Kamp Çantası Hazırlama ve Yerleştirme İpuçları

Kamp Çantası Hazırlama ve Yerleştirme İpuçları

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Kamp yapmayı düşünüyorsanız bir kamp çantası hazırlamanız gerekir. Bu kamp çantasında ise doğada ihtiyaç duyabileceğiniz eşya ve malzemeleri bulundurmanız gerekir. Böylelikle ormanda, koyda, mesire ve diğer kamp alanlarında sorunsuz bir kamp deneyimi yaşarsınız. Gerekli hallerde çantanızda bulunan eşyalarınızı kullanırsınız. Bu nedenle kamp için kullanacağınız çantayı iyi hazırlamanız ve malzemelerin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz kamp çantası hazırlama ve yerleştirme ipuçlarını derledik.

Kamp Çantası Nasıl Hazırlanır?

Kamp Çantası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf: Holly Mandarich

Kamp boyunca yanınızda bulunacak kamp çantasını hazırlamak oldukça kolaydır. Ancak hazırlama işleminin kısa sürede gerçekleşmesi için çanta hazırlama ipuçlarını ve gereklilikleri öğrenmeniz gerekir. Bu sayede eksik bulunmayacak şekilde çantanızı hazırlayarak kamp aktivitenize başlarsınız.

Kamp çantası yerleştirme işlemine aşağıdaki adımları uygulayarak başlayın. Böylelikle kamp için en ideal çantayı hazırlayabilirsiniz;

 • Öncelikle doğru kamp çantası seçtiğinizden emin olun.
 • Kamp yapacağınız iklime uygun giysi ve malzemeleri seçin.
 • Hafif ve sıkıştırılabilir malzemeleri çantanın en altına yerleştirin.
 • Ağır malzemeleri çantanın ortasına yerleştirin.
 • Sık kullanacağınız malzemeleri çantanın en üst bölümüne yerleştirin.

Bu adımları uygulayabilmeniz içinse kamp çantasında neler olmalı öğrenmelisiniz. Kullanabileceğiniz ve ihtiyacınız olan ürünlere dair bir liste hazırlayarak çantanızı eksiksiz hazırlama konusunda avantaj elde edersiniz. Henüz çantanızda bulunacak malzemeler için liste hazırlamadıysanız ilk olarak malzeme listesi hazırlayarak işe başlayın.

Öncelikle Doğru Kamp Çantası Seçtiğinizden Emin Olun

Kamp Çantası Hazırlama ve Yerleştirme İpuçları

Fotoğraf: Oriol Pascual

Kamp tatiliniz için kamp çantası hazırlamaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey doğru kamp çantası seçtiğinizden emin olmaktır. Kamp için sırt çantası kullanmayı düşünerek tercihinizi normal sırt çantalarından yaparsanız bu pek de doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü normal sırt çantası, eşyalarınızın ağırlığını çantanın kaldıramamasına neden olur. Ayrıca normal sırt çantaları ağırlığın omuzlarınıza yüklenmesine sebep olur. Bu durumda kamp alanında yürüyüş yapmanız zorlaşır. Bu olumsuzluğu yaşamamak için tercihinizi kamp çantalarından yana yapmalısınız.

Çanta seçiminiz, kamp için özel olarak hazırlanmış ağırlık taşıma kapasiteli ve destekli çantalardan yana olmalıdır. Boyun, bel ve sırt destekli tasarlanan çantalar sizlerin sorunsuz yürüyüş gerçekleştirmenize ve yükün belirli bir bölüme verilmesini engeller. Alacağınız kamp çantasının ağırlık kapasitesini yürüyüş planınıza göre belirleyebilirsiniz. Uzun yürüyüşler yapacaksanız 30 kg, kısa yürüyüşler yapacaksanız 20 kg kapasiteli çanta almanız yeterli olacaktır. Seçtiğiniz çantanın ağırlık kapasitesi yüksek olsa da çantayı fazla doldurmamaya ve ağır olmamasına özen göstermelisiniz. Böylelikle yürüyüş esnasında zorluk yaşamazsınız.

Kamp Yapacağınız İklime Uygun Giysi Ve Malzemeleri Seçin

Kamp Kıyafeti Seçimi

Fotoğraf: Daniel Bowman

Kamp tatiliniz için çantanızı belirledikten sonra sıra, kamp için ihtiyacınız olacak malzemeleri ve giysileri seçmeye gelecektir. Giysi seçiminizi iklim şartlarını göz önüne alarak yapmanız gerekir. Böylelikle doğanın sürprizlerine hazırlıklı olursunuz. Sonbahar ve kış aylarında kamp yapmayı tercih ediyorsanız yanınızda giysi olarak ceket, yağmurluk veya hırka gibi eşyaların olmasını sağlamalısınız. Ayrıca soğuk gecelerin yaşandığı zaman diliminde kamp yapacaksınız soğuğu size hissettirmeyecek uyku tulumu, mat veya şişme yatak gibi eşyaları yanınıza almalısınız.

Yaz aylarında kamp tatili planlıyorsanız güneşten korunmanızı sağlayacak malzemeleri yanınızda bulundurmalısınız. Bu malzemeler, şemsiye ve tente gibi malzemeler olur. Ayrıca yaz aylarında sivrisinek, kara sinek veya böceklerden korunmak için böcek savar spreylerin yanınıza almalısınız. Buna ek olarak yaz aylarında kamp yapacaksanız seçtiğiniz kamp çantasının da iklime uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bu çantayı sırtınızda taşıyacağınız için terleme sorunu yaşayabilirsiniz.

Hafif ve Sıkıştırılabilir Malzemeleri Çantanın En Altına Yerleştirin

Kamp Çantası Yerleştirme

Fotoğraf: Sarah Brown

Kamp çantanızı yerleştirirken hafif ve sıkıştırılması mümkün olan malzemeleri çantanızın en alt bölümüne yerleştirin. Bu eşyalar, üzerine koyulan ağır eşyalar sayesinde sıkıştırılacağından fazla yer kaplamazlar. Böylelikle diğer eşyalara yer açılmasına yardımcı olurlar. Bunun dışında çantanın en alt bölümüne sürekli kullanmak zorunda kalmayacağınız eşyaları yerleştirmelisiniz. Bu sayede kullanmanız gereken eşyalar için tüm çantayı boşaltmanıza gerek kalmaz. Çantanızın en altına yerleştirebileceğiniz hafif eşyalar arasında ise yağmurluk, ceket veya diğer giysiler ile uyku tulumu gibi eşyalar bulunur.

Ağır Malzemeleri Çantanın Ortasına Yerleştirin

Kamp Çantası Yerleştirme

Fotoğraf: Scott Goodwill

Kamp esnasında ihtiyaç duyacağınız ağır malzemeler de bulunur. Bu malzemeleri çantanızın ortasına yerleştirmeniz gerekir. Bu sayede ağırlığı dengeleyerek rahat kullanım sağlarsınız. 

Çantanızın ortasına yerleştirebileceğiniz malzemeler çadır, mutfak malzemeleri, kamp ocağı ve mat gibi eşyalardır. Bu eşyaların orta kısma yerleştirilmesini sağlarken aynı zamanda sırt bölümüne yakın konumlandırmalısınız. Böylelikle ağır eşyalarınızın yükünün sırtınıza binmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle ağır olan eşyaları daha kolay şekilde taşıyabilirsiniz. Bu da size yürüyüş esnasında zorluk yaşatmaz.

Ağır malzemeleri çantanın ortasına yerleştirirken ağırlık dengesinin sağlanmasına da dikkat etmelisiniz. Ağırlığı doğru dengelemezseniz yükün yanlış alanlara binmesine ve çantanızı rahat taşıyamamaya neden olabilirsiniz. Kamp için kullanacağınız mat ve çadır gibi eşyaların çantanıza sığması konusunda zorluk yaşarsanız bu eşyaları çantanın dışına takarak yanınızda taşıma imkanı da bulursunuz. Kamp için kullanacağınız çok sayıda ağır malzeme vardır. Ancak bu malzemeleri satın alırken portatif ve daha hafif olan modellerden tercih etmelisiniz. Böylelikle size yük oluşturacak eşyaların yanınızda bulunmasından kurtulursunuz.

Sık Kullanacağınız Malzemeleri Çantanın En Üst Bölümüne Yerleştirin

Kamp Çantası Malzemeleri Nereye Konur?

Fotoğraf: Andreas Dress

Kamp için ihtiyaç duyacağınız bazı malzemeleri sık kullanmanız gerekir. Bu eşyalara hızlı şekilde ulaşmanız size zaman kazandırır. Bunun için kamp esnasında sıklıkla kullanacağınız malzemelerinizi çantanızın en üst bölümüne yerleştirmeye özen gösterin. Böylelikle ihtiyacınız olan malzeme için tüm çantayı boşaltmanıza gerek kalmaz.

Kamp çantanızın üst bölümüne yerleştirmeniz gereken eşyalar ise şunlardan oluşur:

 • Fener
 • Bıçak
 • Harita
 • İlk yardım kiti
 • Cep telefonu
 • Gözlük
 • Çakmak-kibrit
 • Düdük 

Genellikle küçük ebattaki bu eşyaları eğer tercih ettiğiniz çantada ufak bölmeler ve cepler varsa bu alanlara yerleştirebilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız olan malzemeye daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Kamp Çantasında Hangi Eşyalar Yer Almalı?

Kamp Çantası Hazırlama ve Yerleştirme İpuçları

Fotoğraf: Jessica Delp

Kamp çantanızı hazırlarken ihtiyacınız olan önemli bir ipucu da hangi malzemelerin çantanızda yer alması gerektiğidir. Kamp alanında veya kamp esnasında kullanacağınız malzemeleri öğrenerek çantanızın yerleşim ve hazırlık aşamasını daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. 

Kamp esnasında hayatınızı kolaylaştıracak olan kamp çantasında olması gerekenler şunlardır:

 • Uyku tulumu
 • Uyku matı
 • Kamp çadırı
 • Kamp ocağı
 • Güneş kremi
 • El feneri
 • Güneş gözlüğü
 • İlk yardım kiti
 • Çadır ışığı
 • Kamp masası
 • Kamp sandalyesi
 • Yağmurluk
 • Mutfak malzemeleri (bardak, tava, tencere, çatal, bıçak, tabak, kaşık gibi)
 • Yol haritası
 • Yedek kıyafetler
 • Su matarası
 • Sabun, dezenfektan, şampuan ve ıslak mendil gibi temizlik malzemeleri
 • Gıda malzemeleri
 • Ayakkabı ve terlik
 • Kamp ısıtıcısı
 • İçecek çeşitleri
 • Hamak

Bu malzemeler, planlanan kamp tatilinin süresine bağlı olarak artırılıp azaltılabilir. Ayrıca kamp yapacak kişi sayısı göz önüne alınarak malzemelerin çeşitlendirilmesi de mümkün olur. 

Günübirlik kamp yapılacaksa bu eşyaların bir kısmının alınmasına gerek kalmaz. Bu nedenle malzemeler belirlenirken ve çanta hazırlanırken gerçekten ihtiyaç duyulması mümkün olan eşyaların seçilmesi ve yerleştirilmesi gerekir. Böylelikle yürüyüşü engelleyecek ve ağır yük yapacak eşyaların çantalarda taşınmasına gerek kalmaz.

Kapak fotoğrafı: Nguyen Le Viet Anh