Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu) Nedir? Kimlere Verilir?

Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu) Nedir? Kimlere Verilir?

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Hizmet pasaportu olarak da bilinen gri pasaport, Türkiye tarafından yurt dışına devlet görevi amacıyla gönderilen kişilere sınırlı süreler boyunca verilir. Pasaport türleri arasında yer alan hizmet pasaportu, sahiplerine gittiği ülkelerde güçlü haklar tanır. Şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek gri pasaport nedir ve kimlere verilir sorularına yanıt bulabilirsiniz. 

Gri Pasaport Nedir?

Gri pasaport, resmi kurumlar tarafından görevlendirilmiş kişilere tahsis edilen hizmet pasaportudur. Hizmet pasaportu, yalnızca görev süresince kullanılabilir ve görev bitimi sonrası ilgili kurumlara teslim edilir.

Hususi idarelerin ve belediyelerin talepleri doğrultusunda hizmet verecek kişiye özel olarak tahsis edilen gri pasaport, yeşil pasaportu olmayan ve yeşil pasaport almak için gerekli şartları sağlamayan memur, milli sporcular, devletin çeşitli bölümlerinde görev yapan yetkililer ve devlet temsilcilerine verilir. Hizmet pasaportu diğer pasaport türlerinin aksine görev odaklı bir pasaport türüdür. 

Diğer pasaport türleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için buradaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Gri Pasaport Kimlere Verilir?

Gri Pasaport Kimlere Verilir?

Fotoğraf: Pxhere Commons

“Gri pasaport kimlere verilir?” sorusu, belirlenen hizmet süresi boyunca yeşil veya siyah pasaportu olmayan devlet çalışanları ve aileleri bu haktan yararlanabilir şeklinde yanıtlanabilir. 

Gri pasaport alma hakkı olan bazı kişiler şunlardır:

 • Belediyeler, hususi idareler ve hükümet tarafından yurt dışında görev verilmiş kişiler
 • Türk Kızılay Cemiyeti ve Türk Hava Kurumu aracılığıyla görevlendirilmiş kişiler
 • Milli sporcular
 • Türkiye Cumhuriyeti’nin aralarında bulunduğu uluslararası kuruluşlarda Türkiye’yi temsil eden kişiler

Gri pasaport gibi diğer pasaport türlerinin de kendine has nitelikleri ve şartları bulunur. Bunlar hakkında bilgi edinmek isterseniz, pasaport çeşitleri nelerdir isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Gri Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gri Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Fotoğraf: Pxhere Commons

Gri pasaport başvuru süreci, kişinin ilgili kurumlardan talebi sonrası başlar. Belirlenen şartlar sağlandıktan sonra gri pasaport almak için başvuru yapılabilir. Gri pasaport evrakları hazırlanmaya başlanmadan önce başvuru formu mutlaka eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aynı zamanda gri pasaport ücreti, yalnızca pasaport defter bedelinden ibarettir. Siz de gri pasaport nasıl alınır diye merak ediyorsanız hazırladığımız yönergeyi takip edebilirsiniz…

Pasaport Kanunu’na göre gri pasaport için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Hizmet pasaportu talep formu (yetkili kişiler tarafından imzalanmış ve 60 günden eski olmamalıdır)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • İlgili banka hesabına yatırılmış pasaport defter bedeli dekontu
 • Öğrenim gören çocuklar için ilgili kurumlardan alınmış öğrenci belgesi
 • Reşit olmayan veya engelli olan çocuklar için kullanmak amacıyla kanunu temsilcilerden alınmış muvafakatname belgesi.
 • Bedensel, zihinsel veya ruhsal engeli bulunan bireyler için sağlık kurumlarından alınmış sağlık raporu

Gri Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Gri pasaport, temelde bir hizmet pasaportu olduğu için en hızlı çıkan pasaportlar arasında yer alır. “Gri pasaport kaç günde çıkar?” sorusunun cevabı genellikle 3-5 gün arası olur. 

Gri Pasaport Geçerlilik Süresi

Gri pasaport süresi, verilecek olan hizmete bağlı olarak değişmekle beraber genellikle 5 yıllık zaman periyotları boyunca kişilere verilir. Yurt dışı hizmetiniz bittiği takdirde gri pasaportu sizi görevlendiren kuruluşa teslim etmeniz gerekir. İdarelerden alınan hizmet pasaportları İl Nüfus Müdürlüklerine teslim edilir. 

Gri Pasaport Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gri Pasaport Vizesiz Seyahat

Fotoğraf: Pxhere Commons

Gri pasaport, aynı siyah pasaport gibi daha özel kullanım amaçlarına sahip olduğu için vatandaşlar gri pasaport ile ilgili pek çok soruya sahiptir. Gri pasaport nedir ve gri pasaport nasıl alınır gibi soruları cevaplandırdıktan sonra eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa sizin için hazırladığımız gri pasaport hakkında sıkça sorulan sorular kısmına göz atabilirsiniz.

Gri Pasaport ile Turistik Seyahat Yapılabilir Mi?

Gri pasaport, yalnızca hizmet karşılığında alınabildiği için turistik seyahatlere açık değildir. Gri pasaportun turistik seyahatlerde kullanılması, hem pasaport hakkınız için tehlike oluşturur hem de pasaportun alındığı kurumu zor duruma sokar. 

Aile Üyeleri Gri Pasaport Alabilir Mi?

Aynı siyah pasaportta olduğu gibi belirli şartları sağlayan aile üyeleri, asıl hak sahibiyle birlikte gri pasaport alma hakkına sahiptir. Hak sahibinin eşi, 18 yaşını aşmamış çocukları, 25 yaşını doldurmamış öğrenimine devam eden evlenmemiş çocukları ve engelli olduğu sağlık kuruluşlarınca belgelendirilmiş 25 yaşından büyük çocukları gri pasaport alabilir. Pasaport süreçleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, pasaport başvurusu nasıl yapılır isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Gri Pasaport ile Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Gri pasaport, siyah pasaport ile birlikte Türkiye’nin vatandaşlarına sunduğu en güçlü pasaportlar arasında yer alır. Başvuru süreçlerinin hızlı ilerlemesi, vizesiz seyahat imkanları ve dünya genelinde geçerliliği sebebiyle gri pasaport avantajları kullanıcılarına yurt dışı seyahatlerinde büyük kolaylık sağlar. 

Gri pasaportunuz ile dünyada bulunan çoğu ülkeye vizesiz olarak gidebilirsiniz. Şu an gri pasaport sahibi kişiler 156 ülkeye vizesi olarak seyahat edebilir.  

İşte gri pasaport ile vizesiz olarak gidilebilen bazı ülkeler…

Avrupa

Eğer gri pasaport sahibiyseniz Avrupa’da başlıca gidebileceğiniz ülkeler; Almanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İsviçre, İspanya, İsveç, Danimarka, Rusya olarak sıralanır

Asya 

Asya’da bulunan çoğu ülke, gri pasaport ile vizesiz olarak ziyaret edilebilir. Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Azerbaycan, Bahreyn, İsrail, Yemen ve Filipinler, Asya’da en fazla öne çıkan gri pasaport ile vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasındadır.

Amerika

Amerika kıtasındaki ülkelerden birçoğu gri pasaport ile vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında yer alır. Geçerliliği devam eden gri pasaportunuzla görevlendirme şartıyla Küba, Venezuela, Honduras, Barbados, Bolivya, Belize gibi ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Pxhere Commons