Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Dolu Dolu Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestir Etkinlikleri (2023)

Yorucu bir eğitim döneminin yarısı bitmek üzere. Çocuklarımızın yarıyıl boyunca öğrendiklerini pekiştirmek ve tabii ki dinlenmek için biraz tatile ihtiyacı var. Bu yıl 23 Ocak – 6 Şubat tarihlerine denk gelen sömestir tatili sırasında çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmeniz için detaylı bir etkinlik listesi hazırladık. İşte 2023 yılında çocukların kaliteli vakit geçirebileceği sömestir etkinlikleri listemiz…

Sömestir Tatilinde Çocuklar İçin Neler Yapmalı?

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)
Fotoğraf: Unsplash | Robo Wunderkind

Sömestir tatili, en başta eğitim maratonuna ara vererek çocukların rahatlaması için uygulanıyor. Ayrıca eğitim konularının toparlanması ve bir sonraki döneme hazırlık gibi noktalarda oldukça önemli rol oynuyor. Bu sebeple sömestir tatilini dolu dolu geçirmek, çocuğunuzun eğitim hayatı için oldukça önemli. 

Peki, çocuklar yarıyıl tatilinde hangi etkinliklere katılabilir?

 • Müze gezileri
 • Doğa yürüyüşü
 • Kültür tatili
 • Sergi gezileri
 • Konser, tiyatro, opera, sinema etkinlikleri
 • El becerisi, sanat ve robotik atölyeleri
 • Kamp

İstanbul Sömestir Etkinlikleri

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)
Fotoğraf: Sahne Dragos

Türkiye’nin en fazla öğrenciye ev sahipliği yapan şehri olan İstanbul, çocuklar için pek çok sömestir etkinliği imkanına sahip. İstanbul’da başta müzeler ve atölyeler olmak üzere çocuklarla tercih edebileceğiniz çok sayıda farklı aktivite alternatifi var.

Uçurtma Müzesi

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Aziz Mahmut Hüdai Mahallesi Bakıcı Sokak Uncular Caddesi No 12 -A, Üsküdar / İstanbul

Ziyaret Günü ve Saatleri: Pazar hariç 09.00 – 17.00

2005 yılında Mehmet Naci Aköz’ün girişimleriyle kurulan uçurtma müzesi, kurulduğu tarihten beri bünyesinde barındırdığı yüzlerce uçurtma çeşidiyle çocukları hayal dünyası ile gerçekliğin buluştuğu eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. Toplamda 39 ülkeden toplanan 3000’i aşkın uçurtmanın yer aldığı müzeye herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Eğer isterseniz uçurtma yapımıyla ilgili atölyelere de katılmanız mümkün.

Art & Kids Fest Fotoğrafçılık Atölyesi | 3-4-5 Şubat 2023

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Fişekhane, Kazlıçeşme Mahallesi, Kennedy Caddesi, No: 52V, Zeytinburnu İstanbul

Biletler İçin: Tıklayın!

Türkiye’nin ilk sanat ve çocuk festivali olarak başlatılan Art & Fest, bu sene beşincisini Fişekhane’de gerçekleştiriyor. Çocukların sanat ile iç içe bir şekilde eğlenceli gelişimini desteklemeyi amaçlayan Art & Kids Fest’in bu seneki edisyonunda ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un fotoğraf atölyeleri dikkat çekiyor.

3-13 yaş arası çocukları kapsayan atölyelerde fotoğrafçılığın temelleri ve bir sanat olarak fotoğrafçılık kavramı öğretiliyor. Ayrıca Kids & Arts Fest kapsamında çocukların çizim becerilerini geliştirmeleri için düzenlenen Mehmet Sinan Kuran ile kitlesel resim atölyesi de bulunuyor.

Küçük Prens: Bir Dostluk Hikayesi Tiyatro Oyunu | 20 Ocak – 5 Şubat 2023

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4 Sarıyer/İstanbul

Biletler İçin: Tıklayın!

İstanbul sömestir tatili etkinlikleri listemize klasik bir hikayeyle devam ediyoruz. Milyonlarca çocuğun hayal dünyasının gelişmesini sağlayan, modern çağın en klasik çocuk öykülerinden olan Küçük Prens, Illusionist Dijital Sanat Stüdyosu’nun yorumlarıyla çağdaş sahne teknolojileriyle yeniden uyarlanarak çocuklarla buluşuyor. Etkileşimli bir tiyatro deneyimi arayanlar için motion capture, 2D-3D mapping teknolojilerinin yer aldığı oyun, 40 dakikalık eşsiz bir deneyim sunuyor.

KüçükÇiftlik Park Etkinlikleri

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

İstanbul’un eğlence merkezlerinden biri haline gelen KüçükÇiftlik Park, sömestir etkinlikleri için de çocuklara doyasıya eğlence sunuyor. Kış boyunca açık olan buz pistinde her gün 13.00’ten itibaren paten kaymak mümkün. Ayrıca bu yıl sömestir tatil etkinlikleri için özel olarak oluşturulan atölyeler de çocukları bekliyor olacak.

Ebeveynlerin rahatının da düşünüldüğü KüçükÇiftlik Park, çocuğunuz güvenle oyun oynarken zaman geçirebileceğiniz yeme içme alanlarına sahip. Bu arada, gün içerisinde gerçekleştirilecek olan sihirbazlık ve köpük balon gösterilerini de kaçırmayın deriz!

İşte KüçükÇiftlik Park’ta düzenlenecek olan tüm sömestir etkinlikleri:

 • Bez Bebek Atölyesi
 • Doğadan Sanata
 • Duyusal Oyun: Kil Atölyesi
 • Geri Dönüşüm Oyuncak Yapımı Atölyesi 
 • Geri Dönüşümden Kış Atölyesi
 • Gizemli Resim Atölyesi
 • Kar Küresi Yapımı Atölyesi
 • Maske Yapımı Atölyesi
 • Oyuncağımı Tasarlıyorum Atölyesi
 • Slime Atölyesi ve Şövale – Tuval Çalışması Atölyesi

Sahne Dragos Çocuk Tiyatro Oyunları | Ocak Boyunca

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Cevizli mah. Tugayyolu cad. Kurşunlu Sk. No:9 34791, Maltepe/İstanbul

Biletler İçin: Tıklayın!

Sanat yönetmenliği koltuğunda ünlü oyuncu Emre Karayel’in görev aldığı Sahne Dragos, bu yıl pek çok farklı çocuk tiyatro oyunu da sahneye koyuyor. Sömestir çocuk tiyatro oyunları içerisinde ocak ayı boyunca sahne alacak olan oyunlar ise şu şekilde:

 • Benim Güzel Pabuçlarım
 • Küçük Prens ve Çiçek
 • Kral Şakir
 • Rafadan Tayfa
 • Baby Shark

Düş Avcısı Atölye Çalışması | 27 Ocak – 3 Şubat 2023

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Irmak Caddesi, No: 13, Dolapdere, Beyoğlu/İstanbul

Biletler İçin Mail Atın: ogrenme@arter.org.tr

Düş dünyalarıyla her geçen gün bizi büyülemeyi başaran çocuklarımızın gerçekten ne hayal ettiğini görmek ister miydiniz? Sömestir etkinlik önerileri listemizde bu sefer ilginç bir konsept ile karşınızdayız. Arter’in yarattığı sıra dışı atölye çalışması Düş Avcısı’nda katılımcı çocuklar, sanatçı Eva Koťátková’nın yönlendirmeleriyle düşler kuracak ve ardından farklı yöntemleri kullanarak düşlerini aktarmayı deneyecek.

Katılımcıların düşleri, başarılı sanatçını önümüzdeki aylarda gerçekleştireceği kişisel sergisinde yer almak üzere kaydedilecek. Sınırlı sayıda katılımcıyla birlikte ücretsiz olarak gerçekleştirilecek bu etkinliği kaçırmamanızı öneririz.

Dinosaur World Live Tiyatro Oyunu | 31 Ocak – 4 Şubat 2023

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4 Sarıyer/İstanbul

Biletler İçin: Tıklayın!

BKM Organizasyonu ile İstanbul’da sahne alacak olan Dinosaur World, sömestir tatili boyunca Maximum Uniq Hall’da gösterilecek. İngiltere kökenli şov, geçmişin üstün türleri dev dinozorların yaşamını çocuklarınızla interaktif bir şekilde tanıştıaracak. Devasa kuklaların kullanıldığı oyun 3 yaş ve üstü tüm izleyiciler için uygun.

İBB “Karneni Getir” Spor Etkinlikleri | 23 Ocak – 3 Şubat 2023)

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi Adresi: Yıldırım mahallesi, Şht. Kamil Balkan Cd. no:119, 34045 Bayrampaşa/İstanbul

Silivri Kapı Buz Pisti Adresi: Sümbül Efendi, Mahallesi, Hisaraltı Cd. No:19, 34107 Fatih/İstanbul

Her sene olduğu gibi bu sene de öğrencilere yarıyıl tatili etkinlikleri sunmak için hazırlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “karneni getir, indirimi kap” mottosuyla 23 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında birçok spor tesisinde etkinlik düzenliyor. 6-7 yaş arası karnesini getiren tüm çocukların ücretsiz olarak katılabileceği etkinliklerde, diğer yaş aralıkları için de %15 indirim bulunuyor. İBB Kuruluşu BELTUR tarafından düzenlenen ara tatil sömestir etkinlikleri, İstanbul sınırlarındaki önemli spor merkezlerinden olan Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi ve Silivrikapı Buz Pistini kapsıyor.

Her gün 300 çocuğun uzmanların gözetimi eşliğinde buzda kaymanın keyfini çıkarabildiği Silivrikapı Buz Pisti, İBB’nin öğrencilere sunduğu önemli imkanlardan biri. Ayrıca yarıyıl tatili boyunca 7-13 yaş arası tüm öğrenciler Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksinin aquapark havuzunda yorucu eğitim-öğretim döneminin stresini atabiliyor. 

İBB Karne Şenliği: “Hepsi Çocuklar İçin Hepsi Ücretsiz” | 21 Ocak – 3 Şubat

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Çeşitli Mekanlar

Etkinlik Takvimi İçin: Tıklayın!

2023 İstanbul ara tatil etkinlikleri, İBB’nin Karne Şenliği ile tiyatrodan sanat atölyelerine kadar çeşitli alanlarda oldukça geniş bir yelpazeye ulaşıyor. İrili ufaklı 54 atölye, konser ve tiyatronun bulunduğu etkinlik listesinde kendinize ve çocuğunuza uygun bir tarih bulmanız bir hayli olası. Peki, etkinliklerde neler var? Neler yok diye sormak daha kolay olabilirdi! İşte tamamen ücretsiz İBB sömestir etkinlikleri:

 • Kolaj Atölyesi (25 Ocak)
 • Stop Motion Atölyesi (25 Ocak)
 • Kahraman Köpek Çiço Tiyatro Oyunu (25 Ocak)
 • Kar Küresi Yapımı Atölyesi (27 Ocak)
 • Yaratıcı Drama Atölyeleri (28 Ocak)
 • Yapay Zeka ile Fotoğraf Geliştirme Atölyesi (28 Ocak)
 • İBB Bandosu “Neşeli Günler” (29 Ocak)

Çocuklar İçin İklim Krizi ve Çevre Farkındalığı | 28 Ocak 2023

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, 34722 Kadıköy/İstanbul

Kayıt Yaptırmak İçin: Radar İstanbul Mobil Uygulaması (Play Store) | Radar İstanbul Mobil Uygulaması (App Store)

Bu sene sömestir tatili için çocuğunuzla hem öğretici hem de sosyal farkındalık sağlayıcı bir meseleye eğilmeye ne dersiniz? Müze Gazhane’nin düzenlediği Çocuklar İçin İklim Krizi ve Çevre Farkındalığı atölyesinde kitaplar yardımıyla çocuklara konuyla ilgili bilgilendirme yapıldıktan sonra ileri dönüşüme yönelik ürünler hazırlanacak. Etkinlikte; ileri dönüşüm kapsamında sanatla terapi tekniğinin kullanıldığı resim çalışması da yer alıyor. Tamamen ücretsiz olan bu etkinliğe sınırlı sayıda katılım imkanı olduğunu hatırlatalım. 

Dünyanın Geleceği Oyunu ile Dünyayı İyileştir | 3 Şubat 2023

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, 34722 Kadıköy/İstanbul

Kayıt Yaptırmak İçin: Radar İstanbul Mobil Uygulaması (Play Store) | Radar İstanbul Mobil Uygulaması (App Store)

Ara tatil etkinlikleri listemizde yer alan ve Müze Gazhane’nin 9-12 yaş arası çocukları kapsayan etkinliği Dünyanın Geleceği Oyunu ile Dünyayı İyileştir, sürdürülebilirlik temasını çocuklarınıza aşılamanıza yardımcı olmayı amaçlıyor. Ücretsiz olarak düzenlenen etkinliğe Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden kayıt yaptırılabiliyor. 

Akmerkez Etkinlikleri

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Kültür, Nispetiye Cd No:56, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Biletler İçin: Tıklayın!

Beşiktaş’ın sevilen lokasyonlarından olan Akmerkez’de birbirinden eğlenceli ara tatil etkinlikleri düzenleniyor. Özellikle çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebileceğiniz atölyeler dikkat çekiyor. Akmerkez’de etkinlik alanı içerisinde gerçekleştirilen etkinliklere katılım ücretsiz olsa da School of Akmerkez by Wise Akademi etkinlikleri, sınırlı sayıda bilet satışıyla gerçekleştiriliyor.

Akmerkez ücretsiz sömestir İstanbul etkinlikleri ve School of Akmerkez by Wise Akademi etkinlikleri, şu şekilde sıralanıyor:

 • Şönillerle Oyuncak Tasarımı (30 Ocak)
 • Colorz ile Gezegenimi Yaratıyorum (30 Ocak)
 • Doğa-Sanat-İnsan Etkinliği (31 Ocak)
 • Dance4Fun ile Çocuklar İçin Dans (26/31 Ocak, 2 Şubat)
 • Oyun Etkinliği (25 Ocak/1 Şubat)
 • Colorz ile Okyanus Dünyasına Yolculuk (25 Ocak/1 Şubat)
 • Şekillerle Robot Tasarımı (26 Ocak/2 Şubat)
 • Kardan Adam Etkinliği (27 Ocak/3 Şubat)
 • Sylvan Learning ile Çocuklar için STEM Etkinlikleri (27 Ocak/3 Şubat)

USLA Yemek Atölyeleri

Kaliteli Bir Tatil İçin: İstanbul Sömestr Etkinlikleri (2023)

Adres: Büyükdere Cad. No:185 Levent 34394 İstanbul – Kanyon G Katı

Biletler İçin: Tıklayın!

Gastronomi alanında 10 yılı aşkın tecrübeye sahip olan USLA, sömestir tatiline özel mutfak atölyeleriyle genç aşçıları tezgah başına geçirmeye hazırlanıyor. Ocak ve şubat ayı boyunca devam eden atölye etkinlikleri; pizza, çikolata ve favori tarifler etrafında şekilleniyor.

Genç Gurmeler USLA’da İş Başında (30 Ocak – 3 Şubat)

10 ila 14 yaş arasına özel olarak hazırlanan Genç Gurmeler USLA’da İş Başında atölyesi, mutfağa merakı olan çocuklarınıza kendilerini test etme alanı sağlıyor. 30 Ocak pazartesi günü başlayan ve 4 gün sürecek olan etkinliklerde ilk gün pizza, ikinci gün bonfileli ve mantarlı burrito, üçüncü gün mac and cheese ve dördüncü gün cupcake yapılması planlanıyor. 

USLA Çocuğumla Mutfaktayız Atölyesi (4-5 Şubat)

7-9 yaş arası çocukları kapsayan USLA Çocuğumla Mutfaktayız Atölyesi, sömestir etkinlikleri içerisinde çocuklarıyla farklı bir deneyim yaşamak isteyen ebeveynlere hitap ediyor. Profesyonellerin yönlendirmesiyle mutfak hünerlerinizi çocuklarınızla yardımlaşarak sergileyebileceğiniz bu etkinlikte ilk gün fesleğenli bruschetta ve el yapımı fettucine atölyesi yer alıyor. Atölyenin ikinci gününde ise tatlıseverlere özel yer fıstıklı kurabiye ve vanilyalı frostingli çikolatalı cupcake var.

USLA Minik Eller Çikolata Atölyesi (4 Şubat)

Çocukların en sevdiği besinlerin arasında çikolata en üst sıralarda! Peki, dışarıdan hazır çikolatalı ürünler almak yerine çocuklarınızla beraber yapabileceğiniz tarifleri öğrenmeye ne dersiniz? USLA yarıyıl etkinlikleri 2023 yılına özel çikolata atölyesiyle kaldığı yerden devam ediyor. Tek günlük etkinlikte sıcak çikolata, çikolatalı çiçek, beyaz ve sütlü çikolatalı çubuk kraker, çilek ve çikolatalı çubuk kraker yapımı öğretiliyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Rachel