kapakgorsel

Doğa Dostu Butik Tasarım Markaları 2

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Sürdürülebilirlik ekseninde hayata geçen markalar modanın yanı sıra, her gün kullandığımız objelerin de doğa dostu olması için emek veriyor. Plastik kullanımının azaltılması gayesiyle atıksız, bilinçli bir tüketimin peşine düşüyor ve farklı perspektiflerde ekolojik yaşamı korumanın yollarını arıyor. Adil üretim ve lokal üreticilerin kalkınması da önem verdikleri diğer başlıklar arasında bulunuyor. Sürdürülebilir üretim anlayışını benimsemiş, doğa dostu markalar serisinin ikinci yazısıyla karşınızdayız.

Bego Jeans

bego jeans

Bego Jeans’in arkasında uzun yıllara dayanan bir hikaye yatıyor. Bego’nun Temiz Moda Hareketi’ne öncülük etmesinin yolunu açan, on beş yaşındayken tekstil işçisi olarak çalışması oluyor. Bego Jeans kendisini sadece bir marka değil, sürdürülebilir bir üretim hareketi olarak da konumluyor. Doğaya, çevreye ve insana saygılı bir anlayış ile organik bir şekilde ürettiği kotların dünyanın önde gelen markalarına ilham vermesini umuyor.

https://www.instagram.com/begojeans/

Moyy Atölye

Moyy Atölye

Moyy Atölye, yok olmaya yüz tutan el zanaatlerine yeniden hayat vermek amacıyla kuruluyor. Çamlıhemşin ve civarındaki yerel üreticilerle bir araya gelerek porselen, ahşap ve el örgüsü ürünler üretiyor. Adil, doğru ve kaliteli bir üretim şekli öneren Moyy Atölye, insan doğasına ve ekolojiye saygılı bir anlayış benimsiyor. Kadın üreticilerle olan iş birlikleriyle de onların yerel kalkınmadaki liderliklerini güçlendirmeyi hedefliyor.

https://www.instagram.com/moyyatolye/

Less

less

Yeni bir alışveriş deneyimi yaratmayı amaçlayan Less, sıfır atık anlayışıyla tekrar tekrar kullanılabilen sürdürülebilir gereçler üretiyor. Streç filmlere alternatif sürdürülebilir ambalajlar, bez keseler, lavabo fırçaları, doğal deniz süngerleriyle üretilen cilt temizleme malzemeleri Less’te bulabileceğiniz yaşam gereçlerinden birkaçı… Sürdürülebilir yaşam konusunda bütüncül bir yaklaşımı benimseyen marka, adil üretim ve yerel kalkınmaya da destek oluyor.

https://www.instagram.com/less.tr/

One Square Meter

onesquaremeter

Yavaş, sorumlu ve sürdürülebilir moda ilkelerini kılavuz edinen One Square Meter, Gömeç’ten dünyaya senelerce giyilebilecek ürünler yayıyor. Beşinci yılına özel son koleksiyonunu tanıtan

sürdürülebilir moda markası sipariş üzerine üretim yapıyor. Doğaya saygılı, kaliteli kumaşlarla iyi bir işçiliği bir araya getiren One Square Meter sade ve rahat tasarımlarıyla öne çıkıyor.

https://www.instagram.com/onesquaremeterco/

A! Ne Hoş

anehos
anehos

A! Ne Hoş, malzeme olarak kağıt ve sınırsız hayal gücünü kullanarak birbirinden renkli ve uzun ömürlü kağıt çiçekler tasarlıyor. Günlük hayatta karşımıza çıkan basit materyallerden farklı ve yeni nesneler üretmek için Ayşe Selin Gürel Çubuk ve Yasemin Hacıkura tarafından kurulan marka, vitrin dekorundan mekana özel enstalasyonlara kadar birçok alanda tasarımlarını hayata geçiriyor.

https://www.instagram.com/aanehos/