İstanbul’da Bulunan 5 Ekolojik Pazar

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Zehirsiz, ekolojik ürünler tüketmek herkesin hakkı. Ancak günümüz şartlarında böyle ürünlere ulaşmak pek de kolay değil. Bu yazımızda sağlıklı beslenmeye ilgi duyanlar için organik sertifikalı meyve sebzeden zeytinyağına, süzme baldan şampuan gibi kişisel bakım ürünlerine kadar geniş ürün yelpazesine sahip İstanbul’un farklı lokasyonlarında bulunan 5 ekolojik pazarı derledik. 

Şişli Ekolojik Pazar

şişli ekolojik pazar
Fotoğraf: Lou Liebau

 

Buğday Derneği önderliğinde 2006 yılında kurulan, ilk %100 ekolojik pazar olma özelliğini taşıyan ve organik pazar denilince akla ilk gelenlerden biri olan Şişli Ekolojik Pazarı Feriköy’de kuruluyor. Pazarda taptaze organik gıda ürünlerinin yanı sıra ekolojik temizlik ve tekstil ürünleri bulmak da mümkün. Ayrıca pazar esnafının %80’i kendi yetiştirdiği ürünleri satıyor. Cumartesi günleri 07.00-17.00 saatleri arasında kurulan Şişli Ekolojik Pazar’a ulaşım da oldukça basit. Yenikapı-Hacıosman metrosunu kullanıp Şişli durağında inerek pazara kolayca ulaşabilirsiniz.

Kartal Ekolojik Pazar

Kartal Ekolojik Pazar
Fotoğraf: Ashley Winkler

 

Pazar günleri 08.00-18.00 arasında Kartal tren istasyonun yanında kuruluyor. Ulaşım kolaylığı sağlayan bu ekolojik pazar da Buğday Derneği öncülüğünde kurulan pazarlardan bir tanesi. Kartal Belediyesi tarafından da desteklenen pazar müşterilerine meyve, sebze, temizlik ürünleri, kozmetik gibi birçok farklı çeşitte organik ürün sunuyor. 

Kadıköy Ekolojik Pazar

Kadıköy Ekolojik Pazar
Fotoğraf: Markus Spiske

 

Anadolu yakasında oturanlar için harika seçeneklerden biri olan Kadıköy Ekolojik Pazarı çarşamba günleri 08.00-19.00 saatleri arasında Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda kuruluyor. Kadıköy Belediyesi ve Ekolojik Üreticiler Derneği’nin işbirliği ile hazırlanan ekolojik pazarda ülkenin farklı bölgelerinden getirilen organik sertifikalı salçadan kurutulmuş organik ürünlere kadar birçok farklı ürüne ulaşmak mümkün. Pazarın en farklı özelliklerinden biri de bağırarak ürün satılmasının yasak olması. Ayrıca giderken yanınıza mutlaka bez çanta ya da file almalısınız. Çünkü çevreye her yönden önem veren bu pazarda naylon torba kullanmak da yasak. 

Bakırköy Ekolojik Pazar

Bakırköy Ekolojik Pazar
Fotoğraf: Alexander Podvalny

 

Organik sertifikalı olmayan tek bir ürünün bile satılmadığı Bakırköy Ekolojik Pazar’da makarna, yumurta, ekmek, tahıl, meyve, sebze hatta pamuk gibi gıda dışı ürünlerin ekolojik hallerini bulmak da mümkün. Buğday Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen ekolojik pazar, cuma günleri 10.00 ile 20.00 saatlerinde Airport AVM’nin açık otoparkına kuruluyor. Bakırköy Belediyesi’nin desteğiyle Bakırköy’ün farklı yerlerinden pazara servisler de kalkıyor.

Beylikdüzü Ekolojik Pazar 

Beylikdüzü Ekolojik Pazar
Fotoğraf: Sven Scheuermeier

 

İstanbul’un Avcılar, Beylikdüzü civarı semtlerinde oturanlar için güzel bir seçenek olan Beylikdüzü Ekolojik Pazarı cumartesi günleri 10.00 ve 18.00 saatleri arasında kuruluyor. Organik sertifikalı taptaze meyve sebze ürünlerini bulabileceğiniz ekolojik pazarda sertifikalı kişisel bakım ürünleri gibi gıda dışı ürünler de satılıyor.