Yılbaşında Nereye Gidilir? Yılbaşı Tatili Önerileri 2023

Yılbaşında Nereye Gidilir? Yılbaşı Tatili Önerileri 2023

Yılın en sevdiğimiz dönemlerinden biri olan yılbaşı adım adım yaklaşıyor. Her kültürde kutlamalar, gelenekler değişiyor olsa da ortak olan his aynı: Yeni umutlar, keşifler, heyecanlar…

Yılbaşında gidilecek yerler ise yurt dışı ve yurt içi olarak iki başlık altında değerlendirilebilir. Biz de sizler için hem yurt içi hem de yurt dışı alternatiflerini içeren yılbaşı için gidilebilecek yerler listesi hazırladık.

Türkiye’de Yılbaşı Tatili Önerileri

Yılbaşı tatili Türkiye içerisinde pek çok farklı yerde değerlendirilebilir. Kışın tadını çıkarabileceğiniz rotalardan denize yakın olabileceğiniz güney şehirlerine kadar pek çok seçenekten birini yılbaşı tatiliniz için tercih edebilirsiniz. İşte yılbaşı tatili için yurt içinde tercih edebileceğiniz rotalar…

Doğayla İç İçe Bir Yılbaşı Tatili

Yılbaşında Nereye Gidilir? Yılbaşı Tatili Önerileri 2023
Fotoğraf: Unsplash / inlovew photography

Beton yapılardan uzak, eşsiz doğal güzelliklere sahip bir yerde 2023 yılbaşı gecesini geçirmek ister misiniz? O halde rotanızı Karadeniz yaylaları, Yedigöller ve Abant gibi tadı her mevsim bir başka olan bölgelere çevirebilirsiniz. Ahşap bir yapıda konaklama, panoramik bir manzara, donmuş bir göl, ağaçların altında yürürken başınızdan aşağıya düşen kar taneleri… Tam bir film seti! 

2023 Yılbaşı İçin Kayak Tatili Önerileri

Yılbaşında Nereye Gidilir? Yılbaşı Tatili Önerileri 2023
Fotoğraf: Unsplash / Kaan Koseman

Bembeyaz karlar altında 2023 yılına merhaba! Filmlerdeki gibi gerçek bir yılbaşı sahnesi arayanlar, 2023 Yılbaşı gecesini kayak tatili ile de taçlandırabilirler. Yılbaşının en gözde noktalarından olan Uludağ’ın yanı sıra, Kartepe, Kartalkaya, Palandöken, Sarıkamış gibi kış turizmi merkezleri de 2023 yılbaşı tatili için aklınızın bir köşesinde olsun. Gün boyu kayak ve snowboard gibi sporlara zaman ayırabilir, gece meydanda yakılan ateşin eşliğinde yeni yıl kutlamalarına katılabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ünlü isimlerin yer aldığı özel kutlamaları da planınıza ekleyebilirsiniz. 

Eğer daha farklı bir deneyim arıyorsanız, Antalya’da ılık bir günün tadını çıkardıktan sonra Saklıkent’te karlar altında yeni bir yıla adım atabilirsiniz. Üstelik Saklıkent’te fiyatlar diğer kayak merkezlerine göre daha uygun. 

Yılbaşı Tatilinde Kültür Turizmi Seçenekleri

Yılbaşında Nereye Gidilir? Yılbaşı Tatili Önerileri 2023
Fotoğraf: Unsplash / Mar Cerdeira

Bu sene yılbaşı gecesini başka bir şehirde geçirmek ve güzel yemekler eşliğinde kültürel bir gezi gerçekleştirmek isteyenlerden misiniz? O halde Kapadokya veya Mardin’de yeni yıl geçirmek için kolları sıvayın! Gün içerisinde Avanos, Göreme, Ürgüp ve Ihlara Vadisi’ni gezerek yeraltı şehirlerini keşfedebilir, yerel şaraplardan deneyerek ısınabilir, Kapadokya’nın ünlü hamamlarında vakit geçirebilirsiniz. En güzeli ise 2023 yılının ilk saatlerini gökyüzünde bir balonda karşılayarak yeni yıla farklı bir deneyim ile girebilirsiniz! Yılbaşı için tercihini Mardin’den yana kullananlar ise taş evlerle çevrili labirent sokaklarda kaybolabilir, yeni yıla farklı tatlar ve leziz bir Süryani şarabı eşliğinde girebilir.

Denizden Uzak Yapamayanlara: Ege Bölgesi

Yılbaşında Nereye Gidilir? Yılbaşı Tatili Önerileri 2023
Fotoğraf: Unsplash / Oktay Yıldız

“Denizden uzak olamıyorum, soğuk havayla da aram iyi değil!” diyenler için ılıman iklimi ve huzurlu atmosferi ile Ege Bölgesi, 2023 yılbaşı tatilinde de sizlere kucak açıyor! Kuzey Ege’de Assos, Ayvalık, Adatepe ve Cunda gibi taş evlerle çevrili bölgelerde, birbirinden güzel Ege mezeleri ve ezgileri eşliğinde yılbaşı kutlayabileceğiniz gibi, daha dinamik bir kutlama için Bodrum veya Alaçatı’nın sokak partilerine de katılabilirsiniz. 

İstanbul’a Yakın Yılbaşı Tatili Rotaları

İstanbul’un keşmekeşinden kaçmak isteyip çok da uzağa gidemiyor musunuz? O halde sizin için; Ağva, Polonezköy, Gölcük veya Sapanca, İstanbul’a yakın 2023 yılbaşı tatili seçeneği olabilir. Huzur ve sakinlik arayanlar için de yılbaşı planı listesine eklenebilecek bu yerlerde, gün içinde kuş sesleri eşliğinde ormanlık alanlarda yürüyüşü yapabilir, doğanın kucağında kiralayabileceğiniz evde veya seçeceğiniz otelde şömine başında yeni yıla adım atabilirsiniz. 

Yurt Dışında Yılbaşı Tatili Önerileri

Yılbaşında Nereye Gidilir? Yılbaşı Tatili Önerileri 2023
Fotoğraf: Flickr / South Africa Tourism
  • Yılbaşını yurt dışında kutlamak, hem de günlerce kutlamak istiyorsanız rotanızı Güney Afrika’ya çevirmelisiniz. Cape Town’da yeni yıl kutlamaları 1 gün değil 3 gün boyunca sürüyor. 2023’ün ilk günlerini güzel yemeklerle, eğlenceli konserlerle ve çeşitli gösterilerle geçirmek istiyorsanız Cape Town aradığınız lokasyon olabilir. 
  • Üç gün boyunca yılbaşını Avrupa’da kutlamak size daha cazip geliyorsa rotanızı İskoçya’ya çevirebilirsiniz. Edinburgh’ta Hogmanay Festivali ile üç gün boyunca 2023’ün başlangıcını kutlayabilirsiniz.
  • 2023’e giren ilk ülkelerden birinde kutlama yapmak için de Avustralya tercih edilebilir. Sydney’de yılbaşı kutlamaları görkemli şölenler eşliğinde gerçekleşiyor ve yeni yıl heyecanını tamamen yaşamanıza imkan tanıyor. 
  • Yeni yılı romantik ve eğlenceli bir atmosferde karşılamanın yolu ise Paris’ten geçiyor. Şanzelize Caddesi’nde yürümek, partilerin parçası olmak yılbaşı planlarınızın bir kısmını oluşturabilir. Zafer Takı etrafındaki gösteriler ve Eyfel de romantik anlarınıza 2023’e girerken eşlik edebilir.
  • Asya’da yılbaşının görkemli şekilde kutlandığı adreslerden biri ise Tayland oluyor. Konserler, ışık gösterileri ve partiler eşliğinde Bangkok’ta yeni yılı karşılayabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Jakob Owens