boks filmleri

En İyi Boks Filmleri

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2024

Ringlerde mücadele veren efsanevi isimlerin belgesel filmlerini veya boks sporuna odaklı filmleri sever misiniz? Hayatın da tıpkı boks ringi gibi acımasız bir ring olduğu düşüncesini bizlere aktaran en iyi boks filmleri, hayatla ilgili mücadele, başarı hikayeleri, psikolojik dayanıklılık ve varoluş mücadelesi gibi pek çok temaya değiniyor. 

Boks filmlerinin altın standardı diyebileceğimiz 1976’nın Akademi Ödüllü Rocky’sinden akılda kalıcı bir dram olan Southpaw’a, kadın boksörleri ele alan Million Dollar Baby ve Mary Kom’a kadar tüm boks filmleri sizler için listeledik. 

Apple TV’den İzleyebileceğiniz Aksiyon Filmleri

Rocky (1976) | IMDB: 8.1

TürDram, Spor
Süre2 s.
YönetmenJohn G. Avildsen
OyuncularSylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young
İzlemek İçinTıklayın!

Mutlaka izlemeniz gereken yalnızca bir boks filmi olsa tercihiniz efsane film Rocky olmalı. Bu sebeple de en iyi boks filmleri hakkında konuşmaya Sylvester Stallone’un -resmen hayatını kurtarmış- 1976 yapımı Rocky ile başlayalım. 

Sylvester Stallone, köpeği ve cebindeki 100 Dolar ile New York’a kadar geliyor fakat köpeğine bakamayacak duruma düşünce, köpeğini satıyor. Bir gece boks maçı izlerken öyle bir etkileniyor ki, kendini üç gün kapatıp bir senaryo yazıyor: Rocky! Yoksul ve eğitimsiz İtalyan-Amerikalı Rocky Balboa’nın ünlü bir boksöre dönüşme hikayesini ele alan film, yapımcılar tarafından ilk başta şans verilmek istenmese de, o yıl yılın en büyük gişe hasılatını yapıyor. 

10 dalda Akademi Ödülü adayı olan Rocky, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kurgu dalında 3 Oscar alıyor. En önemlisi ise Rock, Oscar alan “ilk spor filmi”. Mücadele etmek ve direnmenin önemini anlatan Rocky’nin 1976’daki ilk filmden sonra, dört devam filmi daha olduğunu hatırlatalım. 

Big George Foreman (2023) | IMDB: 6.6

TürBiyografi, Dram, Spor
Süre2 s. 9 dk.
YönetmenGeorge Tillman Jr.
OyuncularFrank Baldwin, George Tillman Jr, Dan Gordon
İzlemek İçinTıklayın!

Amazon Prime’dan İzleyebileceğiniz Aksiyon Filmleri

Raging Bull (1980) | IMDB: 8.1

TürBiyografi, Dram, Spor
Süre2 s. 9 dk.
YönetmenMartin Scorsese
OyuncularRobert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci
İzlemek İçinTıklayın!

Martin Scorsese’nin 1980 tarihli, boksör Jake LaMotta’nın hayatını anlatan biyografik filmi Kızgın Boğa / Raging Bull, en iyi boks filmleri arasında. Boksörün “Raging Bull: My Story” isimli otobiyografisinden uyarlanmış bu film, ünlü yönetmen Martin Scorsese ve efsane oyuncu Robert de Niro’nun en önemli iş birliklerinden. 

Scorsese’nin renkli filmlerin dayanıksızlığını protesto etmek için siyah beyaz çektiği film, boksörün ringlerdeki yükselişinin yanı sıra alkol ve şiddet eğilimi ile hayatını nasıl mahvettiği ele alınıyor. Filmdeki tek renkli sahne, eski aile anılarının kaydedildiği mutlu günler. 2 dalda Oscar alan ve Empire dergisi tarafından “Tüm zamanların en iyi 11 filmi” arasında gösterilen Raging Bull, şu anda AFI’s 100 Years…100 Movies listesinde de 4. sırada. 

Editörün notu: Filmdeki boks sahneleri her ne kadar filmin büyük kısmını kapsıyor gibi hissettirse de toplamda 10 dakika kadar sürüyor. Boks filmi sevmiyor olsanız dahi acı, öfke ve pişmanlığı çok iyi yansıtan bu filmi izlemelisiniz. 

Creed III (2023) | IMDB: 6.7

TürDram, Spor
Süre1 s. 56 dk.
YönetmenMichael B. Jordan
OyuncularMichael B. Jordan, Tessa Thompson, Jonathan Majors
İzlemek İçinTıklayın!

Rocky fanlarının ve boks filmi sevenlerin yakından bildiği Creed serisinin devam filmlerinden Creed III, tanıdık hikayesine rağmen izlemenizi önerdiğimiz filmlerden. Adonis Creed ve çocukluk arkadaşı Damian’ın gençlik yılları ile başlayan film, ikilinin neden aralarının bozulduğundan günümüzde nasıl bir araya geldiklerine kadar olan serüveni gözler önüne seriyor. 

Boks filmleri izlemeyi seviyorsanız, kendini arkadaşı Damian’a karşı borçlu hisseden Creed’in geçmişden gelen bu hikayeye bir şans verin!

Editör notu: Creed III, Sylvester Stallone’un Rocky olarak yer almadığı ilk Creed filmi. Oyuncu vermiş olduğu röportajda filmin gideceği yönden memnun olmadığı için filmde yer aldığını belirtmişti. 

Perfect Addiction (2023) | IMDB: 5.5

TürAksiyon, Dram, Romantik
Süre1 s. 47 dk.
YönetmenCastille Landon
OyuncularManu Bennett, Ryan Bown, Ross Butler
İzlemek İçinTıklayın!

Dövüş filmleri sevenlere bir kitap uyarlaması Perfect Addiction’ı önerelim. Wattpad hikayesinden uyarlama bu film, MMA antrenörü Sienna’nın şampiyon erkek arkadaşının kendisini kız kardeşiyle aldattığını öğrenmesiyle başlayan, intikam odaklı bir hikayeye sahip.

Sienna’nın, erkek arkadaşından intikam almak için onu tahttan indirmeyi amaçladığı planla ilerleyen Perfect Addiction, bir intikam filminden daha fazlası. 

Netflix’ten İzleyebileceğiniz Aksiyon Filmleri

CounterPunch (2017) | IMDB: 6.7

TürBelgesel, Spor
Süre1 s. 31 dk.
YönetmenJay Bulger
OyuncularOscar De La Hoya, David Diamante, Bernard Hopkins
İzlemek İçinTıklayın!

Netflix boks filmleri arasında en ilgi çeken belgesellerden biri olan CounterPunch, üç farklı kategoriden üç boksörün hikayesini ve bunların şampiyon olma hayallerinin peşinden giderken yaptıkları fedakarlıkları paralel olarak anlatan bir belgesel film.

CounterPunch izlerken hem boks dünyasının bilinmeyenlerini öğrenecek hem de genç boksörlerin hayallerindeki şampiyonluk için geçtiği aşamaları ve cesaretlerine şahitlik edeceksiniz. Nasıl ki boks sporunda bir yumruk sporcunun tüm tarihini, kariyerini ve geleceğini şekillendiriyorsa hayat da aynı. Boks sporuna ilgi duyanlar bu filmi sevecek. 

Isi & Ossi (2020) | IMDB: 6.4

TürRomantik Komedi
Süre1 s. 53 dk.
YönetmenOliver Kienle
OyuncularLivia Renner, Nayla Sophie Brehmer, Christina Hecke
İzlemek İçinTıklayın!

Klasik boks filmi veya dövüş filmleri dışında bir şey izlemek istiyorsanız, Netflix boks filmleri arasında yer alan Isi & Ossi’ye şans verebilirsiniz. Zengin kız, fakir boksör aşk hikayesi kulağa klişe gelebilir fakat bu Alman romantik komedisi, yürek ısıtan bir hikaye sunuyor izleyiciye. 

Bir milyarder kızı Isi ve mücadeleci boksör Ossi’nin karşılıklı yaralara dayanan ve birbirleri arasında oluşan derin bağı ele alan film, ince esprileri ve güzel müzikleri ile seyirciyi tutmayı başarıyor. Karakterlerin dayanışma ve kendini gerçekleştirme yolculuklarına ise Almanya’nın pitoresk şehirleri Heidelberg ve Mannheim eşlik ediyor. 

Mary Kom (2014) | IMDB: 6.8

TürAksiyon, Biyografi, Dram
Süre2 s. 02 dk.
YönetmenOmung Kumar
OyuncularPriyanka Chopra Jonas, Sunil Thapa, Robin Das
İzlemek İçinTıklayın!

Netflix boks filmleri arasındaki Mary Kom, Hintli boksör Mary Kom’un gerçek hayat hikayesini ele alan biyografik bir boks filmi. Fakir aileden gelen Mary’nin para kazanmak için başladığı boks, onu Hindistan’ın en ünlü boksörlerinden biri yapıyor. 

Hint boks tarihinin en büyük boksörlerinden olan Mary Kom’un tüm zorlukların üstesinden gelmesi ve tutkusu için gösterdiği çabayı izlediğimiz Mary Kom, ilham verici bir hikaye izlemek istiyorsanız tavsiye ettiğimiz boks filmleri arasında. 

Blood Brothers: Malcolm X ve Muhammed Ali (2021) | IMDB: 6.9

TürBelgesel, Tarih, Biyografi
Süre1 s. 35 dk.
YönetmenMarcus A. Clarke
OyuncularIlyasah Shabazz, Rahman Ali, Cornel West
İzlemek İçinTıklayın!

Randy Roberts ve Johnny Smith’in 2016 yılında yazdığı ‘Kan Kardeşler: Muhammed Ali ve Malcolm X Arasındaki Ölümcül Dostluk’ kitabına dayanan ‘Blood Brothers: Malcolm X ve Muhammed Ali’, Netflix boks filmleri arasında izlemenizi tavsiye ettiklerimizden.

Afro-Amerikan iki güçlü insanın ilişkisini konu alan Blood Brothers, Malcolm X’in kişiliğini şekillendiren unsurlardan ve Muhammed Ali’nin ölümü sonrasında ortaya çıkanlara kadar gerçek bir hikayeye dayanıyor. 3 yıllık kan kardeşliğin, değişen idealler sebebi ile nasıl çatladığını bizlere gösteren belgesel boks filmi, her iki karakterin de yakın arkadaşlarıyla yapılan röportajlara ve hayatlarından arşivlenen görüntüleri içeriyor. 

Diğer Platformlardan İzleyebileceğiniz Aksiyon Filmleri

When We Were Kings (1996) | IMDB: 7.9

TürBelgesel, Spor
Süre1 s. 28 dk.
YönetmenLeon Gast
OyuncularMuhammad Ali, George Foreman, Don King

Boks dünyasının en büyük ikonu Muhammed Ali’yi bilmeyen yoktur. Boksör filmleri ilginizi çekiyorsa veya efsane isim Muhammed Ali’yi daha yakından tanımak istiyorsanız izleyebileceğiniz bir boks belgeseli When We Were Kings. Muhammed Ali’nin yükselişi ve altın madalyalı boksör George Foreman ile tanışmasını ele alan belgesel, 1996 yılının En İyi Belgesel Film Oscar’ının sahibi olarak en iyi boks filmleri arasında. 

When We Were Kings belgeseli, Muhammed Ali’nin yalnızca ring içindeki başarılarını değil, renkli karakteri ve birey olarak da tarihe adını nasıl yazdırdığını anlamak için, dövüş filmleri izlemeyi seven herkese tavsiye ettiğimiz bir belgesel. 

The Fighter (2010) | IMDB: 7.8

TürAksiyon, Biyografi, Drama
Süre1 s. 56 dk.
YönetmenDavid O. Russell
OyuncularMark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams

Gerçek bir olaydan esinlenen David Russell filmi The Fighter yalnızca ringlerde geçen bir boks filmi değil, insanların hayatın her alanında nasıl savaştıklarını gösteren efsane boks filmleri arasında. İki kardeşin arasındaki ilişkiyi ele alan ve diyalog odaklı bir film olan The Fighter, bir boksörün sıfırdan başlayıp inancı ve azmiyle zirveye tırmanış hikayesini ele alırken, Amerikan aile yapısı ve gençler arasındaki sosyal çöküşü de gözler önüne seriyor. 

Christian Bale’e Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Melissa Leo’ya En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran The Fighter izlemeniz gereken boksör filmleri arasında.. 

Ali (2001) | IMDB: 6.7

TürBiyografi, Spor
Süre2 s. 37 dk.
YönetmenMichael Mann
OyuncularWill Smith, Jamie Foxx, Jon Voight

Yalnızca boks tarihinin değil, dünya spor tarihinin gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından Muhammed Ali devam edelim. Will Smith’in Ali rolüyle karşımıza çıktığı ve MTV Film Ödülleri’nde oyuncuya “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandıran film Ali, Muhammed Ali’nin hayatına ayna tutan filmlerden.

Efsane boks filmleri arasında yer alan Ali, Muhammed Ali’nin boks dünyasına girişini ve boksör olarak 10 yılına ışık tuttuğu gibi, onun kamuoyu önündeki mücadelesine de değiniyor. “Benim onlarla bir sorunum yok” diyerek Vietnam Savaş’ına gitmeyi reddettiği için “Şampiyonluk” unvanı elinden alınan ve boks dünyasından uzaklaştırılan Ali çıkıyor bu filmde karşımıza. 

Gerçek hayattan esintili bir boks filmi izlemek istiyorsanız 2001 yapımı Ali’yi tavsiye ederiz.

Million Dollar Baby (2004) | IMDB: 8.1

TürDram, Spor
Süre2 s. 12 dk.
YönetmenClint Eastwood
OyuncularHilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman

Kadın başrollü boks filmleri pek yaygın değil. Million Dollar Baby ise, kadın boksör Maggie Fitzgerald’ın deneyimli antrenör Frankie ile olan hem spor hem de zamanla baba-kız ilişkisine dönüşen iletişimlerini anlatan izlenmesi gereken bir boks filmi. 

Heyecanlı boks sahnelerinin yanı sıra, oldukça dramatik bir film olan Million Dollar Baby, sahip olduğu ters köşe finalle izleyiciye yumruk indirmeyi çok iyi başarıyor. 

2005’te Akademi Ödülleri’nde “En İyi Film” ödülü kategorisi de dahil olmak üzere toplam 4 Oscar kazanan Million Dollar Baby için efsane boks filmleri arasında demek kesinlikle yanlış değil.

Editör notu: Akademi Ödülleri’nde Rock dışında “En İyi Film” ödülünü kazanmayı başaran tek spor filmi Million Dollar Baby! Söylemeden geçmeyelim. 

Girlfight (2000) | IMDB: 6.7

TürDram, Spor
Süre1 s. 50 dk.
YönetmenKaryn Kusama
OyuncularMichelle Rodriguez, Douglas Santiago, Jamie Tirelli

Ana karakteri kadın boksör olan bir başka boks filmi ile devam edelim. Hayatındaki sorunları çözmek için sürekli kavgaya karışan liseli Diana (Michelle Rodriguez), bir gün kendini Brooklyn’in ünlü boks salonlarından birinde buluyor ve kendini bir anda boks dünyasının büyüsüne kaptırıyor. 

Girlfight, babasından gizli boks eğitimine başlayan Diana’nın erkek egemen boks dünyasıyla rekabetine odaklanırken, genç kızın kendini geliştirme, güçlenme ve aile ile toplumun önemi gibi temalara değiniyor. 

Dövüş filmleri seviyorsanız Girlfight listenizde yer almalı. 

The Hurricane (1999) | IMDB: 7.6

TürBiyografi, Dram, Spor
Süre2 s. 26 dk.
YönetmenNorman Jewison
OyuncularDenzel Washington, Vicellous Shannon, Deborah Kara Unger

Yine otobiyografi uyarlaması olan bir filmle devam edelim. Efsane boks filmleri arasına girmeyi başarmış The Hurricane! Boks sporuna odaklanan birçok türü bir araya getiren bu film, 60’ların ünlü boksörlerinden Carter’in haksız yere cinayetle suçlanarak hapis cezasına çarptırılması ve ardından verilen hukuk mücadelesini anlatıyor. 

Carter’ın yazdığı “16. Round” kitabını okuyan genç bir Kanadalı çocuk, aradan 19 yıl geçmesine rağmen Carter’ın serbest kalması için büyük bir mücadele veriyor. The Hurricane ayrıca boksörün hapishanede yaşadığı ırkçılığı da gözler önüne seriyor. 

Editör notu: Carter’ı canlandıran Denzel Washington bu filmdeki rolü ile 4. Oscar adaylığını alıyor, söylemeden geçmeyelim. 

Cinderella Man (2005) | IMDB: 8.0

TürBiyografi, Dram, Romantik
Süre2 s. 24 dk.
YönetmenRon  Howard
OyuncularRussell Crowe, Renée Zellweger, Craig Bierko
PlatformDisney Plus

“Cinderella Man” lakabıyla tanınan ağır siklet efsanesi James Braddock’a odaklanan ve gerçek hikayeye dayanan en iyi boks filmleri arasında gösterilen Cinderella Man boksör filmleri seviyorsanız izleme listenizde olmalı. 

1929’da yaşanan Büyük Buhran’da ailesiyle hayata tutunmak için eski sporu boksa dönen James Braddock’un yaşam savaşıyla ringdeki mücadelesini oldukça etkileyici bir şekilde yansıtan Russell Crowe performansı için dahi bu film izlenmeye değer! 

Southpaw (2015) | IMDB: 7.3

TürAksiyon, Dram
Süre2 s. 04 dk.
YönetmenAntoine Fuqua
OyuncularJake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Oona Laurence

olan filmlerden birini tavsiye edelim: Southpaw. Film, karısı ölünce kendini alkol ve uyuşturucuya kaptırıp, kızının velayetini kaybeden Billy’nin eski boksör Tick Willis ile tanışıp hayatını tekrar nasıl şekillendirdiğini anlatıyor. 

Southpaw, hayatın yıkılıp yeniden inşa edilmesinin yanında öfke, keder, kalp kırıklığı gibi temalara da değiniyor. Filmi izlediğinizde bu filmin neden Jake Gyllenhaal’in en iyi filmlerinden biri kabul edildiğini çok iyi anlayacaksınız!

Editör notu: “Klişe” denebilecek bir senaryonun iyi bir oyunculukla nasıl başarılı bir film olabileceği örneği için dahi Southpaw izlenmeye değer.