bellini fatih

Fatih Sultan Mehmet Tablosu İstanbul’a Geliyor

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Venedikli ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden çıkan, bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden biri olan eserini 935 bin sterlin (yaklaşık 8 milyon lira) karşılığında açık artırmadan satın aldı.

Londra’da Christie’s müzayede evi tarafından “Portrait Of Sultan Mehmed II (1432-1481) With A Young Dignitary” adıyla açık artırmaya sunulan resmin Bellini’nin atölyesinden çıktığı düşünülüyor. Venediklilerle yapılan İstanbul Anlaşması gereği, Fatih Sultan Mehmet’in resimlerini yapmak için 1479-81 yılları arasında İstanbul’a gelen ressam Bellini, sarayda ağırlandığı süre boyunca padişahın tablolarının yanı sıra çeşitli illüstrasyonlar da yapıyor.

Tablodaki ikinci kişinin kimliğine dair ise çeşitli spekülasyonlar bulunuyor. Resimdeki gencin Bellini’nin ziyareti sırasında hayatta olan şehzadelerden II. Bayezid veya Cem Sultan olabileceği söyleniyor. Ancak II. Bayezid’in o dönemde otuzlarında olması, Cem Sultan’ın da tablodaki kişiye yeterince benzememesi spekülasyonların devam edeceğini gösteriyor.

33.4 x 45.4 cm boyutlarındaki eser, önemli bir özel koleksiyondan 400 bin-600 bin sterlin fiyat aralığında, 118 lot numarasıyla satışa sunulmuştu. Tablonun önümüzdeki günlerde İstanbul’a gelmesi bekleniyor. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, satın alma sürecinin Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından bizzat yürütüldüğünü açıkladı. Ayrıca tablonun şu an restorasyonu yapılan bir sergi alanında İBB koleksiyonundaki diğer resimlerle beraber sergileneceğinin de haberini verdi.

Kaynak: BBC Türkçe, Christie’s