Sınır Kapısında Vize veya Kapıda Vize Nedir?

Sınır Kapısında Vize veya Kapıda Vize Nedir?

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Yurt dışına yapılan seyahatlerde kimi zaman vize işlemleri uğraştırıcı bir hal alabiliyor. Ancak bazı ülkeler arasında yapılan anlaşmalar sayesinde kimi destinasyonlara sınır kapısında vize uygulaması ile girebilmek mümkün. Kapıda vize veya kapı vizesi olarak da adlandırılan bu uygulama, prensipte yine bir vize alma prosedürü ancak normal vizelere göre çok daha kolay bir şekilde halledilebiliyor. 

Sınır Kapısında Vize Nedir?

Sınır Kapısında Vize veya Kapıda Vize Nedir?

Sınır kapısında vize, yabancı ülkelerin sınır kapılarında hızlıca alınabilen vize türü. Bu vize türü genellikle kısıtlı süreleri kapsıyor. Ülkeler arası anlaşmalar kapsamında gerçekleştirilen bu uygulama ile belirli destinasyonlara normal vize ücretlerinin daha altında ücretler ödeyerek girmek mümkün oluyor. “Sınır kapısında vize nedir?” sorusu ile bağlantılı bir diğer konu ise online vize uygulaması. Bazı ülkeler, kapı vizesi ile çok benzer şartlarla birlikte elektronik vize hizmeti sunuyor. Bu sayede ilgili ülkeye seyahat edecek kişiler, vize başvurularını çevrim içi ortamdan kolayca yapabiliyor.

Sınır kapısında vize uygulamaları, yalnızca turistik seyahatleri kapsıyor. Çalışma izni, oturma izni veya öğrenci vizesi başvurusu gibi konular sınır kapısında vize işlemlerinin dışında kalıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) sahibi kişiler, dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan ülkelere kısıtlı süreler dahilinde sınır kapısında vize ile giriş yapabiliyor. Ancak bu uygulamadan faydalanmak için belirli şartları yerine getirmek gerekiyor.

Sınır Kapısında Vize Nasıl Alınır?

Vize türleri arasında yer alan sınır kapısında vize uygulamasından faydalanarak yurt dışına çıkmak için en önemli ve temel şart tabii ki seçtiğiniz ülkenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu imkanı sunuyor olması. Her bir ülke, kapı vizeleri için farklı taleplerde bulunabiliyor. Yurt dışı seyahat planınızı yaptıktan sonra ilgili ülkenin vize prosedürlerini kontrol etmeniz ve talep ettiği evrakları sınır girişi esnasında eksiksiz bir şekilde hazır bulundurmanız gerekiyor.

“Sınır kapısında vize nasıl alınır?” sorusunun yanıtlarını öğrenmeden önce bu başvuruların da kimi zaman vize reddi ile sonuçlanabileceğini de unutmamalısınız. Farklı ülkeler, bu konularda çeşitli politikalar uygulayabiliyor. 

Kapıda Vize İşlemi Ne Kadar Sürer?

Sınır kapısında vize ile yurt dışı seyahati yapmanın en büyük avantajı, vize işlemlerinin diğer vize türlerine göre çok daha kısa sürüyor olması. Kapıda vize süresi seçtiğiniz destinasyonun sınır girişindeki yoğunluğa ve evraklarınızın kontrol edilme süreçlerine bağlı olarak değişse de genellikle 10-15 dakika gibi bir sürede kapı vizesi almak mümkün oluyor. 

Sınır Kapısında Vize İçin Gerekli Evraklar

Sınır Kapısında Vize İçin Gerekli Evraklar

Sınır kapısı vizeleri, diğer tüm vize türlerinde olduğu gibi ülkeden ülkeye değişen farklı belgeleri gerektirebiliyor. Bu nedenle sınır kapısında vize ile seyahat etmeye karar verdikten sonra ilk yapmanız gereken gideceğiniz ülkenin kapı vizesi için talep ettiği belgelerin neler olduğunu kontrol etmek olmalı.

Sınır kapısında vize için gerekli evraklar arasında sıklıkla karşılaşılan kalemler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Pasaport (Minimum 1 yıl geçerliliği bulunan)
  • Pasaport Fotokopisi
  • Vize Başvuru Formu (Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş)
  • Vize Ücreti
  • Otel Rezervasyonu
  • Uçak Biletleri
  • Minimum 3 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Seyahat Sigortası
  • Maddi Gelirinizi Gösterir Belge (Banka hesap dökümleri vs.)

Sınır kapısında vize ücreti, ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Ancak genel anlamda fiyatların 30 € ila 100 € arasında değiştiğini belirtmekte fayda var.

Sınır Kapısında Vize Veren Ülkeler

Sınır Kapısında Vize Veren Ülkeler

Türkiye’ye kapıda vize veren ülkeler arasında pek çok Afrika ülkesi, bazı Güney Amerika ülkeleri, Asya ülkeleri ve yalnızca belirli adalarda geçerli olmak üzere Yunan Adaları var. Her bir ülkenin kapıda vize geçerlilik süresi değişiklik gösterdiğinden seyahatinizi bu bilgilere göre planlamanız gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 2022 yılı itibarıyla sınır kapısında vize veren ülkeler şu şekilde:

Bahamalar240 Gün
Bahreyn (Online Vize)30 Gün
Birleşik Arap Emirlikleri60 Gün İçerisinde Maksimum 30 Gün
Cape Verde
Cibuti (Online Vize)90 Gün
Doğu Timor30 Gün
Dominik Cumhuriyeti30 Gün
Endonezya30 Gün
Ermenistan120 Gün
Etiyopya (Online Vize)
Fildişi Sahili (Online Vize)90 Gün
Gabon90 Gün
Güney Afrika Cumhuriyeti30 Gün
Haiti90 Gün
Irak30 Gün
Kamboçya (Online Vize)30 Gün
Kenya90 Gün
Komor Federe İslam Cumhuriyeti
Kuveyt90 Gün
Laos60 Gün
Madagaskar90 Gün
Maldivler30 Gün
Meksika (Online Vize)180 Gün
Mozambik28 Gün
Myanmar (Online Vize)28 Gün
Nepal90 Gün
Pakistan (Online Vize)30 Gün
Palau30 Gün
Ruanda (Online Vize)30 Gün
Rusya (Yalnızca Bazı Şehirler, Online Vize)30 Gün
Sierra Leone90 Gün
Sri Lanka30 Gün
Sudan90 Gün
Surinam90 Gün
Tacikistan60 Gün
Tanzanya90 Gün
Tayvan30 Gün
Togo
Tonga30 Gün
Uganda90 Gün
Umman10 Gün
Zambiya (Online Vize)90 Gün

Yukarıda listelenen ülkeler dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yunan Adaları arasında yer alan Rodos, Kos, Meis, Midilli, Samos ve Sakız adalarına sınır kapısında vize ile giriş yapabiliyor. Yunan adaları kapı vizesi yalnızca tek giriş-çıkış hakkı ile sınırlıyken 2022 yılı itibarıyla kapı vizesi ücreti 55 euro tutarında. Bu bilgilere ek olarak, 2022 yılında Türkiye’den vize istemeyen ülkeler isimli içeriğimizi inceleyerek kendiniz için daha fazla seyahat fırsatı yaratabilirsiniz.