2020’nin En Trend Yaz Renkleri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Renk seçimleri her sezonda trend belirleyici oluyor. Kış mevsiminde daha soğuk renkler tercih edilirken, yaz mevsimiyle beraber daha canlı renkler karşımıza çıkıyor. Pantone renk katalogu, her sezonda dikkat çeken renkleri belirleyerek trendlere ışık tutuyor. İşte, podyumlardan Pantone 2020 kataloglarına yansıyan bu yılın en trend yaz renkleri.

Alev Kırmızısı

Altazurra

 

Kırmızı, yaz mevsiminin canlılığını çağrıştırıyor. Podyumlarda oldukça sık karşımıza çıkan bu renk 2020 yazında da en çok kullanılan renklerden biri. Aynı zamanda kırmızının diğer tonlarını da gördüğümüz bu sezonda en parlak tonların tercih edilmesi dikkat çekiyor.

Safran Sarısı

Proenza Schouler

 

Canlılık ve mutlulukla bağdaştırılan sarı rengi bu sezonda en çok safran sarısı tonuyla karşımıza çıkıyor. Oldukça parlak ve iddialı olan bu renk palette turuncu ve sarı arasında bulunuyor. Güneşi çağrıştırdığı için yaz ayları için mükemmel bir seçim.

Klasik Mavi

 Alberta Feretti

 

Pantone tarafından 2020’nin rengi seçilen klasik mavi de trend renkler arasında yerini alıyor. Parlak tonları sıklıkla gördüğümüz bu sezon için mavinin de canlı bir tonu tercih ediliyor. Kullanımına alışık olduğumuz bu renk doğal görünümüyle bu yılın sonuna kadar trend olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Mercan Pembesi

mercan-pembesi
Christopher Kane

 

Mercan pembesi klasik renklerin dışında kalarak bir farklılık sunuyor. Pembe dendiğinde aklımıza belki de en son gelecek olan bu renk yaz sezonuna canlılığıyla hareket getiriyor. Riskli bir renk gibi gözükebilir ancak doğru renkte aksesuarlarla birleştirildiği zaman çarpıcı bir şıklık getireceği kesin.

Portakal Kabuğu

portakal-kabugu
Akris

 

Canlı tonlar denince turuncu akla ilk gelen renklerden biri. Sezonda parlak renklerin yer almasıyla beraber turuncu da en göz alıcı haliyle podyumlarda yerini alıyor. Sarı ve kırmızı arasında en popüler geçiş renklerinden biri ve bu yazın en çok tercih edilenleri arasında.

Tarçın Çubuğu

Chalayan

 

Canlı renklerle dolu bu sezonda kahverengiyi farklı bir tonda görüyoruz. Bu yaz karşımıza çıkan koyu renklerden biri, tarçın çubuğu. Sıcak bir görüntü sağlamasının yanında bu renk parçalar çabasız bir şıklık getiriyor.

Gün Işığı

Gün Işığı
Jacquemus

 

Sarıyı bu yaz gördüğümüz bir diğer ton ise gün ışığı. Canlı renkleri kullanmak isteyen ancak iddialı parlaklıkları tercih etmeyenler için bir alternatif sunuyor. Sarının bu yumuşak hali bu sezonda birçok tasarımcının kullandığı bir renk.

Chive

chive
Givenchy

 

Yeşil bu sezonda koyu ancak çarpıcı tonuyla tasarımlarda yerini alıyor. Pantone katalogunda “canlandıran ve sağlıklı bir uyum yakalayan” olarak tanımlanmış. Diğer renklerle uyumu son derece kolay, doğanın iyileştirici gücünden ilham alıyor.