genc titanlar t

Genç Titanlar “T” – Arzu Demirel yazdı…

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Diyaloglardan kurguya, karakterlerden çizgilere güldürü cambazlığını filmin her detayında görebileceğiniz bu çizgi dizide; “T” harfi yaşadıkları adanın ve Titanların büyük bir simgesidir. Küçücük bir adanın tepesinde kocaman bir özgürlük heykeli gibi durabilecek kadar büyük! 

Titanlar bir zamanlar genç ve ergenlerdi. Robin, Canavar Çocuk, Robot Saybot, Yıldız Ateşi ve Kuzgun bir arada yaşayan çok sıkı dostlardır. Koşullar ve durumlar ne olursa olsun asla bir araya gelemeyecek gibi görünseler dahi, daima kazanan bu dostluk olmaktadır. Bu çizgi dizinin en can alıcı özelliği de bu: Tüm bu absürt dünyanın içinde çocuklar için pozitif mesajların verilebilmesi. Dünyadaki tüm seslerin silinip, yumruk sesi yerine osuruk sesi eklendiği öyküde dahi çocuklara doğayı olduğu gibi kabul etme ve onu bozmamak gerekliliği üzerine mesajlar verilebilmektedir.

Aslında her öykünün harika mesajları var; kaslara öpücükler verdikleri bölümde sporun önemi, Robin’in yıldız ateşini etkilemek için kediye dönüştüğü bölümde koşullar ne olursa olsun insanın kendisi gibi olması gerekliği, bir başka bölümde her kişinin içinde tembel, uykucu, coşkulu, sadık, öfkeli özelliklerin olabileceği ve bir kişinin iyisi kötüsüyle tüm bu özelliklerle var olabilmesinin güzelliği anlatılmaktadır. Çocuklara söylemesi, anlatması oldukça güç olan güzel mesajlar yeri geldiğinde bacakların dünyaya hakim olduğu bir öyküde verilebilmektedir. Dövüş, ani ses, şiddet sahneleriyle okul öncesi çocuğa uygun gibi görünmese de bu sıcacık dostluk ve pozitif mesajlarla dolu çizgi dizi 5 yaşındaki oğlumla benim vazgeçilmezimiz oldu. Anne oğul birlikte izleyip kahkahalarla güldüğümüz bu harika diziyi Netflix’den de takip edebilirsiniz.

Arzu Demirel