Kadıköy Belediyesi’nden Atık Azaltmaya Yönelik Kampanya: Az Atık, Çok Kahve

Belediyelerin geri dönüşüm alanında yaratmış olduğu muhteşem çözümlere bir yenisi Kadıköy Belediyesi tarafından eklendi. Avrupa Atık Azaltım Haftası’nda, “görünmez atık” temasına vurgu yapmak ve tek kullanımlık kahve bardaklarının kullanımını azaltmak amacıyla “Az Atık, Çok Kahve” kampanyası hayata geçirildi.

Tek Kullanımlık Bardaklar Geri Dönüştürülemiyor

Tek kullanımlık bardakların üzerinde geri dönüşüm işareti bulunsa bile ne yazık ki geri dönüştürülemiyorlar. Kağıt üretilirken kesilen ağaçları ve içi plastik (sıcak ile temas ettiğinde mikroplastikler çözülüyor) ile kaplı kahve bardaklarındaki petrolu düşünürsek, keyif yapmak için hem doğal kaynakları bencilce tükettiğimiz hem de kendimize farkında olmadan zarar verdiğimiz sonucuna varıyoruz. Haftada yalnızca normalde kullandığımızdan 5 adet az kağıt bardak tüketmemiz bile bireysel olarak ciddi bir fark yaratmamıza yetiyor.

Termosunla Git, Kahveni %20 İndirimli İç!

Kadıköy Belediyesi plastik ve kağıt atık oluşumunu azaltmak amacıyla Az Atık Çok Kahve projesini hayata geçirdi. Detayları öğrenmek için tıklayın!

Pandemi kısıtlamaları sonucu şu anda birçoğumuz kahvelerimizi gel-al üsulü içiyoruz. Birçok kafe yalnızca bununla ayakta kalmaya çalışıyor ve buna bağlı olarak bardak atıkları sayısı gitgide artıyor. Zomato işbirliği ile Kadıköy Yeldeğirmeni’nde başlayan Az Atık, Çok Kahve kampanyası şu an birçok kafede devam ediyor. Bu kampanyanın bir parçası olmak ve atıksız dünyayı desteklemek isteyenler, kampanyaya katılan kafelere kendi termosu veya kupası ile giderek kahvelerini %20 indirimle alabiliyor. Kampanyaya katılmak isteyen kafeler ise Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne başvuru yapabiliyor.

Sürdürülebilir yaşam alanındaki duyarlılığı ve bu güzel proje için Kadıköy Belediyesi ile tüm destek veren kafeleri tebrik ederiz!