3M, Kimyasal İhlali Nedeniyle Milyarlarca Dolar Ceza Ödeyecek

3M, Kimyasal İhlali Nedeniyle Milyarlarca Dolar Ceza Ödeyecek

Son dönemlerin en büyük kimyasal ihlali cezalarından biri 3M’e kesildi. Özellikle bant üretimleriyle tanınan kimyasal şirketi 3M, ürünlerinde kullandıkları ve suyu kirlettiği tespit edilen sonsuz kimyasallar nedeniyle açılan dava sonucunda 10.3 milyar dolarlık anlaşmaya vardı.

Para Temizleme Çalışmaları İçin Kullanılacak

3M, Kimyasal İhlali Nedeniyle Milyarlarca Dolar Ceza Ödeyecek
Fotoğraf: Unsplash | Paul Teysen

ABD’de görülen dava sonucunda anlaşmaya varan 3M, yangın söndürme köpüğünden yapışmaz kaplamalara kadar yaygın olarak kullanılan ve sonsuz kimyasallar olarak da bilinen PFAS temizliği için ülke genelinde tüm şehirlere ve ilçelere 13 yıl boyunca para ödemek zorunda kalacak.

Anlaşma kapsamında hem su tedarikçilerine hem de temizlik çalışmalarına maddi destek verme sözü veren 3M, kirletme iddialarını kabul etmedi.

Sonsuz kimyasallar; karaciğer hasarı, gelişim sorunları, bağışıklık sisteminde zayıflama ve kanser gibi komplikasyonlara yol açmasıyla tanınıyor. Bilimsel literatürde PFAS olarak isimlendirilen bu kimyasalların yaygın adının sonsuz kimyasallar olmasının sebebi ise insan vücudunda ve çevrede sonsuza kadar kalma davranışı göstermeleri.

Sonsuz Kimyasallara Karşı Savaş

Sonsuz kimyasalların kullanımına neredeyse her sektörde rastlanabiliyor. Ancak bu kimyasalların su kaynaklarını kirlettiğinin tespit edilmesiyle ABD başta olmak üzere birçok ülkede sonsuz kimyasalların kullanımına kısıtlamalar getirildi ve şirketlere dava açıldı.

Aslında açılan ilk dava 3M şirketine değil. Daha önce de kimyasal şirketleri Chemours, DuPount ve Corteva, sonsuz kimyasalların halka açık su kaynaklarından temizlenmesi için 1.19 milyar dolarlık anlaşmaya varmıştı.

3M şirketi, sonsuz kimyasalların ürünlerinde kullanılmasına 2025 yılında son vereceğini açıkladı. 10.3 milyar dolarlık miktar oldukça yüksek bir ceza olsa da araştırmalara göre halen yetersiz. Uzmanların yaptığı araştırmalar, PFAS’ın ABD’de verdiği sağlık masrafı zararlarının toplamda 62.6 milyar doları aştığını gösteriyor.

Kaynak: New York Times