Cilt Bakımının Geleceğine Yolculuk: Otantic Pharma'nın Vizyonu

Cilt Bakımının Geleceğine Yolculuk: Otantic Pharma’nın Vizyonu

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Cilt bakımı artık sadece güzellik değil, aynı zamanda çevresel sorumlulukla da birleşiyor. Peki, çevreci kozmetik sektörü mümkün olabilir mi?

Otantic Pharma’nın kurucu ortağı Oktay Tangur, cilt bakımının sadece dış güzellikle değil, içsel bir dengeyle de ilişkilendirildiği bir marka yaratma hikayesini bizimle paylaştı. Sürdürülebilirlik ve güzellik arasındaki bu benzersiz dengeyi keşfetmek için sizi röportajımızı okumaya davet ediyoruz…

Cilt Bakımının Geleceğine Yolculuk: Otantic Pharma'nın Vizyonu
Fotoğraf: Oktay Tangur

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Girişimcilik hikayeniz nasıl başladı?

Merhaba, ben Oktay Tangur, Otantic Pharma’nın kurucu ortağıyım. Profesyonel kariyerimi kozmetik sektöründe uzun yıllar boyunca, sektörün lider firmalarında farklı pozisyonlarda hizmet vererek tamamladım. Kariyerim boyunca edindiğim bilgi ve deneyim, bana cilt bakım sektöründe radikal ve yenilikçi bir değişim gerekliliğini net bir şekilde gösterdi.

Bu noktada, modanın ve bilimin en yeni trendlerinin bir araya getirildiği, aynı zamanda sosyal sorumluluğun ve toplumsal bilincin iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası olduğu bir yaklaşımın cilt bakım sektöründe yankı uyandıracağına inandık. Tam da bu vizyon ile bu sektörde uzun yıllar görev yapmış 6 arkadaş, Otantic Pharma’yı hayata geçirdik.

Misyonumuz, cilt bakımını yeniden tanımlamak; doğanın sunduğu muazzam gücü, bilimsel ve inovatif formüllerle harmanlayarak, tüketicilere cilt sorunlarına karşı etkili, hızlı ve yenilikçi çözümler sunmak oldu. Hedefimiz, insanlara kendilerini daha iyi hissettirecek ve en iyi şekilde görünmelerini sağlayacak çözümleri sunmaktır.

Otantic Pharma olarak vizyonumuz, kısa sürede sektörün lokomotif firmalarından biri olmak; sadece ülkemizde değil, uluslararası arenada da cilt bakımı ve kozmetik sektöründe fark yaratan, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerle tanınan bir marka haline gelmektir. 

Bugün Otantic Pharma kaç kategoride, kaç marka ve ürünle hangi kanallardan hedef kitlesine ulaşıyor? 

Otantic Pharma olarak, cilt bakımında öncü markalarımız Woo Skin Expert Academy, Everyday Beauty ve Acqua Perfection ile kültürler, ihtiyaçlar ve gelenekler arasındaki tüm farklılıkları anlayarak ve saygı göstererek, kalite, etkinlik, özgünlük ve sorumluluk açısından en iyi güzellik deneyimini tüm dünyadaki kadın ve erkeklere sunmayı hedefliyoruz. Üç farklı marka altında yüz bakımı, vücut bakımı ve güneş bakımı kategorilerinde 28 adet ürün portföyüne sahibiz. Bu ürünlerimiz, hem online pazar yeri platformlarında hem de çevrimdışı kanallarda Türkiye geneli ulusal parfümeri zincirlerinde tüketicilere sunulmaktadır. Tüm ürünlerimiz dermatologlar, fitoterapistler, eczacılar ve kimyagerlerden oluşan bir heyet tarafından geliştirildi ve uzun süre formülasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Ürünlerimizin her biri, cilt problemlerine odaklanarak çözüm sunmayı amaçlayan saf ve etkili formüller içeriyor. Sloganımız “Keep your own authenticity” (Kendi otantikliğinizi koruyun) ile her bireyin benzersiz güzelliğini ve özelliklerini ön plana çıkarmayı hedefliyoruz.

Cilt Bakımının Geleceğine Yolculuk: Otantic Pharma'nın Vizyonu

Sunduğunuz markaların ayrıştırıcı özellikleri nelerdir?

Her bir markamızın ayrıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Woo Skin Expert Academy, moleküler güzellik kavramını merkezine alarak etkili ve hemen fark edilen sonuçlar arayanlar için özel bir koleksiyon sunar. Temel prensibi “moleküler güzellik” olan Woo,  yüksek konsantreli serumlar, doğru dozda en güçlü molekülleri içerir ve cilt sorunlarına hedef odaklı sonuçlar vaat eder. Her cilt tipinin farklı ihtiyaçları olduğunun bilincinde olarak çok çeşitli cilt sorunlarına odaklanır. İnce kırışıklıklardan derinlemesine nemlendirmeye, mat ciltlerden gözenek problemlerine pigmentasyon ve koyu leke sorunlarına kadar her türlü ihtiyaca yönelik özel ürünler sunar ve estetik dermatolojide kullanılan moleküller ve bitkisel özlerin gücüne inanır.

Acqua Perfection ise doğal ve temiz içerik felsefesi ile yüksek konsantrasyonlu ürünler sunar. Serum odaklı ürünleri, yüksek konsantrasyonlu formülleri ile cilt sorunlarına somut sonuçlar sağlayarak fark yaratır. Suyun ve bilimin eşsiz uyumu ile doğal içeriklerin, etkili yüksek konsantrasyondaki özlerin birleşimi ile somut sonuçlara odaklanır. Acqua Perfection, suyun gücü, doğal içeriklerle yüksek konsantrasyonlu ürünleri bir araya getirerek cilt bakımında doğanın gücünü kullanmayı hedefler.

Everyday Beauty ise, genç ciltlere yönelik çok yönlü bir bakım serisi sunar. Gençlerin ihtiyaçlarına özel formüller içeren ürünlerle basit ve etkili bir cilt bakımı sağlar. Genç yaş kitlesine karmaşık cilt bakım rutinlerine ihtiyaç duymadan basit ve etkili bir cilt bakımı sağlamayı hedefler. 

Ürünlerinizin çoğunda yüksek oranda aktif bileşenler ve bitkisel içerikler göze çarpıyor. Formülleri oluştururken en çok neye dikkat ettiniz?

Otantic Pharma ürünlerinin formülasyonunda odak noktamız: Etkinlik ve Kalite. Bu prensiple ürünlerimizi oluştururken en son teknolojileri ve en ileri bilimsel araştırmaları kullanarak, müşterilerimize güvenebilecekleri en etkili aktif bileşenleri ve bitkisel içerikleri en yüksek konsantrasyonda birleştirip etkili ve hızlı çözümler sunmak vizyon ve misyonumuzun merkezinde. 

Ürünlerimizin formülasyonuna başlamadan önce, öncelikle kapsamlı bir araştırma sürecine giriyoruz. Bilimsel literatürü tarayarak, en son araştırmaları ve bulguları göz önünde bulunduruyoruz. Dermatologlar, fitoterapistler, eczacılar ve kimyagerlerden oluşan uzman bir ekibimiz, cilt bakımının temel prensiplerini ve yeni içerikleri inceliyor. Bitkisel özler, vitaminler, mineraller ve diğer aktif bileşenler, cilt sağlığını desteklemek ve cilt sorunlarına çözüm sağlamak için özenle seçiliyor. Doğru miktarda kullanılan aktif bileşenler, cilt bakımında hızlı ve belirgin sonuçlar elde etmemize olanak tanır. Bu nedenle, her ürünümüzün formülasyonunda bileşenlerin optimum konsantrasyonunu belirlemeye büyük özen gösteriyoruz. 

Tüm formülasyonlarımızı, cilt hassasiyetine etki potansiyeli düşük ürünlerle titizlikle hazırlıyoruz. Hassas ciltler için dermatolojik olarak test edilmiş, güvenli ve etkili ürünler sunuyoruz.Yaptığımız çoklu testler, ürünlerimizin hassas ciltler üzerinde güvenli ve etkili olduğunu kanıtlıyor.

Formülasyon sürecimiz sadece etkinlikle sınırlı kalmayıp aynı zamanda çevresel etkilere de duyarlı. Sürdürülebilir ambalaj malzemeleri kullanarak ve doğal kaynakları koruma amacıyla çalışarak çevresel sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.

Woo Skin Expert Academy serinizde moleküler güzellikten bahsediyorsunuz? İçeriklerinden bahsedebilir misiniz?

Geleneksel cilt bakım ürünlerinde bulunmayan veya daha yüksek konsantrasyonlarda bulunan özel içeriklerle cilt sağlığını iyileştirmek ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için formülasyonlarımızı tasarlıyoruz. 

Ciltteki iltihaplanma, buna bağlı oluşan hasar ve devamında onarım sorunları cilt sorun döngüsünü yaratıyor. Bu döngünün karşısında Centella Asiatica özü, AHA BHA asitleri, Niasinamid, C Vitamini, Pro Vitamin B5 ve Peptit Kompleksler öne çıkan içeriklerden oluşuyor.

Son yıllarda serum kullanımı krem kullanımının önüne geçti. Sizce bunun sebebi nedir?

Serumlar kremlere göre, yoğunlaştırılmış içeriklere sahip olma eğiliminde. Bu da, cilt sorunlarına yönelik daha etkili çözümler sunmalarına yardımcı oluyor. Örneğin, anti-aging serumlar, ciltteki kırışıklıkların azaltılması için yüksek miktarda aktif bileşenler içerebiliyor. Ayrıca serumlar spesifik cilt sorunlarına odaklanarak tasarlanıp cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza daha spesifik bir şekilde cevap verebilmenizi sağlıyor. Bu da herkesin kendi cilt tipine ve ihtiyaçlarına uygun bir serum bulabilmesini sağlıyor. Farklı serumları farklı zamanlarda kullanarak cilt bakımınızı özelleştirebiliyorsunuz

Serumlar su bazlı ve daha hafif, sıvı bir dokuya sahip oldukları için de cilt tarafından daha hızlı emilip ve ciltte daha hızlı sonuçlar görmenize yardımcı olabiliyor. 

Tüketiciler artık sürdürülebilir ve sosyal sorumlu markaları daha fazla tercih ediyor. Siz bu konuda neler yapıyorsunuz? 

Otantic Pharma olarak, ürünlerimizin formülasyonunda sürdürülebilirlik ve yeşil kimyayı önemsiyoruz. Malzemelerimizin kaynaklarını mümkün olduğunca yenilenebilir veya sürdürülebilir kaynaklardan temin ederek doğal kaynakları koruma ve çevresel etkileri azaltma taahhüdümüze odaklanıyoruz.

Malzemelerimizin kaynağı konusunda şeffaflık ilkesini benimsiyoruz ve müşterilerimize, ürünlerimizde kullanılan malzemelerin nereden geldiği ve nasıl elde edildiği konusunda açık ve net bilgiler sunmaya özen gösteriyoruz. Bu şekilde müşterilerimizin ürünlerimize olan güvenini artırarak, daha bilinçli tercihler yapmalarına katkı sağlıyoruz.

Çevreyi koruma taahhüdümüzün bir parçası olarak ambalajlarımızın çevresel etkilerini azaltmaya öncelik veriyoruz. Geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan ambalajlar kullanarak atık miktarını en aza indirmeyi hedefliyoruz. 

Sosyal sorumluluk prensibimiz tüm canlılara yönelik çok daha geniş kapsamlı ele aldığımız bir konu. Örneğin biz dünyanın hiçbir yerinde can dostlarımız üzerinde test yapmıyoruz. Tüm ürünlerimiz PETA tarafından “Global Beauty Without Bunnies” programıyla tescillenmiştir. PETA’nın Tavşansız Güzellik listesinde yer aldığımız için çok gururluyuz. Ayrıca yine tüm ürünlerimizi %100 Vegan içeriklerle üretiyoruz. 

Bunların yanında HAÇİKO ve ECORDING ile ortaklığımızı sürdürerek, her ürün satışımızdan elde ettiğimiz geliri sizin adınıza paylaşıyoruz. Hayvanları Çaresiz ve İlgisizlikten Koruma Derneği’ne düzenli bağışın yanı sıra düzenli olarak besleme çalışmalarında yer alıyoruz. Ecording ile ağaç dikme projelerimizi gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin çeşitli okullarında yer alan ihtiyaç sahibi öğrencilere kitap ve mevsimlere göre kıyafet yardımında bulunuyoruz. Her alanda her canlıya dokunmanın bizlerde yarattığı hissiyat çok değerli.  

En sık karşılaşılan cilt problemleri ve sizin bu problemlere yönelik sunduğunuz içeriklerden bahsedebilir misiniz?

En sık karşılaşılan cilt problemlerinden bazıları akne, kuru cilt, yağlı cilt, hassas cilt, pigmentasyon sorunları ve kırışıklıklar. Bu problemlerin nedenleri arasında genetik faktörler, hormonal değişiklikler, yanlış cilt bakımı, stres ve çevresel faktörler bulunabiliyor. Bu sorunlara yönelik geniş Ar-ge ve danışman ekibimizle her cilt sorunu için farklı içerikler üzerinde çalışıyoruz. Örneğin, akne sorunlarını hafifletmek ve sebumu dengelemek için salisilik asit, hasarlı cilt bariyerini onarmak için Niasinamid kullanıyoruz. Pigmentasyon ve cilt leke sorunları ve cildin daha doğal parlaklığını kazanması için Licorice (Meyan Kökü ekstaktı, Arbutin öne çıkan içerikler arasında. Son yıllarda keşfedilen ve özü konusunda günden güne gelişme sağlanan Centella Asiatica(Gotu Kola) bitkisi yaşlanma sonucu ortaya çıkan kırışıklık, sarkma gibi sorunları önler, yaralar üzerinde iyileştirici bir etki gösterip cildi sakinleştirerek ve cilt bariyerini onarıyor 

Ciltteki kuruma ve yaşlanma karşıtı bakım için farklı ağırlıklardaki Hyaluronik asit moleküllerini dengeli ve yoğun bir konsantrasyonuyla kullanıyoruz. Düşük moleküler ağırlıklı Hyaluronik asit, cilde derinlemesine nüfuz ederek cildin uzun vadede daha sıkı, tazelenmiş ve daha parlak görünmesine yardımcı oluyor. Yüksek ağırlıklı Hyaluronik moleküller, cildin yüzeyinde yoğun nemlendirme sağlayıp kırışıklık karşıtı yoğun bakım sağlıyor. 

Arınma ve derin temizlenme ihtiyacı olan ciltlerde Alpha Hidroksi Asitler (AHA) ve Beta Hidroksi Asitler (BHA) ise cildin üst katmanını ölü derilerden arındırarak daha parlak ve eşit bir görünüm sağlanmasını destekler. Cilt dokusunun düzelmesine katkıda bulunur. Gözenekleri temizler, eşitsiz pigmentasyonun giderilmesini destekler. Cildi kurutmadan arındırarak akne, siyah nokta gibi istenmeyen durumlara karşı korunmasında rol oynuyor.

Cilt Bakımının Geleceğine Yolculuk: Otantic Pharma'nın Vizyonu

Her cilt tipine yönelik olmazsa olmaz diyebileceğiniz ürünleriniz hangileridir? 

Otantic Pharma olarak tüm ürünlerimizde uzun süren Ar-ge çalışmaları neticesinde özel içerikli formüllerimizle fark yaratma mottosuyla yola çıktık. Güzellik ve cilt bakımı ile ilgili tüm acil durumları hızlı ve etkili biçimde çözmek için estetik dermatolojide kullanılan moleküller ve doğal içeriklerden oluşan bir seçkiyle doğru dozajda formüle edilmiş moleküllerin ve bitkisel özlerin gücünü birleştirdik. Standart serumlara göre daha yüksek oranda içerik kullanımına önem verdik. Woo Skin Expert Academy ile çok çeşitli leke sorunlarına hedef odaklı sonuçlar için LICOELIXIR Leke Karşıtı ve Aydınlatıcı Serum ; göz çevresinde etkin bakımı için koyu halkalara, morluklara karşı, dinlenmiş ve canlı bir görünüm hedefleyen kafein, niasinamid ve gotu kola gibi doğal özlerden faydalanan “Eye Perfection Serum”umuz bir adım öne çıkıyor. Bununla beraber zengin içeriğe sahip ve 30 SPF güneş koruma sağlayan Face Cream Rich cilt bakım rutinlerinin olmazsa olmaz parçası olacak. Acqua Perfection’da “AHA BHA Exfoliating Peeling Serumumuz” cildi nazikçe ve yüzeyden ölü derilerden arındırarak daha parlak ve eşit bir görünüm sağlamada temel onarıcı serum görevinde. Tone Perfection Aydınlatıcı ve Renk Tonu Eşitleyici C Vitamini Serum, formülünde bulunan Kahverengi Deniz Yosunu (wakame) sayesinde ciltte detoks etkisi yaratır ve cildin savunma sistemini güçlendirir. Yoğun formüllü C vitamini ve yüksek konsantrasyonda alfa arbutin kombinasyonunu kullanarak cilt lekelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı oluyor

Everyday Beauty’de ise gençlerin en büyük problemlerinden biri olan akne ve fazla sebum oluşumunu dengeleyen, gözenekleri küçülten ve cilt bariyerini güçlendiren Acne Assasin içeriğindeki salisilik aside ek olarak yulaf ve hedera sarmalı gibi doğal ekstreleri içeriyor.  Va Va Voom Kaş Kirpik Serum ise yoğun görünümlü, uzun ve daha hacimli kirpikler ve belirgin kaşlar için etkin canlandırıcı bir kaş serumu olarak doğal ve hafif bileşenlere sahip. Ayrıca içeriğiyle farklılaşan çok amaçlı yoğun onarıcı Miracle Cream, 1 yaşından büyük bebeklere de kullanabileceğiniz tahriş, kızarıklık, küçük yara ve izlerine karşı onarıcı ve yenileyici bakım sağlayan herkesin her an yanı başında olması gereken ürünlerimizden.

Cilt bakım ürünlerinde önümüzdeki yıllarda göreceğimiz gelişmeler neler olacak?

Cilt bakımı alanında yıldan yıla gelişmeler yaşanıyor. Gelecekte cilt bakım ürünlerinde daha fazla doğal ve temiz içerikli ürünlerin öne çıkmasını bekliyoruz. Ayrıca, kişiselleştirilmiş cilt bakımı daha fazla önem kazanacak ve teknolojinin yardımıyla her bireyin cilt tipine uygun ürünleri ve rutinleri seçmesi daha kolay hale gelecek. Bu noktada teknolojinin bu desteklerinin yanında doğal ve etkili içeriklerin keşfedilmesi ve kullanılması devam edecektir. Bitkisel özler, probiyotikler, peptitler gibi yeni içeriklerin cilt bakım ürünlerinde daha fazla yer bulacağını düşünüyoruz. Özellikle hava kirliliği ve güneş ışınlarına karşı koruyucu cilt bakım ürünleri talep görecek. Bizim de üzerinde durduğumuz cilt sağlığının iç sağlıkla olan bağlantısı daha fazla ön plana çıkacak; dış bakım, iç sağlık, beslenme ve yaşam tarzı bağlantılı cilt bakım rituellerinin gelişeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, cilt bakımında daha fazla sürdürülebilirlik ve çevresel etkiyi azaltma odaklı ürünler geliştirilecek, şeffaf ve etik değerlere sahip markaların varoluşunu sürdürebileceğine inanıyoruz. 

Otantic Pharma olarak biz, bu gelişmelere öncülük etmeye ve tüketicilere en etkili ve sorumlu cilt bakımı ürünlerini sunmaya devam etmeyi hedefliyoruz.