upcycling sergisi

Giysi ile moda arasındaki eşikte “İleri Dönüşüm / UPCYCLING” Sergisi

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

BİLGİ Moda Tasarımı Bölümü öğrencilerinin çalışmalarıyla gerçekleşen “İleri Dönüşüm/Upcycling” sergisi görücüye çıktı. Hedefi giysi ile moda arasındaki eşiği tekrar tartışmak olan sergi, 17 Şubat’a kadar santral istanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde mode ve sanat severlerin ziyaretlerine açık olacak.

Moda ve kıyafet arasındaki ilişkiyi tekrar tartışmayı hedefleyen, İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü öğrencilerinin tasarımlarıyla meydana gelen “İleri Dönüşüm/Upcycling” sergisi, 17 Şubat’ta ziyarete açılıyor. BİLGİ Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İrem Arıkan Ekşi ile Araştırma Görevlisi Ülker Tatlıdil’in yürütücülüğünü yaptığı sergide 1’inci sınıf Tasarım Stüyosu dersini alan öğrencilerin işleri yer alıyor. Sergi, başta giysi ve tekstil atıkları olmak üzere tüm maddi materyal atık yığınları arasında güncel konular bağlamında yeni bağlantılar ve öyküler kurmayı amaçlıyor.

İleri Dönüşüm/Upcycling

Serginin ana teması ve modanın yeni tutkusu olan ileri dönüşüm; Jean Paul Gaultier’in 80/81 Sonbahar-Kış Çöp Torbası Elbisesi ile dışa vurduğu, modanın çevremizdeki her malzeme ile yaşanabileceği iddiasından çok  daha fazlasını hayal eden bir akım. Bugünkü anlamıyla ise ileri dönüşüm, bireysel özlemlerin gelip geçiciliğini ifade ediyor. Sanal evrenimizdeki albenili kaynakların maddi evrenimizdeki kaynaklarla bağını ustaca ören modanın güncellenme ve yüzleşme pratiği olarak öne çıkıyor.

“İleri Dönüşüm/Upcycling” sergisi, 17 Şubat’a kadar İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde sanat ve moda severlerin ziyaretine açık olacak.

“İleri Dönüşüm/Upcycling” sergisi

Tasarımlarıyla sergiye katılan öğrenciler; Ahmet Sezer Tayfur, Alireza Behnejad, Berfin Sevinç, Berfu Ercan, Buse Barlas, Cansel Özsoy, Cemre Çam, Demet Yavuzyiğit, Dilan Akgüloğlu, Ece Kaya, Eda Uzmanyılmaz, Elif Pamukcu, Ezgi İlayda Yaslan, Fatma Erken

Görkem Cihaner, Hala Amir Akram Al-Najjar, Hande Yüksel, İrem Cerit, Jeyla Mammadova, Jude Kahhaleh, Melis İşler, Melis Vatansever, Merve Ayata, Mevsim Doğan, Miray Öztura, Mohammad Faisal Mustafa Aloran, Naz Sevim, Nida Nur Karadaş, Nisa Çiçek, Nur Melis Sezgin, Nurana Mansurova, Orhan Bayraktaroğlu, Pelin Su Karasu, Safiye Kaptanoğlu, Sema Karslıoğlu, Senem Kaplan, Seray Tuğrul, Sığla Kaynak, Sümeyye Karabulut, Şenil Konuralp, Taha Erdem Etyemez.

“İleri Dönüşüm/Upcycling” sergisi