klaus netflix film

Küçücük Bir Sevgi Kıvılcımı Yeter mi Dünyayı Değiştirmeye?

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Haftasonu ya da okuldan sonra aile boyu sıkılmadan izleyebileceğiniz bir çizgi film arıyorsanız işte size benden bir tavsiye: “Klaus”

Temiz çamaşırlarının üzerine çamur fırlatacak kadar birbirlerini sevmeyen insanlar… Gülümseme, sevgi, eğitim ve posta yollamanın dahi yasak olduğu bir dünya… Ergenliğin doruklarında, keyifli hayatını bırakmak istemeyen, deneyimsiz, amaçsız, bencil bir postacı; insanlar kadar acımasız bir kışın çetin koşullarında ne yapabilir ki? Küçücük bir sevgi kıvılcımının koca koca kaba kaba insanları nasıl değiştirebildiğini bu çizgi filmde görebilirsiniz. “Klaus” bizdeki adıyla Noel Babanın hikayesini anlatıyor gibi görünse de çok daha fazla ve derin bir hikayeye sahip. Çocukluğun, sevginin yasaklandığı bir dünyada görünen absürt kötücül yaşam aslında hayatlarımızdan çok da farklı değil. Sokağa çıkamayan, sıkılmış yalnız çocuklar ve onların gülüşmelerinden, cıvıltısından mahrum bir dünya… Bizler de bu kıvılcımı bulmalı ve artık değişmeliyiz. 

Konusu, canlandırma detaylarının sevimliliği; özellikle kocaman ve küçücük olan arasındaki farkın yarattığı komik unsurları zekice kullanması; filme çok daha küçük yaşlara hitap edebilme şansını verse de, çizimlerin keskinliği ve karakterlerin sert ifadeleri filmin hedef kitlesini büyütmüş. Netflix’in verdiği 7 yaş ve üstü yerinde bir sınıflandırma olmuş. Küçüğüm Teoman’la birlikte bu filmi izlemeyi çok istiyorum. Ama birkaç sene daha beklememiz gerekecek. 

Çocuklarınızın yaşı uygunsa hafta sonu aile boyu Netflix’te izleyebileceğiniz sıcacık, sevimli ve sürükleyici bir film…

Arzu Demirel