Neden Gerilla Pazarlamada Sürdürülebilirlik Temasına Önem Verilmeli?

Gerilla Pazarlamada Sürdürülebilirlik Teması

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2023

Gerilla pazarlama her an her yerde karşınıza çıkabilir! Markaların en etkileyici pazarlama yöntemlerinden biri olan gerilla pazarlama neden sürdürülebilirlik temasında değerlendirilmesin? Gelin bu yazıda gerilla pazarlama yönteminin sürdürülebilirlik temasıyla işlenmesi üzerine bir inceleme yapalım… 

Gerilla Pazarlama Nedir?

Neden Gerilla Pazarlamada Sürdürülebilirlik Temasına Önem Verilmeli?
Fotoğraf: @Yumostr

Pazarlama ile ilgimiz yoksa gerilla pazarlamayı rezidans komşumuz gibi tanımlamak mümkün. Aslında onu tanıyoruz, hiç beklemediğimiz anlarda karşılaşıyoruz, gördüğümüzde gülümsüyoruz ama adını bilmiyoruz. Gerilla pazarlama, kuralsız, sıra dışı ve etkileyici bir kampanya ile görüldüğü anda mesajını ileten, akılda kalan ve viral olma ihtimali yüksek ürünler ortaya koyan bir pazarlama türü. Örneğin, yakın zamanda gerçekleştirilen Yumoş markasına ait başarılı bir gerilla pazarlamadan bahsedebiliriz. Marka, Nişantaşı’nda bir binada 89 adet Yumoş maskotu yerleştirerek viral olmayı başarmıştı. 

Pazarlama ve Sürdürülebilirlik Teması

Neden Gerilla Pazarlamada Sürdürülebilirlik Temasına Önem Verilmeli?
Fotoğraf: Unsplash | Campaign Creators

İklim krizinin bu denli etkili olduğu bir dönemde markaların pazarlama stratejilerinde de sürdürülebilirlik teması işleniyor. Öyle ki elektronik bir cihazda geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılmış olduğu, markalar tarafından öne çıkarılan bir özellik oluyor. Birçok marka, ürünlerinin sürdürülebilirlik konusunda ilerlemesini gösteren raporlar yayınlarken birçoğu iletişim stratejilerine sürdürülebilirlik konusunu dahil ediyor. Bu doğrultuda söyleyebiliriz ki çevre dostu, iklim krizinin etkilerini ciddiye alan pazarlama kampanyaları tüketicilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. 

Markalar Neden Sürdürülebilirlik Temasını Gerilla Pazarlamada Kullanmalı?

Neden Gerilla Pazarlamada Sürdürülebilirlik Temasına Önem Verilmeli?
Fotoğraf: Unsplash | Gavin Allanwood

Gerilla pazarlama markaların en düşük bütçe ile oluşturabilecekleri etkili pazarlama yöntemlerinden biri. Bu tarzda birçok kampanya oluşturulduğunu biliyoruz ancak biraz düşündüğümüzde aklımızda kalan görüntüler oldukça az olacaktır. Hem yaratıcılık hem de ilgili konuda bilgi gerektiren gerilla pazarlama sayesinde bazı markalar akılda kalıcılık oranı yüksek kampanyalar oluşturmayı başarıyor. 

Peki, sürdürülebilirlik mesajı gerilla pazarlama ile oluşturulan bir kampanyada tüketicileri nasıl etkileyebilir? Şu an için sürdürülebilirlik ve doğa dostu temalı gerilla pazarlama örnekleri oldukça az. Bu sebeple yakın zamanda yapılacak olan kampanyaların dikkat çekme ve akılda kalıcı olma oranı oldukça yüksek. Aynı zamanda gerilla pazarlamada çevre dostu mesajlar ve sürdürülebilirlik temasının işlenmesi fikrinin yeni olmadığını da belirtelim. Öyle ki, Jay Conrad Levinson ve Shel Horowitz tarafından 2009 yılında yazılan ‘’Guerrilla Marketing Goes Green’’ kitabında bu konu detaylıca ele alınıyor. Sosyal sorumluluk, doğa dostu yaklaşımlar, sürdürülebilirlik konusuna destek olmak gibi konuların bir markanın gelişiminde ne denli önemli rol oynadıklarını öne çıkaran bu kitap, gerilla pazarlamada sürdürülebilirlik konusunu yıllar öncesinden gözler önüne seriyor. 

Gerilla Pazarlamada Doğa Dostu Mesajlar

Neden Gerilla Pazarlamada Sürdürülebilirlik Temasına Önem Verilmeli?
Fotoğraf: Latana, James Bachini

Sürdürülebilirliği ön plana çıkaran pazarlama kampanyaları, şimdilerde yeşil pazarlama olarak da adından söz ettiriyor. Henüz yaygın olmasa da gerilla pazarlama kampanyalarına da bu durum yansıyor ve gerilla pazarlama örneklerinde de sürdürülebilirlik mesajlarının yer aldığını görebiliyoruz. 

İşte birkaç örnek…

Adidas

Adidas, sürdürülebilirlik konusunda en önemli adımları atan global markalardan biri. Bu konuda çeşitli atımları olan Adidasi 2024 yılına kadar yeni ürettiği ayakkabılarda geri dönüştürülmüş maddelerin kullanıldığını ve ürünlerinin doğa dostu olduğunu vurgulamak adına zekice bir gerilla pazarlama örneği ortaya koyuyor. 

Domino’s Pizza

Çevre kirliliğinin gezegenimiz için en büyük tehlikelerden biri olduğunu biliyoruz. Ancak bir yerin kirli olduğunu gerçekten görmemiz için oraya bakmamız yeterli olmuyor. Yoldan geçerken sigara izmaritlerini garipsemiyoruz, yürüyen merdivenlerinin kenarlarının ne kadar kirli olduğunu fark etmiyoruz. Domino’s da kaldırımların ne kadar kirli olduğunu ortaya koymak ve çevre kirliliğine farkındalık yaratmak için yaratıcı bir fikir geliştirmiş ‘’Domino’s American Legends’’ damgasını kaldırımların üzerine yerleştirmiş. İlk bakışta kaldırımların üzerine çizilmiş gibi görünse de dikkatli bakıldığında yalnızca kaldırımın temizlenerek bu şekli aldığı görülüyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Adam Jang