Bordo Pasaport

Bordo Pasaport Nedir?

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Seyahat seçenekleri düşünüldüğünde yurt dışı gezisi, elbette akla gelen ilk fikirlerden birisi. Fakat böyle bir seyahat için pasaport çeşitleri, vizeler derken düzenlenmesi gereken pek çok evrak gerekiyor. Şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek bordo pasaport nedir ve kimlere verilir gibi sorulara yanıt bulabilir, bordo pasaport başvuru süreçlerinin tüm detaylarına hakim olabilirsiniz!

Bordo Pasaport Nedir? Kimlere Verilir?

Pasaport çeşitleri arasında en önemliler arasında yer alan Bordo pasaport; yetkili valilikler, İçişleri Bakanlığı ve Türk konsoloslukları tarafından ilgili şartları yerine getiren bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Umuma mahsus pasaport olarak isimlendirilse de renginden sebep bordo pasaport olarak da bilinir. Umuma mahsus, diğer pasaport çeşitlerine karşın herkes tarafından edinilebileceği manasına gelir. Yani bir diğer deyişle gerekli bordo pasaport şartları konusundaki yeterlilikleri yerine getiren herkes umuma mahsus pasaport alabilir.

Bordo pasaport avantajları da merak edilen sorulardan bir tanesi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bordo pasaport ile yurt dışına çıkabilirler. Vize istemeyen ülkelere bordo pasaport sayesinde doğrudan seyahat edebilirler. Bordo pasaportların 6 ay ile 10 yıl arasında değişen geçerlilik süreleri bulunur.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Seyahat

Fotoğraf: Gustavo Fring

Bordo pasaport almak için gerçekleştirmeniz gereken işlemler diğer pasaport türlerine göre oldukça basit. Öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden randevu almanız gerekiyor. İşlemlerinizi yapmak için dilediğiniz nüfus müdürlüğünü tercih edebilirsiniz.

Bordo pasaport için gerekli evraklar ise şu şekilde:

 • Bilgileri Eksiksiz Olan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
 • Son Altı Ay İçerisinde Çekilmiş 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Pasaport Başvuru Bedelini Ödediğinizi Gösteren Dekont

25 yaşının altındaki öğrencilerin bordo pasaport alırken harç parası yatırmalarına gerek yok. Fakat bunun için 60 günü geçmemiş bir öğrenci belgesinin bulundurulması gerekir. Ek olarak reşit olmayan kişiler ve engelli bireyler için muvafakatname belgesi istenir.

Ayrıca bordo pasaport başvuru işlemlerini, online randevu sistemi haricinde Alo 199 hattını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Bordo Pasaport Nasıl Yenilenir?

Bordo pasaport yenileme işlemi için de tıpkı başvuru işleminde uygulanacak adımları takip etmek gerekir. Öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün web sitesinden randevu almalı daha sonra randevu saatinde sizden talep edilen belgeleri ibraz etmelisiniz.

Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak mevcut pasaportunuzu da görevliye teslim ederek pasaport yenileme işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

2022 Bordo Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Bordo Pasaport Nedir?

 

Bordo pasaport ücreti de merak edilen konulardan biri. Pasaportu alabilmeniz için ödemeniz gereken pasaport harcı ve defter bedeli olarak iki ayrı ücret kalemi vardır. Ödeyeceğiniz ücret pasaportun süresine göre değişkenlik gösterir. 2022 yılında geçerli olan tabloya göre toplamda 534,40 TL ile 1703,30 TL arasında bir ödeme yapmanız gerekir.

Bu ödemeleri anlaşmalı devlet kurumları, PTT ve bankalarda gerçekleştirebilirsiniz.

Geçerlilik SüresiHarç BedeliDefter BedeliToplam Tutar
6 Ay309,40 TL225,00 TL534,40 TL
1 Yıl452,30 TL225,00 TL677,30 TL
2 Yıl738,40 TL225,00 TL963,40 TL
3 Yıl1049,00 TL225,00 TL1274,00 TL
4-10 Yıl1478,30 TL225,00 TL1703,30 TL

Bordo Pasaport Ne Zaman Çıkar?

Bordo pasaportunuz, başvuru işlemleri sırasında bildirdiğiniz adrese 5 ila 7 iş günü süresinde kargo ile teslim edilir.

Bordo Pasaport ile Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Bordo pasaport ile vize almanıza gerek kalmadan Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika olmak üzere toplamda 77 farklı ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Vizesiz olarak bulunma süresi ülkelere göre değişkenlik gösterir. Ayrıca bunun dışında gerekli vize işlemlerini tamamladıktan sonra dünyadaki tüm ülkelere de bordo pasaport ile seyahat edebilirsiniz.

Bordo pasaport ile vizesiz seyahat edebileceğiniz bazı popüler ülkeler şu şekilde sıralanır:

 • Arnavutluk
 • Ukrayna
 • Kosova
 • Sırbistan
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Bosna Hersek
 • Andorra
 • Arjantin

2022 yılında vizesiz gidilebilen ülkeler isimli içeriğimizi inceleyerek, vize şartı olmaksızın ziyaret edebileceğiniz ülkeleri öğrenebilir ve kendinize yeni bir seyahat rotası çıkarabilirsiniz.