Sinema İçerikli Youtube Kanalları

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Sinema eleştirmenlerinin gazeteler ve dergiler üzerinden takip edildiği zamanlar geride kalmasa da artık eski ihtişamını yitirdi. Sosyal medya kanalları sayesinde ilgi alanlarımızı takip edebileceğimiz yeni yollar türedi. Bunlardan biri olan Youtube üzerinden her şey hakkında bilgi edinebiliyoruz, hal böyle olunca bir sürü yaratıcı fikir artık Youtube’da dolanıyor. Sizler için hazırladığımız kenarda köşede kalmış “sinefil” Youtube kanallarını derledik.

Kutsal Motor

https://www.youtube.com/watch?v=jWPJ3Iab0zU

Kutsal Motor, sinema denince akla gelen ilk Youtube kanallarından biri olmasa da bu alanda oldukça başarılı. Youtube’a iki yıl önce adım atan ve günden güne adını daha çok duymaya başladığımız bu ekibin yeni nesil eğlence kültürüne büyük bir katkısı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kutsal Motor sinema ekseninde oldukça güncel, bilgilendirici ve eğlendirici bölümleri bir yana, aynı zamanda son dakika haberleri üzerine de sohbetleri olan “Kıraathane” ve her bölümünde farklı bir “ünlü” yer alan “Aşırı Ünlülerle Kısa Görüşmeler” gibi programlarıyla da eğlence içeriği oldukça zengin bir kanal. Sürekli yeni formatta programlar üretmeleri de cabası. 

Neyse Ne-Bazı Nefis Filmler

Caner Özyurtlu’nun projesi Neyse Ne kanalının sinemaya dair listelerinden biri, Bazı Nefis Filmler. Bu listeyi daha çok Instagram’dan tanıdığımız, sinema bilgisiyle bir filmi izlemeden onun yorumunu merak ettiğimiz Melikşah Altuntaş sunuyor. İçeriğinde “Ailecek İzlendiğinde Tatsızlık Çıkarabilecek Filmler” başlıklarını barındırması bir yana Bartu Küçükçağlayan, Meriç Aral gibi isimlerin favori 10 filmi gibi içerikleriyle de sinema üzerine eğlenceli bir sohbet arayışı içerisindekilere hitap ediyor.

BantMag

Sinema dendiğinde akla ilk gelen mecralardan biri olan BantMag’in Youtube kanalı da meraklıları için oldukça ilgi çekici. Yine, Melikşah Altuntaş’ın sunduğu Sinema Programı yeni ve eski filmler hakkında bilgi verirken Woodkid’den Emin Alper’e uzanan zengin röportaj içeriği BantMag’i benzerlerinden ayırır durumda. Yüz Yüze, Çizer Masası da göz atılması gereken içerikleri arasında.

Filmograf

Daha çok film ve dizi tavsiyesinden oluşan Filmograf kanalının içeriği incelemeler açısından oldukça zengin. Yönetmenler ve kült filmler üzerine çok sorulan soruları gündeme getiriyor ve akıllarda kalan soru işaretlerini yanıtlamak üzerine videolar üretiyorlar.  Güncel meseleler akıcı ve hızlı bir şekilde veriliyor, aynı zamanda uzun videolardan hoşlanmayanlar için ideal. 

CineFix

https://www.youtube.com/watch?v=V8XDLtSTUW0

Sinema ve Youtube aynı cümlede geçtiğinde muhtemelen akla ilk gelen CineFix oluyor. Henüz bu kanalla tanışmadıysanız içeriği en zengin global kanallardan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Geçmiş, gelecek sinemaya dair her türlü içeriğin bulunabildiği bu kanalın arkasında büyük bir ekip yer alıyor. Profesyonel bir ekiple sinema bir araya geldiğinde de bu denli zengin bir proje ortaya çıkmış.