1582058193 Keeper of The Quaich Turkey Chapter

İstanbul’da İskoç Gecesi

Güncelleme Tarihi: 2 Ekim 2021

İskoçya merkezli “Keepers of The Quaich Society” Türkiye Chapter, Pera Palace’ta düzenlenen özel bir davetle açılışını duyurdu. İskoç gecesine sanat ve iş dünyasında önemli isimler katıldı.

Dünya üzerinde İskoçya ve İskoç viski kültürünün şereflendirilmesi ve tanıtımını hedefleyen ve sektörünün en saygın kuruluşu olan İskoçya merkezli “Keepers of The Quaich Society” Türkiye chapter açılışını gösterişli bir İskoç gecesiyle kutladı. Dernek, 10. uluslararası şubesini Amerika’dan sonra Türkiye’de açtı.

Keepers of the Quaich Türkiye Chapter macerası başlıyor

İskoç viski sektöründe minimum 7 yıldır hizmet veren kişilerin katılabildiği bu derneğe en az 10 yıl hizmet edenler İskoçya’daki yönetim kurulunun kararı ile “Master” unvanını alabiliyor. Dünyada çok az üyenin layık görüldüğü “Master” unvanını alan ilk ve tek Türk Pernod Ricard’ın Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay oldu. Tümay’ın Nisan 2019’da “Master” unvanını almasıyla birlikte “Keepers of the Quaich”in Türkiye Chapter macerası başladı. Dünyada sayılı ülkede yer alan ve Türkiye’de de faaliyet gösterecek derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığında Selçuk Tümay yer alırken derneğin yönetim kurulunda;  Maddox İçki Satış Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burak Türeci ve ünlü Gastronomi Yazarı Teoman Hünal yer alıyor. Gecede derneğin kurucu şirketlerinden Diageo’yu temsilen Türkiye Genel Müdürü Levent Kömür konuşmasında bu oluşumun öneminden bahsetti.

Türkiye’nin uluslararası tanıtımında büyük katkı sağlayacak olan “Keepers of the Quaich”in bugün 100’den fazla ülkede 2700’ü aşkın “Keeper” üyesi ve 220 “Master Keeper” üyesi bulunuyor.

İskoç gecesinde İskender Paydaş performansı

18 Şubat tarihinde Pera Palace Hotel’de gerçekleşen özel gece ile Türkiye şubesini duyuran dernek, iş ve sanat dünyasından birçok önemli ismi bir araya getirdi. İskoç esintilerinin hakim olduğu gecede konuklar Keepers of The Quaich’in kutlama seremonilerinden birini de gerçekleştirdi. İskoçya’nın milli enstrümanı Gayda performansıyla başlayan davette İskender Paydaş ve orkestrası konuklara unutamayacakları bir müzik şöleni yaşattı.

İskoç gecesinde İskender Paydaş performansı

Davete ünlü isimler katıldı

Tarihi konseptiyle İstanbul’un en özel mekânlarından biri olan Pera Palace’ta gerçekleşen davete Keepers of The Quaich’in Global Yönetim Kurulu Başkanı Peter Prentice de katıldı. Özel davette sanat, cemiyet ve iş dünyasından; Oktay Kaynarca, Fikret Orman, Tuğba Coşkun, , Murat Kolbaşı, Cem Kalyoncu, Ali Ünal, Emir Bahadır, Nadir Yelkenci, Selda-Aclan Acar, Kardelen Güneştekin, Kaya Demirer gibi isimler bir araya geldi.

İsmini, İskoçya’nın eski Gal dilinden gelen “iki saplı kupa” anlamındaki “Cuach” yani “Quaich” sözcüğünden alan dernek, yaklaşık 40 yıldır İskoç viskisi tutkunlarını bir araya getiriyor.