Evde Kedi Kumu Yapımı İçin 5 Fikir

Evde Kedi Kumu Yapımı İçin 5 Fikir

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023

Muzurluklarıyla yüzleri güldüren, evlerin neşesi biricik kedilere daha iyi ebeveynlik yapmak illa ki her kedi ebeveyninin kalbinden geçiyordur. Böyle bir amacı benimseyen insanların aynı zamanda doğa dostu bir biçimde hareket etmesi de şaşırtıcı olmaz herhalde. Madem öyle, neden iki farklı amacı aynı potada eritip evde kedi kumu yapımı sayesinde hem çevre dostu, hem de patili dostlarımız için faydalı bir adım atılmasın? İşte evde kedi kumu yapmak için gerekenler…

Kedi Kumu Ne İşe Yarar? 

Ev yapımı kedi kumu yapabilmek için önce kedi kumunun dostlarımız için nasıl bir işleve sahip olduğunu aydınlatmak gerekir.

Her ne kadar kediler 10 bin yıldır bizle birlikte yaşasalar da kedi kumu, 1940’lardan itibaren hayatımıza girdi. Amerikalı Edward Lowe, kedisinin evde tuvaletini yapabilmesi için kilden oluşan parçacıklı bir karışım kullandı. Bu karışım beklediği performansı verince, karışımını kedi kumu olarak satmaya başladı.

Yıllar yılları kovaladıktan sonra kedi kumu, evde kedi bakan herkes için olmazsa olmaz haline geldi. Artık evde kendi kedi kumumuzu yaparak dostlarımız için daha sağlıklı adımlar atabilir ve çevreye de sahip çıkabiliriz. 

Evde Kedi Kumu Nasıl Yapılır?

Kedi kumu yapmak, kedi bakımının maddi gereksinimlerini bir ölçüde hafifletecek ve dostlarımızın sağlığına da iyi gelecek bir uygulama olarak öne çıkar. Bunun nedeni, sodyum bentonit içeren bazı kumların dostlarımızın solunum sistemine zarar verme ihtimali ile bağlantılı. Bir yandan da markaların poşetleyip sattığı kedi kumları, su tesisatlarına ve çevreye zarar veren karsinojen gibi bazı kimyasallar içerir. Hal böyleyken de evde kedi kumu, bir hayli mantıklı ve faydalı bir seçenek haline gelir. O yüzden en iyisi, lafı daha fazla dolandırmadan tariflere geçmek!

Mısır Unundan Kedi Kumu Yapımı

Biyolojik olarak çözünebilir bir ham madde olan mısır unu, özellikle iri taneliyse kedi kumu yapımı için bir hayli uygun bir seçenek. Çünkü mısır unu, kedi idrarıyla temas ettiğinde topaklanarak temizlenmesi kolay bir hale bürünür. Bu topaklar aynı zamanda koku yaymadığı için de mısır unu evde kum yapanlar için sık sık tercih edilir. Eğer dostumuzun idrarı normalden daha keskin bir koku yayıyorsa, bunun önüne geçmek için karbonat kullanmak da mümkün!

Kedi Kumu Yapımı

Fotoğraf: C-Shii

Talaştan Kedi Kumu Yapımı

Yine biyolojik çözünürlüğü yüksek ve dayanıklı bir madde olan talaştan da kedi kumu yapmak mümkün. Talaşı direkt olarak marketlerden satın almak yerine tershanelerin atık olarak değerlendirdiği talaşlardan edinmek, çevre için daha faydalı bir hareket olma özelliği taşır. Ancak böylesi bir durumda talaşın daha önceden kimyasal ya da yapay maddelerle temas etmediğinden emin olmak gerekir. 

Talaştan kedi kumu yapımı için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

  1. Talaşın kıymıklardan tamamen arındığından emin olun.
  2. Talaşın pis olduğunu düşünüyorsanız yıkayabilirsiniz.
  3. Talaşınızı karbonatla karıştırıp daha etkili bir kedi kumu elde edebilirsiniz.
  4. Karışımınızı kedi kumu kabına döküp bu basit işlemi kolaylıkla bitirebilirsiniz.

Toprak ve Kumdan Kedi Kumu Yapımı

Sokakta yaşayan birçok kedi, eğer fırsatını bulurlarsa dışkılarını doğrudan kuma veya toprağa gömerler. Bu davranış, dostlarımızın içgüdülerinin ne denli keskin olduğunu gösterir çünkü inşaat kumu ya da doğal toprak, kedi idrarını tutma konusunda oldukça başarılıdır. Bu iki madde, iki ölçek kuma bir ölçek toprak şeklinde harmanlarırsa dostlarımız ve çevre için faydalı bir ev yapımı kedi kumu elde etmek işten bile değil. 

Not: Sahil kumu, içerdiği liman bakterileri yüzünden dostlarımıza zarar verir. Bu yüzden sahil kumu kullanılması önerilmez.

Evde Kedi Kumu Yapımı İçin 5 Fikir

Fotoğraf: Brotin Biswas

Gazetelerden Kedi Kumu Yapımı

Gazetelerden kedi kumu yaparak ucuz kedi kumu elde etmek de oldukça popüler bir seçenek. Üstelik evlerdeki kağıt israfını bu yöntemle önlemek de mümkün. Peki bunun için hangi adımları izlemek gerekir? 

Gazeteden kedi kumu yapmak için izlemeniz gereken adımlar:

  1. Gazeteleri kesip ufak parçalara ayırın.
  2. Parçaladığınız kağıtları ılık suyla ve deterjanla nemlendirin.
  3. Gazete suyu emip oda sıcaklığına geldikten sonra karışımı bir kaba yayın.
  4. Oda sıcaklığında su ve karbonat ekledikten sonra kağıttan küçük topçuklar oluşturacak şekilde karışımı parçalara ayırın.
  5. Son olarak karışımı tekrar kurumaya bırakın ve işleminiz tamam.

Not: Eğer bu karışım patili dostumuzun idrarının tamamını emmekte güçlük çekiyorsa, biraz mısır unu ve kumla karışımı desteklemek de bir seçenek.

Manyok Unundan Kedi Kumu Yapımı

Klasik kedi kumu yerine manyok unundan yapılan kedi kumunu kullanarak da evde kedi kumu yapımı mümkün. Bu doğada çözünen ve manyok bitkisinden elde edilen un, bağlayıcı bir yapıya sahip olduğu için kedi idrarını rahatlıkla tutabilir. Unu tek başına kullanarak kedi kumu yapmak da mümkünken, mısır unuyla karıştırılarak yapılırsa ev yapımı kum çok daha etkili bir hale bürünür. Ancak bu karışımın yaydığı koku, diğer hayvanlara da cazip gelir. Hatta evdeki diğer evcil hayvanlar bu karışımı yemeye çalışabilirler. Bu nedenle manyok unundan yapılan kumu, evinizdeki tek evcil hayvanınız kedinizse tercih etmeniz daha iyi olur.

Kapak Fotoğrafı: Litter Robot