kate winslet filmleri

Onu Çocukluğumuzdan Beri Tanıyoruz: Kate Winslet Filmleri

O, çocukluğumuzdan beri tanıdığımız biri, işte en çok sevilen Kate Winslet Filmleri!

1975 doğumlu ünlü oyuncu Kate Winslet; Reading, İngiltere’de dünyaya geldi. 11 yaşında drama dersleri alarak kariyerini şekillendirmeye başlayan oyuncu; genç yaşlarda reklam, sinema ve dizi projelerinde rol aldı. 1995 yapımı Sense and Sensibility filmiyle ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday gösterilerek izleyici ve eleştirmenlerin ilgisini çekmeyi başaran Kate Winslet, 1997 yapımı Titanik filminde canlandırdığı Rose karakteriyle de uluslararası bir üne kavuştu. İşte Titanik’ten Düşler Ülkesi’ne yüzlerce farklı karaktere hayat veren başarılı performansıyla mutlaka izlenmesi gereken Kate Winslet filmleri!

Mutlaka İzlenmesi Gereken Kate Winslet Filmleri

kate winslet filmleri

Kariyeri boyunca Oscar, BAFTA, SAG, Emmy gibi sayısız ödülde 179 adaylık ve bu adaylıklardan kazandığı 108 ödülle akıllardan asla silinmeyecek performanslara imza atan Kate Winslet’in en sevilen filmlerini listeledik. Gelin, sanatçının hayat verdiği ikonik karakterlere ve izleyicilerden tam not alan, mutlaka izlenmesi gereken Kate Winslet filmlerine yakından bakalım!

Steve Jobs (2015) ⏐IMDB: 7,2

Tür: Biyografi, Drama

Yönetmen: Danny Boyle

Platform: Apple TV

Başrolüne Michael Fassbinder’in hayat verdiği, Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın hayatını anlatan 2015 yapımı biyografik drama filminde, Kate Winslet Joanna Hoffman’ı canlandırdı. Joanna Hoffman (Mac ve NeXT ekibinin bir üyesi) ile film çekimlerden önce sık sık bir araya gelen Kate Winslet, Steve Jobs’ın hayatında bu denli büyük yer etmiş bir karaktere başarıyla hayat verdiği için BAFTA ve Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. Sanatçı bu filmdeki performansıyla 88. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne de aday gösterildi.

Revolutionary Road (Hayallerin Peşinde- 2008) ⏐IMDB: 7,3

Tür: Drama, Romantik

Yönetmen: Sam Mendes

Platform: Apple TV

Oscar ödüllü yönetmen Sam Mendes’in 2008 yılında vizyona giren filmi Hayallerin Peşinde, April ve Frank Wheeler çiftinin evliliklerindeki sıradanlıktan kurtulmak için farklı olma çabalarını konu alıyor. Filmin başrollerini paylaşan Kate Winslet ve Leonardo DiCaprio, Titanik’ten sonra ilk defa beyaz perdede yeniden bir araya geliyor. 

The Life of David Gale (Ölümle Yaşam Arasında – 2003) ⏐IMDB: 7,5

Tür: Suç, Drama, Gizem, Korku

Yönetmen: Alan Parker 

Platform: YouTube, Dailymotion

Alan Parker’ın yönetmenliğini yaptığı son filmi Ölümle Yaşam Arasında, idam cezası karşıtı olan bir aktivistin başka bir aktivisti öldürmesi sonucu idam cezasına mahkum edilmesini konu ediniyor. Kevin Spacey, Kate Winslet ve Laura Linney’in başrollerini paylaştığı 2003 yapımı suç/drama filminin yapımcılığını ise ünlü Amerikalı oyuncu Nicolas Cage üstlendi.

The Reader (Okuyucu- 2008) ⏐IMDB: 7,6

Tür: Drama, Romantik

Yönetmen: Stephen Daldry

Başrollerini Kate Winslet ve Ralph Fiennes için paylaştığı 2008 yapımı efsane drama filmi The Reader; ünlü aktrise Hanna Schmitz rolündeki unutulmaz performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü, Altın Küre Ödülü, SAG ve BAFTA gibi sayısız festivalde ödül kazandırdı. 

Finding Neverland (Düşler Ülkesi- 2004) ⏐IMDB: 7,7

Tür: Biyografi, Drama, Aile 

Yönetmen: Marc Forster

Platform: Apple TV

Marc Forster’ın yönetmenliğini yaptığı 2004 yapımı drama filminin başrollerini Kate Winslet, Dustin Hoffmann ve Johnny Depp paylaşıyor. Peter Pan’ın yaratıcısı James Barry’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanan biyografik drama, dünyaca ünlü eserin yazılma sürecini beyaz perdeye taşıyor. 

Sense and Sensibility (Aşk ve Yaşam- 1995) ⏐IMDB: 7,7

Tür: Drama, Romantik

Yönetmen: Ang Lee

Platform: Netflix

Babalarının ölümü ardından maddi olarak sıkıntılar yaşayan üç genç kız ve annelerinin mücadelesini konu alan Jane Austen romanından uyarlanan sinema filmi, Akademi Ödülleri’nde En İyi Uyarlama Senaryo ödülünün sahibi oldu. Emma Thompson, Kate Winslet ve Emily François’in üç kız kardeşe hayat verdiği unutulmaz yapım, Kate Winslet’e kariyerinin ilk Oscar adaylığını getirdi. 

Titanic (Titanik- 1997) ⏐IMDB: 7,9

Tür: Drama, Romantik

Yönetmen: James Cameron

Kate Winslet filmleri listesinde efsanevi Titanik’ten bahsetmemek olmaz! Titanik adlı geminin gerçek batış hikayesinden uyarlanan film, seyahatte tanışan ve farklı sosyoekonomik geçmişlerden gelen Jack ve Rose’un hikayesini konu alıyor. Yönetmenliğini James Cameron’ın yaptığı, Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’in başrollerini paylaştığı başyapıt, Akademi Ödülleri’ne 14 dalda aday gösterildi ve 11 dalda ödül sahibi oldu. Film, aynı yönetmenin 2009 yılında çıkardığı Avatar filmine kadar en çok gişe hasılatı yapan film olarak kalmayı başardı. 

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind- 2004) ⏐IMDB: 8,3

Tür: Drama, Romance, Bilim kurgu

Yönetmen: Michel Gondry

Platform: Netflix 

Kate Winslet filmleri önerilerimizin sonuna geldik. Listemizin son filmi Michel Gondry’nin yönetmenliğini yaptığı 2004 yapımı Sil Baştan. Jim Carrey ve Kate Winslet’in başrollere hayat verdiği romantik bilim kurgu filmi, birbirlerini unutmaya çalışan iki eski sevgilinin hayata tutunma çabalarını ele alıyor. Kate Winslet’e Akademi Ödülleri, Altın Küre Ödülleri, SAG ve BAFTA’da En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandıran Clementine performansı; Premiere Dergisi’nin “Tüm Zamanların En İyi 100 Performansı” listesine 81. sıradan girmesini de sağladı.

Kapak fotoğrafı: flickr