2020’ye Damgasını Vuran HBO Dizileri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Bir diziyi izlerken seçim kriterleri bellidir: Türü, konusu, yönetmeni ve oyuncu kadrosu. Çoğu kişi o dizinin yapım şirketi kimdir diye sorgulamaz bile. Fakat HBO, “Six Feet Under”, “Sopranos”, “The Wire”, “Game of Thrones”, “Boardwalk Empire” gibi altına imzasını attığı kaliteli ve artık birer klasik haline gelen yapımlarıyla bir diziyi izlemek için neredeyse tek başına bir kriter bile olabiliyor. HBO 2020’de de bizleri kendine çekmeye devam ediyor.

Raised By Wolves (IMDb: 8,5)

PlumeMag takipçileri bilir; sizlere daha önceden küçük bir Raised By Wolves ışığı yakmıştık.  HBO tarafından yayınlanan distopik bilim kurgu türündeki dizinin yönetmen koltuğunda Ridley Scott olunca dikkatleri üzerine çekmemesi imkansızdı. 10 bölümden oluşan ilk sezonun yönetmenlerinden biri de Ridley Scott’un yine kendisi gibi yönetmen olan oğlu Luke Scott. Dizinin konusuna gelecek olursak… Her distopyada olduğu gibi dünya yine yaşanmaz bir yer olmuştur. İki android ise dünyanın geleceği için gizemli bir gezegende çocukları büyütmeye çalışmaktadır. Tabii hiçbir şey güllük gülistanlık gitmez ve yaşamlarını tehdit eden tehlikeler baş gösterir. Dindarlık ve inançsızlık da dizinin tartışmaya açtığı temel dinamikler arasında.

Avenue 5 (IMDb: 6,5)

House dizisinden tanıdığımız Hugh Laurie’nin başrolünde oynadığı Avenue 5, absürt komediseverlerin radarından kaçmamalı. Dizinin yaratıcısı Veep dizisi ile büyük başarı sağlayan Armando Iannucci. Kısa süreli bir uzay gezisine çıkan bir grup zengin ve şımarık uzay turisti, gemide teknik sorunlar yaşanınca bir türlü dünyaya geri dönemez. Hatta bu süre 3 yıla kadar uzar. Her absürt komedide olduğu gibi dizinin fanatikleri de var, ilk bölümden sonra bırakanı da. Sizin notunuz ne olur bilemeyiz fakat konusunun ve kadrosunun merak uyandırdığı bir gerçek. 

I Know This Much Is True (IMDb: 8,2)

Karşımızda yine başarılı bir kitap uyarlaması… Wally Lamb’in aynı isimli kitabından uyarlanan “I Know This Much Is True” bizi Dominic ve Thomas Birdley isimli ikiz kardeşlerin dramatik hikayesine götürüyor. İkiz kardeşler rolünde ise Mark Ruffalo, izleyenlere göre kariyerinin en parlak oyunculuğunu sergiliyor. Oyuncunun bu performansı mini dizi dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü alarak Emmy ile de taçlandı.

The Undoing 

Görsel: Vulture

 

Bundan çok eski olmayan zamanlarda; bir Hollywood yıldızı için herhangi bir TV dizisi ya da filminde oynamak kariyeri için bir alt basamağa inmek anlamına gelirdi. Şimdi işler tamamen değişti. Artık dizilere transfer olmayan isim kalmadı gibi. Bunlardan biri de Nicole Kidman. Kariyerine TV dizileri ile başlamış olsa da dünya onu sinema sektörüne adım attığında tanıdı. 2017 yılında Big Little Lies dizisi yayınlandığında, Nicole Kidman’ın başrollerden biri olması dizinin en dikkat çekici yanlarından biri oldu. Şimdi iki isim; Big Little Lies’ın yaratıcısı David E. Kelley ve Nicole Kidman HBO çatısında tekrar bir araya geliyor. The Undoing 25 Ekim’de izleyici ile buluşacak. Psikolojik korku türündeki dizinin konusu ise şöyle: Ünlü ve başarılı bir terapist olan Grace Fraser’ın (Nicole Kidman), sadık bir kocası (Hugh Grant), New York’ta özel okula giden bir oğlu vardır (Noah Jupe). Dışarıdan bakıldığında her şey mükemmel görünmektedir. Yaşanan vahşi bir ölüm sonrasında Grace’in yaşamı altüst olur. Uyarlamaları sevenler için, dizinin Hanff Korelitz tarafından yazılan “You Should Have Known” isimli kitabın uyarlaması olduğunu belirtmekte fayda var.

Industry

Industry' Teaser: Young People Enter The Cutthroat World Of Finance In HBO's  Newest Series
Görsel: The Playlist

 

Industry, HBO’nun eylül ayında fırından taze çıkan dizileri arasında yer alıyor. Rakamlar, ekranlar, bitmeyen bir stres… Finans dünyası kimileri için neler olup bittiğini anlamanın imkansız olduğu paralel bir evren, kimileri içinse bir yaşam biçimi. HBO’nun yeni dizisi Industry, izleyiciyi genç bir karakterin gözünden uluslararası finans dünyasına davet ediyor. Londra’daki en büyük yatırım bankalarından biri sınırlı sayıda genç mezunu kalıcı olarak işe alma kararı veriyor. Tabii bu noktada genç çalışanlar arasındaki rekabet; arkadaşlık, sevgililik ve düşmanlık sınırlarını da bulanıklaştırıyor.