aston martin

ASTON MARTIN VANTAGE ÜSTÜNÜ AÇTI

Güncelleme Tarihi: 2 Mart 2021

Aston Martin’in spor araç serisinin kalp atışları, New Vantage Roadster’ın tanıtımı ile biraz daha hızlandı. 2018 yılında piyasaya sürülen Vantage Coupe’ye katılan bu üstü açılır model, güçlü performans, olağanüstü dinamikler ve günlük kullanılabilirlik gibi etkileyici bir karışım sunmakla ünlü bu modelin duygusal çekiciliğini artırıyor.

Aston Martin’in spor araç serisinin kalp atışları, New Vantage Roadster’ın tanıtımı ile biraz daha hızlandı. 2018 yılında piyasaya sürülen Vantage Coupe’ye katılan bu üstü açılır model, güçlü performans, olağanüstü dinamikler ve günlük kullanılabilirlik gibi etkileyici bir karışım sunmakla ünlü bu modelin duygusal çekiciliğini artırıyor.

Aston Martin Baş Mühendisi Matt Becker şunları ekliyor: “Üstü açık spor otomobiller, Coupe eşdeğerlerine kıyasla genellikle ödün verilmiş olarak görülüyor, ancak Vantage Roadster, keskin, çevik ve etkileyici yol tutuş dinamikleri sunma misyonuna kesinlikle sadık kalıyor ve bunu düz yol performansı ile birleştiriyor. Ve elbette, tavanı açıkken harika sesli bir spor otomobil sürmenin ek bir boyutu var.”

Aston Martin Başkanı ve İcra Kurulu Yöneticisi Dr Andy Palmer, Vantage Roadster hakkında şunları söyledi: “Üstü açık Aston Martin’ler müşterilerimizin her zaman favori araçları oluyor, bu yüzden Vantage Roadster’ı tanıtmak çok heyecan verici. Birçoğu için, tavan açık bir şekilde sürüş, spor araba deneyiminin gerçek tanımıdır, çünkü duyularınızı gerçekten hayata geçirir. Vantage her zaman en saf heyecanı sağladı, ancak Roadster formunda adrenalin bir sonraki seviyeye geçecek.”

Dünyanın en hızlı açılan tavanına sahip Vantage Roadster’ı

Gücünü 4.0-litre, 510PS/685Nm twin-turbo V8 ve sekiz-ileri ZF vites kutusunun birleşiminden alıyor. Son hızı 306km/h., 0-100km/h değeri 3.8 saniye…

Yeni, daha hafif Z-katlamalı tavan mekanizması ve optimize edilmiş dış ve şasi revizyonları sayesinde ağırlık Coupe ile karşılaştırıldığında sadece 60 kg’lik bir fark ortaya çıkıyor.

Kumaş tavan, 7 saniye altında çalışan ultra kompakt bir mekanizma barındırıyor – tamamen otomatik açılır tavanlar arasında en hızlısı. Siparişler şu an itibaren alınmaya başlandı. 2020’nin 3. çeyreğinden itibaren teslimatlar başlayacağı Yeni VantageRoadster’ın Türkiye satışı fiyatı 425 Bin Euro’dan başlıyor.

Yapısal gövde panellerinin ve şasi bileşenlerinin dikkatlice geliştirilmesi, Vantage Roadster’ın Coupe’de elde edilen güçlü dinamik yeteneği, spor karakterini ve ince detaylarını ödün vermeden korumasını sağlar. Adaptif Amortisörler, Dinamik Denge Kontrolü, Dinamik Tork Vektörü ve Elektronik Arka Diferansiyeli paylaşan Roadster, belirli dinamik iyileştirmelerden yararlanıyor. Bunlar arka amortisörler için özel geliştirilmiş bir ayar, Adaptif Amortisör Sistemi yazılımı ve ESP kalibrasyonunu içeriyor.

Bir spor araçtan beklediğiniz gibi, Sport, Sport+ ve Track şasi modları – Roadster için özel olarak ayarlanmış – sürücüye aracın dinamik karakterinin ve davranışlarının kontrolünü sunuyor. Coupe’den uyarlanan Sport, Sport + ve Track yürüyen aksam modları ile otomobilin genel tepki ve heyecanını kademeli olarak artırma yeteneği sunar, yani Roadster muazzam bir yetenek genişliğine sahiptir ve yolda veya yarış pistinde evde eşit derecede bu hisleri verir.

Vantage Roadster’ın tanıtımı ile Vantage modellerine yeni opsiyon seçenekleri sunuluyor. Aston Martin, 2018’de piyasaya sürülmesinden sonra Coupe’de yer alan pistten ilham alan ‘avcı’ ızgarasına alternatif olarak hem Coupe hem de Roadster’da bulunan şirketin ikonik ‘kanatlı’ ızgarasını bir seçenek olarak sunuyor. Ayrıca, yeni opsiyonel alaşım jant tasarımları ve renkleri ekleniyor. Başlangıçta sadece sınırlı sürüm Vantage AMR’de mevcut olan manuel 7 vitesli şanzımanı da Coupe’de bir seçenek olarak sunuluyor.