Plastiksiz Temmuz Ayına Merhaba!

Plastiksiz Temmuz evinizde, okulunuzda, iş yerinizde ve hatta her gün alışveriş yaptığınız yerlerde tek kullanımlık plastik atıkları azaltmanıza yardımcı olacak kaynak ve fikirler sunuyor.

2011 yılında Avustralya’da Plastic Free Foundation tarafından başlatılan bir farkındalık kampanyası olan Plastic Free July, yani Plastiksiz Temmuz küçük bir değişiklik yaparak büyük bir fark yaratmanın mümkün olacağını gösteriyor. Şu ana kadar 177 ülkeden 250 milyondan fazla katılımcıya ilham kaynağı olan kampanya, temmuz ayı boyunca tek kullanımlık plastikleri reddetmeyi ve yerine alışkanlık haline getireceğiniz harika alternatifler üretmeyi öneriyor.

Plastik atıklardan arındırılmış bir dünya vizyonuyla kurulan Plastic Free Foundation, kampanyayla son üç yıldır birçok çevrecilik ödülüne layık görülüyor. Kampanyaya katılanlar evsel atıklarını kişi başına %5 oranında azaltmış, her yıl toplam 825 milyon kg plastik atık tasarrufuna katkı sağlamış ve her on kişiden 9’u plastiksiz yaşamı kalıcı hale getirecek alışkanlıklar edinmiş bulunuyor.

Gittikçe büyüyen plastik atık sorununa dikkat çekerek tüketim alışkanlıklarının gözden geçirilmesini öneren kampanya, sadece davranış değişikliğinin yeterli olmayacağını öngörüyor. Çözümleri paylaşabilmek ve daha geniş çaplı bir harekete dönüşebilmek için herkesi projeye destek olmaya çağırıyor. Kampanyaya katılmak ve hareketin bir parçası olmak için Plastic Free July’ın internet sitesini ziyaret edebilir, Instagram sayfalarını takip edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.plasticfreejuly.org/