İzmir Müsilaj Sorunuyla Karşı Karşıya

İzmir, Müsilaj Sorunuyla Karşı Karşıya

Geçtiğimiz senenin en çok konuşulan olaylarından biri de deniz salyası olarak bilinen müsilaj sorununun Marmara Denizi’nin neredeyse her bölgesinde baş göstermesi olmuştu. Uzun süren çalışmalar ve dönemsel geçiş nedeniyle bertaraf edilen müsilaj sorunu, bu sefer de İzmir’de ortaya çıkmış olabilir.

İzmir Körfezi’nde geçtiğimiz günlerde sahil kesiminde suyun turuncu renk aldığı tespit edildi. Uzmanlar, bu durumun deniz marulu ve alglerin birleşmesinden kaynaklanabileceğini belirtirken olası müsilaj sorununun habercisi olduğunu söyledi.

“Doğal Bir Olay Değil”

İzmir Müsilaj Sorunuyla Karşı Karşıya
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Ulusal Risk Kalkan Modeli Kurulu Üyesi ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici; Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Konak, Narlıdere ilçelerinin birçok noktasında suyun kırmızı ya da turuncu renk almasını alg ve deniz marullarına bağladı.

Git gide azalan biyolojik çeşitlilik ve su kirliliği nedeniyle bu tür alglerin kıyılarda çoğaldığını söyleyen Dr. Kesici, “Bu durum antropojenik ötrofikasyonun çok önemli göstergelerindendir. İzmir Körfezi atık yüklü derelerin, çevresindeki yerleşimler, tarım ve sanayinin yoğun baskısı altında. Körfezin kirlilik sorunu yarım asırdır sürüyor.” dedi.

İzmir Körfezi’ndeki dip çamuru artışına dikkat çeken Dr. Kesici sorunu ve çözümü şu sözlerle özetledi:

“Deniz marulu ve bu algler birleştiğinde körfezde müsilaja sebep olabilir. Şu anda görünen durum zaten müsilajın belirtileri. Bunun aşırı şekilde devam etmesi, önlem alınmaması kirlilik açısından çok tehlikeli. Bunların yüzeyden toplanması yeterli değil, deniz dip çamuru da temizlenmeli.”

İZSU Açıklama Yaptı: “İzmir Körfezi’nde Müsilaj Oluşma Riski Yoktur”

Dr. Kesici’nin endişelendiren açıklamalarından sonra İzmir’de su kaynaklarından sorumlu kurum olan İZSU, İzmir Körfezi’nde müsilaj oluşamayacağını belirtti.

İZSU adına açıklamada bulunan Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanı Güzin Özbaş, iddialara şu sözlerle cevap verdi:

“İzmir Körfezi’nde bugüne kadar üniversitelerin yaptığı çalışmalar sonucunda müsilaj tespit edilmemiştir. Üniversitedeki hocalarımız, İzmir Körfezi’nin gerek su akıntı rejimi gerekse sığlıkları nedeniyle müsilajın oluşumunun mümkün olmadığını ve İzmir Körfezi’nde yaşanan olayların alg patlamaları şeklinde olduğunu, mevsimsel olduğunu ve bu mevsimde bu olayın olağan olduğunu raporlamaktadır.”

Kapak Fotoğrafı: Wikimedia Commons