Rüya Gemiler Son Yolculuklarını Türkiye’ye yapıyor.

Geçen sene bu zamanlarda sorsanız herkesin bir gün mutlaka binmek istediği bir gemi vardı.

Lüks ve konforlu seyahat hem gezmek hem dinlenmek ve eğlenmek için tercih edilen, birkaç yıl öncesinden rezervasyon yapılan dünyanın çeşitli güzel rotalarında rüya yolculuklar. Batı ülkelerinde adeta belli bir refah düzeyine eriştikten sonra hayatın olmazsa olmazı … 

Gezginler artık geminin rotası ve teknik özellikleri kadar, geminin eğlence programı, moderatörleri, yolda verilecek kültürel seminerlerin kalitesi ile ilgilenir olmuşlardı. Hiç beklemediğimiz anda dünyayı esir alan pandemi gemi seyahatlerinin de öngöremediğimiz bir zamana ertelenmesine neden oldu.  Uzun süren ve ne zaman sonlanacağı henüz bilinmeyen bu süreçte gemi seyahatleri en korkulan senaryolardan biri haline geldi.

Bütün bunların sonucu olarak Kurvaziyer sektörü de kendi içinde şartları gözden geçirmeye başladı.

İlk etapta farklı şirketlerin 6 önemli gemisi sökülmek üzere Türkiye’de Aliağa’ya doğru yola çıktı. 

Yani denizcilik tabiri ile hurdaya çıktı. Dünyanın en önemli markalarından Amerikan Carnival şirketinin iki gemisi Carnival Fantasy ve Carnival Inspiration, Costa markasının Costa Victoria, Horizon, Saint Naizaire şirketinin Monarch of the Seas ve Sovereign of the Seas adlı gemileri yolun sonuna gelenler.

Pandemi öncesi Horizon’un 65 milyon Dolar, le Monarch’ın ise 125 milyon Dolar üzerinden satılmak üzere olduklarını düşünürsek, sektörün nelerden vazgeçtiğini anlayabiliriz. 

Kruvaziyer sektörünün yarısını eline bulunduran Carnival şirketi önümüzdeki dönemde 13 gemisini daha seferden çekmeye hazırlanıyor. 

Pandemi bitiminde yine en çok tercih edilen seyahat türü şüphesiz gemi yolculuğu olacak. Fakat izolasyonun sağlanmasının kolay olduğu büyük gemilerin maliyetini ödeyebilecek yolcu çıkar mı?  Küçük gemilerin kısıtlı alanlarında yolcular kendini ne kadar güvenli hisseder? Bu soruların cevabını henüz kimse bilmiyor. Ama eminim yaratıcı beyinler hepimizi memnun edecek çözümleri bulacaktır.

Şimdilik gezginler olarak görevimiz sağlığımızı koruyarak tekrar seyahat edebileceğimiz günlere ulaşabilmek.