Konukseverlikte Yeni Lüks Anlayışı

Konukseverlikte Yeni Lüks Anlayışı

Ortağım Ali ile ortaklık kadar zor bir şeyi yıllardır yürüttüğümüzden mi, benzer düzenlerden geldiğimizden mi yoksa ikimizin de markalaşma ve konukseverlik eğitimleri almış olmamızdan mı bilmem, ikimiz de bu süreçte konukseverlikte yeni lüksü araştırdık.

Peki neler öğrendik? Neler öğrendiğimizi ve konukseverlikte yeni lüks anlayışına dair son gelişmeleri Plumemag okuyucularıyla paylaşmak istiyorum.

En büyük lüks yaşamak değil mi? Ve bu lüksün keyfi en iyi seyahat ederek ve paylaşarak çıkmıyor mu? O halde lüks seyahat devam edecek. Ama nasıl?

Extended Stay Konsepti

Extended Stay Konsepti
Fotoğraf / Random Institute

Uzun vadede “Extended Stay” dediğimiz özel hizmet alınabilen daireler ve markalı rezidanslar önem kazanabilir. Avrupa’da son 2 yıldır yükselişte olan bu trend, kişisel alışveriş ve kendi yemeğini yapabilme seçeneklerinden dolayı Koronavirüsün ardından gelecek normalleşme döneminde çok daha popüler olabilir.

Dünyanın en popüler ev kiralama şirketi Airbnb dahi bu süreçte ev kiralamalarını durdurdu.

“Extended Stay” konusunda birçok otele göre kendine özgü avantajlar sunmakla birlikte güvenlik, temizlik, hijyen ve diğer hizmetler kısmında markalı otellerin bir adım gerisinde kalıyor.  Dolayısıyla bu dönemde sadık müşterilerine sunduğu farklı deneyimlerle kendini hatırlatmaya devam ediyor.

Zincir Oteller Ne Durumda?

Zincir Oteller
Fotoğraf / Bady Qb

Büyük otel zincirlerinde, “Global Temizlik Konseyleri’’ kuruldu. Konsey üyeleri arasında Ecolab çalışanları, sağlık çalışanları, gıda teknisyenleri, gıda mikrobiyolojistleri ve profesörler bulunuyor.

Genel alanlar ve teması yüksek yerler için sanitasyon ve dezenfektasyon listeleri oluşturuldu.

Birçok lüks zincir, konuklarının kişisel kullanımı için her odaya dezenfekte edici mendiller yerleştirmeye başladı.

Fransız zincir otel gruplarından bir tanesi, işletmelerinin yeniden açılmasını sağlamak için uygun güvenlik standartlarının ve temizlik protokollerinin sağlandığını belgelemek üzere test, teftiş ve sertifika sağlayıcısı Bureau Veritas ile güçlerini birleştirdiğini açıkladı.

Oda Anahtarları Mazide Kalacak

Konuklar telefonlarını kullanarak check-in yapabilecekler, hatta telefonlar sanal oda kartı olarak kullanılabilecek ve konuklar temassız bir şekilde odaya giriş ve çıkış yapabilecekler.

Sanal oda kartları, doğaya zarar veren ve dönüştürülemeyen plastik kartlardan kurtulmak adına çok önemli bir adım olacak.

Konuklar ayrıca odalarına özel olarak paketlenmiş, temas etmeden doğrudan kapıya teslim edilecek oda servisi siparişi verebilecekler. Meşhur açık büfelere de yeni uygulamalar gelecek gibi.

Housekeeping is the king

Kat ve Oda Hizmetleri, Housekeeping
Fotoğraf / Ralph Kayden

“Housekeeping” yani kat ve oda hizmetleri yeni dönemin en önemli departmanı olarak karşımıza çıkıyor. Yatak değiştirmek gibi rutin ve sıradan hizmetler bile büyük ölçüde değişecek. Neden mi? Yatak değiştirirken, silkelenen çarşaflardaki parçacıkların serbest kalıp mekânda solunan havaya karıştığını düşünecek olursak, bu değişiklik birçok kişiye daha anlamlı gelecektir.

Vücut sıvıları dahil tüm sıvıların yatağa geçmesini önleyen, nem bariyeri olan patentli yatak koruyucuları çok popüler olacağa benziyor.

Yüksek Temas Alanlarına Yüksek Dikkat

Otellerde Dezenfektasyon
Fotoğraf / Colin Watts

Kredi kartı terminali, asansör düğmesi, dokunmatik ekran, korkuluk, kapı kolu menü, bagaj arabası, sandalye, masa, şezlong, şezlong kılıfı, telefon, uzaktan kumanda gibi yüksek temas alanları düzenli olarak dezenfekte edilecek.

Bisiklet, scooter gibi kullanılabilir araçlar da düzenli dezenfekte edilecekler listesinde önemli bir yere sahip.

Seyahat Öncesi Konuk İletişimi Önem Kazanacak

Konuklarla seyahatlerinin öncesinde iletişime geçerek ve detaylı bilgi alınarak, geldiklerinde otel personeli ve mekanla temasın en aza inmesi için bütün hazırlıklar yapılacak.

Ben şahsen seyahatlerimde bahsettiğim tüm bu koşulları, sertifikalarla kanıtlayan müesseseleri tercih edeceğim.

Evlere o kadar alıştık ki ev atmosferi, her şeyin elimizin altında olması, değerli hissettiren, kişisel zevk ve ihtiyaçlarımızı karşılayan markalar kazanacak.