Dünyanın En Soğuk Şehri Dumanlar Altında

Dünyanın En Soğuk Şehri Dumanlar Altında

Sık sık dünyanın en düşük sıcaklıklarının kaydedildiği şehir olarak gündemde olan Rusya’nın Yakutsk şehri, bu sefer de dumanlarla boğuşuyor.

Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte devasa ormanlara sahip olan Rusya’nın başı yangınlarla beladaydı. Ormanların büyüklüğü ve zorlu coğrafi koşullar sebebiyle ilerleyen orman yangınları, ülkenin 9 bölgesinde acil durum ilan edilmesine sebep olmuştu. Dumanlar Rusya’nın oldukça uzak bir bölgesinde yer alan Yakutsk’a kadar ulaştı.

Şehir Sakinleri Camları Açamıyor

Dünyanın En Soğuk Şehri Dumanlar Altında
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Saha Cumhuriyeti olarak adlandırılan Yakustistan Bölgesi, yangın dumanlarının büyük ölçüde toplandığı ve hava kirliliğinin yüksek seviyelere ulaştığı noktalardan biri oldu. Öte yandan siyah dumanların Habarovsk, Amur ve Krasnoyarsk bölgelerine kadar ulaştığı tespit edildi.

Yakutistan Ekoloji ve Orman Bakan Yardımcısı Andrei Konoplyov, geçtiğimiz günlerde Reuters’a verdiği röportajda toplamda 1800 metrekare alanı kapsayan 111 orman yangınının faal durumda olduğunu aktardı.

Kış aylarında -64 santigrat derece gibi ekstrem sıcaklık ölçümlerinin yaşandığı Yakutsk, yaz ayıyla birlikte birçok ülke için “ılık” olarak tabir edilebilecek 20 santigrat dereceyi görmüştü. Ancak dumanların şehri esir almasıyla birlikte şehir sakinleri artan sıcaklıklara rağmen cam ve pencerelerini kapamak zorunda kaldı.

Çoğunlukla huş, çam, ladin ve köknar ağaçlarından olan ve tayga ormanları olarak adlandırılan bölge, dünyadaki en büyük ormanlık alanlardan sayılıyor. Hindistan’ın dört katı büyüklüğündeki ormanlarda yaşanna yangınlara karşı toplamda 4 bin kişilik uzman ekip mücadele ediyor.

Kaynak: zawya.com

Kapak Fotoğrafı: Flickr | Magnús H Björnsson