bashaques milanoda

Bashaques Milano’da

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

2014 yılında kurduğu Bashaques markası ile giyilebilir sanat konusunda çalışmalar yapan moda sanatçısı Başak Cankeş yavaş moda akımı etkisiyle sürdürdüğü ilerleyişini Milano Moda Haftası’nda sergilecek.

 

İlk defa 7. koleksiyon olarak Milano Moda Haftası’nda 19 Şubat 2020 tarihinde sergilenmeye hazır olacak olan platformda Başak Cankeş, yeni koleksiyonlarını sergileyecek.     

Başak Cankeş, “Altın Çağ’ da Geleneksel” olarak isimlendirdiği bu koleksiyonunu Afgan ve Özbek zanaatlerini modern ipek ve Külkedisini hatırlatan tüllerle kullanarak kapitalist sistemin ürettiği kumaşlar ile doğal dokular ve işlemeleri harmanladı.

Nereden geldiğimizi unuttuk” diyen Cankeş, tasarımlarının kökenlerinizin geldiği topraklara bağlanmakla ilgili olduğunu vurguluyor ve bir Afgan kadınının Avrupa’ya göç edişi fikrinden ilham alıyor.

Ekin Bernay’ ın koreografisi ile Bashaques ekibi sahnede Şamanik danslar, meditasyon ile atalarımızı onurlandırmayı hedefliyor. Markanın gerçeklik manifestosu için gerçekleştirilecek olan teatral performans ise seyircilerin arasına girecek olan uzun burunlu tiyatrocular ile sağlanacak. Uğurcan Günay ise tiyatro ekibinin başında modanın insanlara olan etkisinin eleştirilmesi ile ilgili markanın performatif bölümünü yönetiyor.

Styling Oğuz Erel’e Ait

Marka anlayışını tamamen hümanist ve sürdürülebilirlik üzerine inşa eden Bashaques, materyalist moda dünyasına bir karşı duruş sergilemesiyle materyalist dünyadan ziyade ruhsal büyümenin önemine yoğunlaşıyor. Catwalk sunum anlayışını 2016 yılında tamamen reddederek Teatral Moda Performansları ile adını duyuran markanın tasarımcısı ve küratörü Başak Cankeş, bu performansların senaryolarını kendisi yazarak bu hikayelerdeki kadınları giydirdiğini belirtmekte. Orijinal desen kullanımının ön plana çıktığı marka sunumlarında Bashaques ekibi kendilerini teatral moda performansçıları olarak tanımlıyorlar.