Türkiye’nin En İyi Caz Sanatçıları

Türkiye’nin En İyi Caz Sanatçıları | 10 Caz Müzisyeni

Amerika’da doğup büyüyen, pamuk tarlasında çalışan siyahilerin özgürlük çığlığı olan caz müziğinin hayranlarından mısınız? Peki Türkiye’deki caz sanatçıları hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? İşte sizin için hazırladığımız Türkiye’nin en iyi caz sanatçıları listemiz…

En İyi Türk Caz Sanatçıları

Caz müziğin ana vatanı Amerika ve Avrupa olarak görülse de ülkemizde de birbirinden kaliteli caz müzisyenleri bulunuyor. Avrupa ve Amerika’da en iyi okullarda eğitim almış kaliteli kulakların elinden çıkan muhteşem ezgiler, duyanları başka dünyalara götürüyor. En iyi Türk caz şarkıcıları, İstanbul başta olmak üzere iyi bilinen caz kafe ve barlarda sahne alıyor.

Kerem Görsev

1961 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Kerem Görsev, İstanbul Devlet Konservatuvarında eğitim aldıktan sonra caz müziğinden etkilendi. Sanat kariyerinde Ed Howard, Rabin Kenyata, Vinnie Night gibi caz müziğin sevilen isimleriyle beraber çalışma imkanına erişti. Kariyerinde başta Amerika ve Türkiye olmak üzere birçok ülkede konserler veren Kerem Görsev’in 18 albümü bulunuyor.

Önder Focan

1955 yılında İstanbul’da doğan Önder Focan, ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra caz müzik üstüne bir kariyer kurdu. 2002 yılında İstanbul’un en bilinen caz kulüplerinden biri olan Nardis Jazz Club’u açtı. Döneminin en iyi caz sanatçıları ile çalma şansını yakalayan yetenekli şarkıcı, Türkiye’de caz kültürünün gelişmesine adına eğitimler de verdi. Aynı zamanda kendi albüm çalışmalarına da devam eden Focan’ın seçme şarkıları çaldığı bir Trio ekibi de bulunuyor.

Jehan Barbur

Beyrut’taki Hristiyan Arap bir aileden gelen Jehan Barbur, 2002 yılında profesyonel müzik hayatına başlamak için Ankara’dan İstanbul’a taşındı. İlk olarak farklı türlerde vokalist olarak görev yapan Jehan Barbur, caz müziğe yöneldi. Ünlü Türk caz müzisyenleri arasında gösterilen Bülent Ortaçgil’in referansı ile Ada Müzik ile anlaştı ve 2009 yılında ilk stüdyo albümü Uyan’ı kaydetti. Bu albümden sonra büyük yükselişe geçen sanatçı; albüm, EP ve Single olmak üzere 15 farklı esere imza attı. Halen müzik kariyerine devam eden Jehan Barbur’un YouTube’da yayınlanan şarkıları milyonlarca kez dinlendi.

Sibel Köse

1969 Ankara doğumlu Sibel Köse, ODTÜ Mimarlık Fakültesinde eğitim gördüğü yıllarda profesyonel şarkıcılık kariyerine başladı. Kısa sürede caz alanında kendini geliştiren sanatçı, Zamosc Uluslararası Caz Vokalistleri yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Türk caz sanatçıları için hazırlanan birçok albümde yer almayı başaran Sibel Köse, 2008 yılında düzenlenen Nina Simone Tribute konserinde caz müziğin tanınan isimlerinden Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent gibi isimlerle sahne alma şansına erişti.

Şenay Lambaoğlu

Almanya Kiel’de dünyaya gelen Şenay Lambaoğlu, klasik gitarla başladığı müzik serüvenine öğrenim süresi boyunca katıldığı okul korosu ve okul orkestrasında devam etti. Liseyi bitirmesinin ardından Pera Güzel Sanatlar Akademisinde Müzikal ve Drama eğitimi alan Şenay  Lambaoğlu, Türkiye’deki en iyi caz sanatçıları ile çalışma şansını yakaladı. Uzun süreli müzik kariyerinde birçok konsere ve albüm çalışmasına imza atan şarkıcı, 12. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nde En İyi Caz Müzik Sanatçısı ödülüne layık görüldü.

Jülide Özçelik

1975 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Jülide Özçelik, liseden sonra Müjdat Sanat Merkezi Hafif Batı Müziği bölümünü kazandı. Buradan mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde tam burslu olarak eğitim alan Jülide Özçelik, vokalistlik performansını geliştirdi. Eğitiminden sonra ünlü Türk caz grupları arasında çalma şansına erişti. Türkçe sözlü caz çalışmaları yapan sanatçı TRT Hafif Batı Müziği ve Caz Orkestrası ile canlı kayıtlar aldı. Özellikle akıcı ve duru sesiyle dikkat çeken Jülide Özçelik, Türkiye’nin en önemli caz sanatçılarından Cem Tuncer, Erbil Doğan, Kağan Yıldız, Ediz Hafızoğlu ve Genco Arı ile birlikte 2008 yılında ilk albümü olan Jazz İstanbul Volume 1’i çıkardı.

Ferit Odman

Bursa’da dünyaya gelen Ferit Odman, 1999 yılında İsveç’te müzik eğitimine AFS değişim öğrencisi olarak başladı. 2001 yılında ülkemizin ünlü müzik bölümlerinden İstanbul Bilgi Üniversitesinde tam burslu olarak konservatuar bölümünden mezun oldu. 18 yaşındayken başladığı profesyonel kariyerine New York’ta yüksek lisans yaparak devam etti. Dönemin en ünlü caz sanatçıları ile sahne alma şansını yakalayan Ferit Odman, New York’taki birçok kulüp ve festivalde sanatını icra etti. 

İstanbul’a döndükten sonra Kerem Görsev ile TRT Big Band için çalışmalara başlayan sanatçı, North Sea Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali ve Priştine Caz Festivali gibi uluslararası önemli etkinliklere şef olarak davet edildi. Şu sıralar sevilen Türk Caz grupları arasında yer alan Hakan Başar Caz Trio’da Ozan Musluoğlu ve Hakan Başar ile birlikte konserler veriyor.

İlhan Erşahin

1965 yılında İsveç’te dünyaya gelen İlhan Erşahin, müzik kariyerine 20’li yaşlarında caz müziğin en canlı olduğu yerlerden biri olan New York’ta başladı. Ünlü müzik okulu Berklee’den aldığı burs sayesinde ayağını Amerika’ya atan başarılı sanatçı, eğitiminden sonra İtalyan usta Joe Lavano ile birlikte çalıştı. Kısa sürede uluslararası caz camiasında adını duyurmayı başaran İlhan Erşahin, ünlü caz sanatçıları arasında gösterilen Wallace Rooney, Jeff Williams, Cameron Brown, Victor Lewis, Eddie Henderson ve Valery Ponomarev gibi isimlerle sahne aldı. 1995 yılında She Said adlı albümünü çıkaran sanatçı, günümüze dek dört farklı başarılı albüme daha imza attı.

Okay Temiz

Türkiye’de vurmalı çalgılar denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olmayı başaran Okay Temiz, 1939 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Caz müzik hayatına 1967 yılında İsveç’te başlayan usta isim, kısa sürede uluslararası caz camiasında kayda değer bir üne sahip oldu. 1979 yılında Aka Gündüz ile beraber çıkardıkları Zikir albümünde ney enstrümanını caz müziğine dahil etti. Dünyanın ünlü caz müzisyenleri ile çıkardığı albümler kısa sürede caz albümü listelerinde zirveye oturdu. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle Türkiye’ye yerleşen Okay Temiz, 2011 yılında İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Bülent Ortaçgil

Kimilerine göre Türk caz sanatçıları arasında en öne çıkanlardan biri olan Bülent Ortaçgil, Türk müziğine yaptığı katkılar ve bıraktığı derin iz sayesinde unutulmaz isimlerden biri olmayı başardı. 1950 yılında Ankara’da dünyaya gelen ünlü sanatçı, dönemin ünlü müzisyenlerinden Erkan Oğur, Fikret Kızılok ve Akın Eldes gibi isimlerle besteler çıkardı. Kendine has folk, caz ve rock karışımı müziğiyle kısa sürede gönüllerde taht kuran Bülent Ortaçgil, Türkiye’de özgün bir caz müziği kültürü oluşturmak için genç şarkıcılara destek oldu.