hatırladığınız bir yazı oldu. Yine de dönüp tekrar bakmanız için artık bir sebebiniz var. İzlemediyseniz de mutlaka izlemenizi öneririm.