Local Makers’tan Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri

Local Makers’tan Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2024

“Sürdürülebilir Yılbaşı” kavramı sizde neleri çağrıştırıyor? Dünya kaynaklarını koruyan, çevreyi düşünen ve sorumlu hareket edilen bir bilinçle geçirilen yılbaşı akşamları… Ortamı yeşillendiren ekolojik hediyeler… Kulağa hoş geliyor mu? 

Yerel üreticilerine kapılarını açan ve sektördeki deneyimleriyle üreticilere destek olmak için çalışan bir platform olan Local Makers’tan sizler için listelediğimiz sürdürülebilir yılbaşı hediyesi önerilerini mutlaka değerlendirin. Ayrıca sadece bu önerilerle kalmıyoruz. “Etik yılbaşı hediyesi nasıl seçilir?” sorusuna da cevap veriyoruz. Hazırsanız, başlayalım…

Etik Hediye Nasıl Seçilir?

Local Makers’tan Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Local Makers’tan sürdürülebilir yılbaşı hediyesi önerileri: Etik hediye nasıl seçilir

İyileşen bir dünya için artık hiç olmadığı kadar etik davranmak ve etik kararlar almak durumundayız. Buna etik hediye seçmek de dahil. Yeni yıl yaklaşırken sevdiklerinize bir yılbaşı hediye almak istiyor ve ne alacağınız ile ilgili bir arayış içine giriyorsanız aşağıda belirttiğimiz noktaları okumadan harekete geçmeyin deriz. 

 • Alacağınız hediyenin çalışan haklarının gözetildiği, adil ve güvenli bir ortamda üretilip- üretilmediği hakkında fikir sahibi olun.
 • Hediye üreticisinin küçük ve yerel bir işletme olmasına özen gösterin.
 • Üretici ya da markanın yerel kesimlere, kadın emeğine, el işçiliğine ve dezavantajlı gruplara sosyal bir fayda sağlıyor olmasını gözetin.
 • Ürünün gerçek bir ihtiyacı karşıladığına, sürdürülebilir, ergonomik ve zamansız bir ürün olduğuna dikkat edin.
 • Ürünün üretiminde kullanılan materyalin çevreye bir zararı olup olmadığını, çevreye duyarlı ham maddelerden oluşup oluşmadığını değerlendirin.
 • Hediye paketlenmesinin ekolojik malzemelerden yapılması, geri dönüştürülebilen ambalajların kullanılması gibi hususlara özen gösterin.

Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri

 

Atıksız Mutfaklar İçin: Local Makers Atıksız Mutfak Seti

Local Makers’tan Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Local Makers’tan sürdürülebilir yılbaşı hediyesi önerileri: Atıksız mutfak seti

Ürünü incelemek için tıklayın!

Atıksız mutfaklar için çevreci bir çözüm geliştiren Local Makers, ürün çeşitliliği sayesinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Siz de bu ürünlerden sevdiklerinize armağan edebilir, doğal yaşama katkıda bulunabilirsiniz.

Local Makers tarafından hazırlanan Atıksız Mutfak Seti’nin içinde şu ürünler yer alıyor:

 • 1 adet Local Makers Kabak Lifi Sünger

Plastik bulaşık süngerlerinin doğada kaybolması 52 bin yıl gibi bir süreyi gerektiriyor. Plastik süngerler, su ile temas ettiğinde mikro plastiklere ayrışıyor ve deniz canlılarına zarar veriyor. Kabak lifi sünger ise suda yumuşuyor, kolayca köpürüyor ve etkili bir temizlik yapıyor. Ayrıca bu üründen kompost da yapılabiliyor; toprakta çözünüyor ve atık üretmiyor.

 • 1 adet Less. Ahşap Fırça

Doğada kaybolmayan ve çevreye zarar veren bir diğer ürün de plastik fırça. Ev ve mutfak temizliğinde sıklıkla kullandığımız bu ürünün yerine %100 ekolojik yapıda olan Less. ahşap fırça, harika bir alternatif. Tampico otundan üretilen fırça kılları, kullanım ömrü tamamlandığında doğada yok oluyor. 

 • 1 adet Sarıyer Girişimci Kadın Koop. Upcycled Tül Kese:

İleri dönüşüm yöntemleri ile elde edilen doğal malzemeli tül kese, hem var olanı değerlendirmek hem de kadın emeğine destek olmak açısından harika bir hediye olabilir.

 • 1 adet Cen Cam Cam Pipet & 1 Adet Cam Pipet Temizleme Fırçası:

Sıcağa ve soğuğa dayanıklı olan cam pipet, borosilikat cam ile üretildi. Çevre dostu olan cam pipet, kolay temizlenmesi ve bulaşık makinesinde yıkanabiliyor olması ile de oldukça avantajlı bir ürün. 

 • 1 adet MUM-o Wrap Tanışma Seti:

Dört farklı boyda üretilen balmumlu saklama kumaşları, mutfaktaki pek çok işiniz için ideal çözümler sunuyor.

Beije – Menstrual Kap

Local Makers’tan Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Local Makers’tan sürdürülebilir yılbaşı hediyesi önerileri: Beije menstrual kap

Ürünü incelemek için tıklayın!

Kadınların regl dönemlerinde kullandıkları tek kullanımlık hijyenik pedlerin yerine geçecek ekolojik bir ürün olan menstrual kap, yeniden kullanılabilir kadın hijyen ürünü olarak üretildi. Bu kap, regl dönemi esnasında periyodik sıvının birikmesi için vajinaya yerleştirilir. Kauçuk ve silikondan yapılmış olan ürün, esnek yapıda ve huni şeklindedir. Tek kullanımlık hijyen ürünlerine göre daha uzun süre kullanılabilen ve sürekli değiştirme gerektirmeyen bir konfor alanı sunar. Menstrual kap 12 saat ara ile çıkarılabilir, temizlenip yeniden kullanılabilir.

Kadınların yeni yıla daha az atık üretimi ile girmesini sağlayacak bu menstrual kap, hijyenik ve uzun vadede ekonomik olması sebebi ile oldukça çevreci bir hediye. Uzun ömürlü bir ürün olması da atık yönetimi açısından doğru bir hediye seçimi olabilir. 

Eskinin Değerini Artıran Dönüşüm: Upcycle Design by Ali Semiz

Local Makers’tan Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Local Makers’tan sürdürülebilir yılbaşı hediyesi önerileri: Upcycle Design by Ali Semiz

Ürünleri incelemek için tıklayın!

Atık eşyalara yeniden can veren Ali Semiz, ileri dönüşüm  yoluyla hem israfın önüne geçiyor hem de hala fayda sunan eşyaları dönüştürerek yeni kullanım formları yaratıyor. “Upcycle”, ya da diğer adıyla ileri dönüşüm olarak adlandırılan bu süreç; tam olarak atık malzemeleri, eski veya istenmeyen ürünleri, daha iyi kalitede, daha değerli, çevreye saygılı yeni tasarımlar haline getirme işlemi. Bu yolla eldeki malzemelerin değerlendirilerek atık ya da çöp olması engellenmiş oluyor. 

Ali Semiz’in ileri dönüşüm teknikleri ile ürettiği ürünler arasında şu tasarımlar var:

 • Hermes Masa Aydınlatması: Tekne farı ve meşenin kullanılmasıyla dönüşen şık bir masa aydınlatması
 • Joker Komodin: Ceviz ağacından yatak başı komodini ve Joker çizgi roman sayfalarının buluşmasıyla üretilen yaratıcı bir ürün
 • Renkli Jakron ve Yuvarlak Jakron Puflar: Toplama denim pantolon etiketlerden ve masif ahşaptan oluşan bir “patchwork” tasarımı

Alakok – Mum, Mumluk, Çanak ve Tütsülük

Local Makers’tan Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Local Makers’tan sürdürülebilir yılbaşı hediyesi önerileri: Alakok – mum, mumluk, çanak ve tütsülük

Ürünleri incelemek için tıklayın!

El işçiliği ile çalışan, kahve, meyve ve sebze atıklarından doğada dönüşebilen dekoratif eşyalar üreten Alakok, benzersiz tasarımları ile dikkat çekiyor. Bulunduğu ortama doğal kokular yayan el yapımı ürünlere mum, palo santo ve tütsünüzü koyabilir, harika dekorasyon parçaları tasarlayabilirsiniz. 

İşte yılbaşı hediyesi olarak tercih edebileceğiniz Alakok ürünleri:

 • Citrus Mum: Limon, portakal ve ıhlamur kabuklarının ileri dönüştürülmesi ile oluşan mumluk ve mum
 • Flat Çanak ve Flat Mumluk / Tütsülük: Kahve atıkları ve doğal malzemelerin ileri dönüştürülmesi ile şekillenen el yapımı dekoratif çanak
 • Hierbas Mumluk: Avokado, roka, salatalık kabuklarından ve doğal malzemelerin karışımı ile ileri dönüştürülen mumluk, tütsülük
 • Kool Mum: Kırmızı lahana atıkları ve doğal bileşenlerin ileri dönüştürülmesi ile oluşan mumluk ve mum
 • Lumaca Çanak: Kahve atıkları ve doğal malzemelerin ileri dönüştürülmesi ile şekillenen, el yapımı dekoratif çanak

Mahroc – Çanta

Local Makers’tan Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Local Makers’tan sürdürülebilir yılbaşı hediyesi önerileri: Mahroc çanta

Dünyanın dört bir yanından toplanan atık kumaşları düşünün… Bu kumaşlar neye dönüşebilir? Şık, özgün ve kimlik sahibi çantalara desek… 

İnsana ve doğaya saygı duyan, sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen Mahroc, döngüsel modanın içinde de yerini alıyor. Ayrıca Mahroc hikayesini yaratanlar, atılan kumaşları toplamak için dünyanın farklı ülkelerine seyahat ediyorlar, yerel halk ile çalışıp onların ekonomilerine de katkı sunmuş oluyorlar.

Siz de bu duyarlılığa destek vermek istiyorsanız sevdikleriniz ve en yakınlarınıza Mahroc’un benzersiz ve özgün şekilde üretilmiş çanta koleksiyonlarından birini hediye edebilirsiniz.

Lindos Naturals

Local Makers’tan Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyesi Önerileri
Local Makers’tan sürdürülebilir yılbaşı hediyesi önerileri: Lindos Naturals

Ürünleri incelemek için tıklayın!

Evlerimizi temizlerken dünyamızı kirletmeye dur demek için yola çıkan Lindos Naturals, geliştirdiği çevreci ve ekolojik ürünlerle denizlerimizi korumayı amaçlıyor. Daha az plastik ile daha yaşanılabilir bir dünya için çalışan marka, sıfır atık döngüsünü de başlatmış durumda. Bu doğrultuda “Yeniden Doldur” (refill) ambalajlarının tekrar Lindos Natural’a gönderilmesi için bir program sürdürüyorlar.

Dünyanın su kaynaklarını kirletmeyecek türdeki hijyen ürünleri arasında ahşap sabunu, bulaşık sabunu, kastil sabunu, lavanta ve nane içerikli kolonya ile yüzey temizleyici yer alıyor. 

Lindos Naturals, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesine de destek veriyor. Satın alınan her Lindos ürünü, Akdeniz’deki yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavisine  katkıda bulunuyor. İztuzu Plajı’nda çalışmalarını yürüten Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ile birlikte çalışan marka, kaplumbağaların doğal yaşam ortamlarına geri dönmelerine katkıda bulunuyor.

Siz de bu yılbaşında sevdiklerinize birden fazla anlamı olan bir hediye vermek isterseniz Lindos Naturals ürünlerine göz atabilirsiniz.

Yerli Üretim ve Sürdürülebilir Hediyeler İçin Local Makers

Local Makers; hepimiz için adil, sürdürülebilir, lokal olanı keşfedip ürettiğimiz ve onu paylaşabildiğimiz bir dünya hayal ettiğini ifade ediyor. Haydi, 2022 yılına giriş öncekilerden bambaşka olsun. Sevdiklerinize, yakınlarınıza ve ailenize ekolojiye karşı olan duyarlılığınızı anlamlı hediyelerle ifade edin. Onları da bu farkındalığa davet edin.

Verilen ve alınan her bir hediyenin dünyamızı iyileştiren bir tılsıma dönüşmesi dileğiyle…