Netflix'ten İzleyebileceğiniz En İyi Gerçek Suç Belgeselleri | 2023

Netflix’ten İzleyebileceğiniz En İyi Gerçek Suç Belgeselleri | 2023

Hepimiz ipuçlarının peşinden gitmeyi ve bulmaca çözmeyi seviyoruz değil mi? Bu nedenle gerçek suç belgeselleri de oldukça ilgimizi çekiyor. Bu tarz yapımların izlenebileceği adres ise günümüzde tabii ki Netflix! Her ay yayınladığı yeni programlarla milyonları ekran başına kitleyen platform, gerçek suç belgeselleri konusunda da son derece iddialı. O halde gelin, en iyi Netflix suç belgeselleri listesine birlikte göz atalım…

Netflix Gerçek Suç Belgeseli Önerileri

Netflix'ten İzleyebileceğiniz En İyi Gerçek Suç Belgeselleri | 2023
Fotoğraf: Pexels | cottonbro studio

Farklı konuları ele alan Netflix suç belgeselleri, mini seriler veya filmler olarak karşımıza çıkıyor. Adından çok söz ettiren dizilerin yanı sıra kıyıda köşede kalmış yapımlar, Netflix’in geniş arşivinde izleyiciyi heyecanlı bir maceraya sürüklemeyi başarıyor. 

Wild Wild Country (2018) | IMDB: 8.1 

Bhagwan Shree Rajneesh veya herkesin bildiği adıyla Osho, Hindistan’da başlattığı hareketini Amerika’ya taşır. Oregon’da kendine bir yerleşim yeri kurar ve dünyanın dört bir yanında taraftar toplar. Gittikçe büyüyen bu topluluk, zamanla hükümeti rahatsız etmeye başlar. Burada gerçekten bir sevgi birlikteliği mi var yoksa bu yapı bir suç yuvası mı? Altı bölümden oluşan belgesel serisi, gerçek görüntülere ve röportajlara yer veriyor. 

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (2022) | IMDB: 7.9

Gerçek suç belgeselleri arasında son yıllarda en çok izlenen yapımlardan biri olan Dahmer, bir kişi tarafından 10 yıllık süreçte işlenen cinayetleri konu alıyor. Amerika suç tarihinin en vahşi katillerinden biri olarak anılan Dahmer’in çocukluğu, psikolojisi, ilk cinayeti ve yıllar içerisinde sistematik bir suç makinesine dönüşünü anlatan yapım, 10 bölüm boyunca seyircide rahatsız edici bir his yaratmayı başarıyor. 

Unbelievable (2019) | IMDB: 8.4

Genç bir kız, tecavüze uğradığı gerekçesiyle karakola başvurur. Fakat ifadesinde yer alan çelişkiler yalan söylediği izlenimi yaratır ve konunun üzerine gidilmez. Yıllar sonra farklı bir eyalette yaşanan bir olay, idealist bir dedektifi iz sürmeye iter ve genç kız kendini yeniden tecavüz davasının içerisinde bulur. 

The Tinder Swindler (2022) | IMDB: 7.1

Gerçek suç filmleri serimizde sırada oldukça masum görünen bir uygulamanın nasıl insanların hayatlarını mahvettiğini göreceğiz. Biraz eğlenmek veya hayatlarının aşkını bulmak için dünyaca ünlü arkadaşlık uygulaması Tinder’a giren kadınlar, hayatlarının en iyi ve en kötü sevgililik dönemini aynı anda yaşar. Zengin bir iş insanı olduğunu düşündükleri Simon Leviev, aslında tahmin edemeyecekleri kadar büyük bir oyun içindedir. 

I am a Killer (2018-2022) | IMDB: 7.4

Suç hikayelerini genellikle mağdurlar veya dedektifler açısından izleriz. Fakat bu defa mikrofon suçlularda. Cinayet işlemiş ve ölüme mahkum edilmiş suçlular, hikayelerini kendi açılarından anlatıyor. Dört sezon süren yapım, bir suçlunun bakış açısını ve psikolojisini anlama açısından önem teşkil ediyor. 

Evil Genius (2018) | IMDB: 7.5

Boynuna bağlı bir bomba ile banka soyan 50 yaşında bir pizzacının ölümünden sonra olayları araştıran polisler, aslında gerçeklerin görünenden çok farklı olduğunu fark eder. Apaçık görünen bir gerçek aslında ardında başka sırlar taşımaktadır. Yaşanan olay aslında büyük bir oyunun parçasıdır. 

Worst Roommate Ever (2022) | IMDB: 7.1

Yalnız yaşamak biraz zorlayıcı olabilir. Peki, biriyle yaşamak? Netflix suç belgeseli, birbirinden kötü ev arkadaşı seçen kişilerin hayatını anlatıyor. Sessiz, sakin ve iyi niyetli görünen yeni ev arkadaşları, zamanla ev sahiplerini tehlikeli durumlar içerisinde bırakıyor. 

House of Secrets: The Burari Deaths (2021) | IMDB: 7.4

Gerçek suç belgeselleri serimizde sıradaki durağımız Hindistan. 11 kişilik Burari ailesi, asılmış halde ölü bulunur. Üç kuşağı yok eden bu gizemli olay, insanları şaşkına çevirir. Bu bir toplu intihar mı yoksa cinayet mi? Oldukça ilginç bir hikayeye sahip olan bu yapım, farklı bir kültüre de daha detaylı bakmamızı sağlıyor. 

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (2020) | IMDB: 7.1

Kendi özel adasına sahip olan Amerika’nın en zengin insanlarından Jeffrey Epstein, ünlü isimlerden siyasete ve hatta İngiliz Kraliyet Ailesi’ne uzanan bir çevreye sahiptir. Fakat bu gösterişli hayatın arkasında büyük bir suç gizlidir. Günümüzde hala Epstein’in işlediği suçlar ve çevresindeki insanların bu olaylara dahlinin konuşulduğu düşünüldüğünde, bu mini seri son yıllarda karşımıza çıkan birçok konuya ışık tutuyor. 

Texas Killing Fields (2011) | IMDB: 5.7

Yemyeşil, güzel ve huzur dolu bir arazi aslında bir ölüm tarlası olabilir mi? Teksas’ta bulunan bir ceset ve ardından gelen araştırmalar, polisin aynı yerde birden çok cesede ulaşmasını sağlar. Tüm bu cinayetler tek kişi tarafından mı işlenmiş, yoksa birden fazla katil bu araziyi suçlarını örtmek için mi kullanmış? Kayıp çocuklarını arayan ailelerin yıllar sonra aynı acıyla birleşmesi ve olayları araştıran polislerin hikayesi, 50 dakikalık üç bölümde anlatılıyor. 

Making a Murderer (2015-2018) | IMDB: 8.6

İki kısımdan oluşan Making a Murderer, işlemedikleri suçlarda hapse giren iki adamın hikayesini anlatıyor. Yıllar sonra masum oldukları anlaşılan bu kişiler, yaşadıkları tramvalar ve toplum hayatından soyutlanmaları nedeniyle geçen süre içerisinde gerçek birer suçlu haline geliyor. 

World’s Most Wanted (2020) | IMDB: 7.1

Türkçeye “Dünyanın En Çok Aranan Suçluları” olarak çevrilen yapım, farklı suçlardan aranan beş ismi konu ediyor. Küresel çapta aranan, başlarına ödül konan ve en deneyimli ekipler tarafından peşlerine düşülen bu kişiler, tüm çabalara rağmen yakalanamıyor. Yıllar süren bir kovalamacaya ve kaçak suçluların hikayelerine yakından bakmak için bu yapımı listenize ekleyebilirsiniz. 

The Keepers (2017) | IMDB: 8.0

1960’larda çok sevilen Rahibe Catherine Cesnik bir anda ortadan kaybolur. Catherine’in cinayeti, polisler tarafından yeterince araştırılmaz ve katili bulunmaz. Fakat yıllar sonra ortaya atılan bir taciz iddiası, bu cinayeti yeniden gün yüzüne çıkaracak ve katile dair ipuçlarını ortaya serecektir. 

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes (2019) | IMDB: 7.7 

Yakışıklı, kibar ve iyi eğitimli… Fakat o Amerika tarihinin en azılı suçlularından biri. İşte karşınızda Ted Bundy!

Uzun bir inkar sürecinden sonra işlediği 30 cinayeti kabul eden, fakat polislerin çok daha fazla cinayetin faili olduğuna inandığı Ted Bundy, kendi hikayesini anlatıyor. Kadınları kaçıran, tecavüz eden ve öldüren Bundy’nin itirafları, dört bölümlük seri ile izleyiciyle buluşuyor. 

Night Stalker (2021) | IMDB: 7.5

Işıl ışık, rengarenk hayatlar ve ünlülerle dolu bir şehir: Los Angeles. Fakat bu şehirde, gece çöktüğünde hiç beklenmeyen bir tehlike ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 1980’li yıllarda geçen hikaye, geceleri kadınların yolunu kesen veya evlerine giren bir seri katilin hikayesini anlatıyor. Dört bölümden oluşan suç belgeseli, gerçek görüntüler ve katili yakalamaya çalışan polislerin ifadeleriyle ekranlara taşınıyor.

Kapak Fotoğrafı: Pexels | cottonbro studio