Muhteşem Yüzyıl | Sarp Kerem Yavuz

Muhteşem Yüzyıl | Sarp Kerem Yavuz

Anna Laudel Gallery, Sarp Kerem Yavuz’un kişisel sergisi Muhteşem Yüzyıl’a ev sahipliği yapıyor. Galerinin iki katına yayılan seçkide sanatçının geçmiş dönem işleri ve WET_DREAMS adını verdiği yeni koleksiyonu seyircisiyle buluşuyor. Sergi, galerinin Kazancı Yokuşu’ndaki mekanında 5 Kasım 2023 tarihine kadar görülebilir.

Serginin birbiriyle bağıntılı iki ana bölümden oluştuğu söylenebilir. Galerinin ikinci katında sanatçının son 15 yıllık üretim sürecine ışık tutan fotoğraflar yer alırken, ilk katta ise özel bir yapay zeka motoru kullanarak geliştirdiği görsellerin yer aldığı WET_DREAMS koleksiyonu gösteriliyor. Muhteşem Yüzyıl’da sanatçı, bütün üretim sürecini ele verir şekilde homoerotizm, oryantalizm, din, şiddet ve politika gibi mefhumları tartışıyor. Bu tartışmayı yaparken de erkek bedenini merkeze alıyor.

Serginin retrospektif niteliği taşıyan ikinci kattaki bölümünde Yavuz’un 2009’da başladığı Babamın Yerine Koyduklarım başlıklı polaroid serisinden, üniversite yıllarında yaptığı In the Closet başlıklı serisinden ve İznik çinileri motiflerini projekte ederek ürettiği fotoğraflarından oluşan Maşallah serisinden işlerini görüyoruz.

Muhteşem Yüzyıl | Sarp Kerem Yavuz
Fotoğraf: Muhteşem Yüzyıl, Sarp Kerem Yavuz, Anna Laudel Gallery

Sanatçının işlerine baktığımızda, kişisel yaşamındaki çatışmalı konuların bir yansıması olarak da okuyabileceğimiz erkek bedeni üzerinden hayata koyulan politik söylemlere odaklandığını görebiliyoruz. Bu odağı irdelerken bazen Maşallah serisinde gördüğümüz üzere heykelsi birer klasik estetik algısı yüklenmiş pozlarıyla erkek bedenlerine İznik çinisi motiflerini bir tür ‘’muhafazakarlık’’ gibi giydiriyor. Bazen de In the Closet serisinde gördüğümüz üzere Doğu ve Batı algısının erkek bedenine yönelttiği bakışın karikatürize edilebilir yönlerini, karikatürize olmanın çiğliğine hiç uğramadan görünür kılıyor.

Serginin giriş katında yer alan WET_DREAMS koleksiyonunun gösterildiği bölümde ise sanatçının Layer.ai yapay zeka motorunu kullanarak ürettiği işler yer alıyor. Bu işler üretilirken sanatçının ikinci katta yer alan çalışmaları da dahil olmak üzere çektiği fotoğraflar, Midjourney marifetiyle oluşturduğu görseller ve Peter Hujar, Ara Güler ve Robert Mapplethorpe gibi sanatçıların fotoğrafları veri kümesi olarak kullanılıyor. Daha sonraki süreç de yapay zeka motorlarından alışık olduğumuz üzere sanatçının muhatap olduğu AI ile ‘’samimileşmeleri’’ ve aralarında bir dil geliştirmeleri ile mümkün oluyor.

WET_DREAMS koleksiyonundaki fotoğraflarda sanatçının daha önce de homososyal bir alan olarak kullandığı hamamlara konuk oluyoruz. Yapay zeka ile görsel üretmenin primitif zamanlarında sıkça görmeye alıştığımız beden parçalarının amorflaşması, sanatçının kurguladığı evrende bu kez anlatıyı güçlendiren estetik bir biçim olarak karşımıza çıkıyor. Buhar, ateş ve oryantal desenlerin arasında füzyon haline gelmiş beden parçaları; homoerotizm bağlamında tutkulu ve fakat abartısız bir deneyim sunuyor. Bu koleksiyon ile beraber aynı zamanda bir sanatçının yapay zeka ile bir yıla yakın bir süredir kurduğu iletişim serüvenine tanıklık etme fırsatı yakalıyoruz.

Muhteşem Yüzyıl | Sarp Kerem Yavuz
Fotoğraf: Muhteşem Yüzyıl, Sarp Kerem Yavuz, Anna Laudel Gallery

Sarp Kerem Yavuz

1991 yılında Paris’te doğup İstanbul’da büyüyen Sarp Kerem Yavuz; fotoğraf, ışık projeksiyonu ve video öncelikli çalışan görsel sanatçıdır. Oberlin Koleji’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra fotoğraf üzerine yüksek lisansını Chicago Sanat Enstitüsü’nde yapmıştır. New York’un ilk LGBT sanat müzesi olarak anılan Leslie Lohman Müzesi’nin daveti üzerine konuk sanatçı programını 2020 yılında tamamlayan sanatçı, pek çok uluslararası ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda 2013 yılında İstanbul Modern’in kalıcı koleksiyonunda yer alan ve sergilenen en genç sanatçı olmuştur.

Kapak Fotoğrafı: Muhteşem Yüzyıl, Sarp Kerem Yavuz, Anna Laudel Gallery