Çocuklu Kayak Tatili İçin Öneriler

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021

PlumeMag, kayak tutkunu 4 anneye, “hem küçüklere hem büyüklere’’ hitap eden kayak destinasyonlarını sordu. Yurt içi ya da yurt dışında çocuklarla bir kayak tatil planı yapıyorsanız, kayakseverlerin, deneyimlerinden ve gitmekten keyif aldıkları kayak merkezlerinden bahsettikleri bu yazı, sizler için iyi bir kayak tatili rehberi olabilir.

Ahu Orakçıoğlu’nun Kayak Tatili Önerileri

“Bu yıl kayak tatilimizi Club Med Grand Massif Samoëns Morillon’da yaptık. Morillon, Alpler’in en keyifli pistlerine konumlanmış bir tesisti. Otelden faydalanıp bütün gün kayanlar için ideal bir nokta. Aynı zamanda her yaş grubuna yönelik kayak okulları ile çocuğun kayağı öğrenmesi için Club Med’ler daima biçilmiş kaftan.  Ama biz kayak yaparken aynı zamanda konakladığımız otele yakın şık bir kasaba olsun, yakınlarımızda alternatif lezzetli restoranlar ve eğlence yerleri de bulunsun istiyoruz. 

Bu açıdan Courchevel son derece keyifli oluyor. Gün boyu şahane pistlerin keyfini sürerken yeme, içme ve eğlence bakımından da müthiş zamanlar geçiriyorsunuz. Şüphesiz “eğlence dahil” kayak tatili dediğinizde Courchevel, Avrupa’nın bir numarası. Dahası tatlı eğimli pistleri ve keyifli kasabası çocuklar için de cezbedici.

Kayak tatili için yakın bir yer düşünüyorsanız, Bulgaristan Bansko da hem ekonomik olarak daha ulaşılabilir olması hem de kilometreler süren pistleri ile bizi tatmin etti diyebilirim. Yurt dışı pistlere alışmış bir insan olarak yurt içindeki kısacık pistler hayal kırıklığı yaratıyor.  Yine de yurt içinde zaman zaman Kartalkaya veya Uludağ’a da gittiğimiz oluyor.”

Tuba Ergin’in Kayak Tatili Önerileri

“Çocuklu kayak tatilinde -özellikle de küçük çocuklu aileler için- ideal kayak tatili oteli İtalya’nın kuzeyinde Ortisei bölgesinde yer alan Cavallino Bianco oteli. Gerek yetişkin gerekse çocuklar için ideal aktiviteler sunuyor. Otelin içinde hem çocuk hem yetişkinler için iki farklı SPA alternatifi, Michelin yıldızlı pistlerde yer alan restoranlar, çok sevimli bir kasaba ve otelin sevimli maskotu Lino çocuklara çok keyifli bir tatil geçirme fırsatı sunuyor. Aynı zamanda burada farklı yaş grupları için kayak okulu da bulunuyor.

Bu kış gittiğimiz Grand Massif Samouens&Naspede, çocuklu seyahat için çok doğru bir lokasyon. Burası, Club Med’in en yeni tesislerinden biri ve çocuklar için her şey düşünülmüş. Otel, kayağı daha da keyifli hale getiren kar parkları, otelin kayak kulübünün deneyimli personeli ve akşam şovları ile size geri dönmek istemeyeceğiniz bir deneyim yaşatıyor.

Çok sık hem çocuklu hem çocuksuz gitmeyi tercih ettiğimiz bir diğer rota ise Fransız Alpleri, 3 vadide yer alan Courchevel. Kayak pistleri, restoranları, kasabası ve eğlencesi ile meşhur, gitmekten asla sıkılmadığımız bir destinasyon. Burada müthiş pistler, kar parkları ve yarış alanları bulunuyor. Genelde grup olarak gidiyoruz. Gruptaki çocukların yaş ve kayak seviyeleri birbirine uyuyor. Grup genelde hoca eşliğinde tüm gün kayağın tadını çıkartıyor. Aynı zamanda kasabada çok iyi kayak okulları da var.”

Başak Pelister’in Kayak Tatili Önerileri

Kayak benim için tutku ve sporun dışında “paylaşmayı” ifade ediyor. Ailem ve arkadaşlarım ile değerli zaman ve anların temsilcisi. Kayak kaymaya ilk defa Club Med’lerde başladım. Disiplin, eğlence ve keşfetme duygusunun yanı sıra beyazın medite edici yönüyle tanıştığımda galiba 12 yaşındaydım. Kızım doğduğu gün itibarıyla kayak kayabilecek yaşa gelmesini iple çektim. En büyük hayalim, kayak gurum babam ve kızım ile birlikte dünyadaki bütün kayak pistlerini keşfetmekti. Dila 5 yaşına geldiğinde hayalim gerçek oldu, her sene farklı destinasyonlardaki kayak tatili maceramıza başladık. Arada bir Club Med’leri aldatıp, eğlenceli destinasyonları tercih ettik. Courchevel’den Cortina’ya, GStaaad’dan Vermont’a, epey uzak olan Whistler’a kadar beyazın her tonunu keşfe çıktık.

Türkiye’de en çok Palandöken’deki Sway Hotel’in pistlerini seviyorum. Kızımı güvenle yalnız bırakabiliyorum. Sezon açılışlarında rahatça antrenmanımızı yapıyoruz ve bütün senenin pasını atıyoruz. Babamın “Hayattaki bütün önemli kararlarımı hep kayarken alırım.’’ derken şimdi ne ifade etmek istediğini daha iyi anlıyorum.

Ara tatillerde genelde bir hafta, Dila 18 yaşına gelip kendi arkadaşları ile tatile gitmeye başlayana kadar Club Med’lerin bizim için en ideal yer olduğunu düşünüyorum. Hem kendi yaş grubu ile disiplinli ve eğlenceli bir kayak macerası yaşayabiliyor hem de akşamları ailece yenen yemekler ve bunun verdiği keyif paha biçilmez. Yaşasın kayak tatilleri!

Didem Bağcı’nın Kayak Tatili Önerileri

Fransız Alpleri’nde yer alan Megeve ailecek tatil yapmayı sevdiğimiz çok şık bir kayak kasabası. Çocuklar 3 yaşından itibaren kayak okulunda kendi yaşıtlarıyla birlikte kayarken büyükler de pistlerin keyfini çıkartıyor. Kayak sonrasında Nutellalı krep keyfi ve buz pateni yaparak, at arabasıyla koy sokaklarını dolaşarak veya şık butiklerde alışveriş yaparak ailecek çok güzel zaman geçirebilirsiniz.

Evden çıkıp sadece iki buçuk saat sonra bembeyaz karların ortasındaki otele ulaşıyoruz. Uludağ, ailecek kısa kış kaçamakları için ideal bir destinasyon. Kayak ayakkabılarınızın giydirildiği ve kayaklarınızın sizler için taşındığı bu müthiş servisi Avrupa’da bulmanıza imkân yok.

Almanya’nın Bavyera bölgesinde bulunan Tegernsee kasabasında çocuklarla kış tatili yapmayı çok seviyoruz. Güne karlı göl kenarında yürüyüşlerle başlayıp sadece on beş dakikada ormanın içinden geçerek ulaştığımız kayak merkezinde birkaç saat kaydıktan sonra dönüş yolunda bir dağ kulübesinde, şömine ateşinde pişen pirzolaları yemeyi çok seviyoruz.